W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Ogólnopolski program edukacyjny „Skąd się biorą produkty ekologiczne?”

Skąd się biorą produkty ekologiczne? - baner, w tle dzieci oraz owoce i warzywa

Program jest skierowany do dzieci w wieku 5-6 lat, uczęszczających do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Głównym jego celem jest wzrost poziomu wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych i higienicznych.

Program w liczbach.

W województwie wielkopolskim w edycji pilotażowej w roku szkolnym 2019/2020 wzięło udział 114 przedszkoli, 3621 dzieci oraz 1715 rodziców.

W I edycji w roku szkolnym 2020/2021 uczestniczyło 301 przedszkoli, 11 071 dzieci i 5 207 rodziców.
W II edycji w roku szkolnym 2021/2022 uczestniczyło 428 przedszkoli, 16 468 dzieci i 8 213 rodziców.

Na podobnym poziomie utrzymywało się zainteresowanie tym programem w III edycji
w roku szkolnym 2022/2023 - uczestniczyło 478 przedszkoli, 17 183 dzieci i 9 357 rodziców.

W ostatniej edycji programu, aż w 317 placówkach program został rozszerzony o dodatkowe działania takie jak:

  • wycieczki do sklepów w poszukiwaniu produktów ekologicznych,
  • konkursy, teatrzyki i zabawy ruchowo – muzyczne,
  • spotkania z dietetykami, pszczelarzami, leśnikami, piekarzami, pielęgniarkami, pedagogami szkolnymi, higienistkami stomatologicznymi i innymi specjalistami,
  • zakładanie ogródków ziołowych i warzywnych,
  • obchody Dnia Pszczoły, Dnia Marchewki, Światowego Dnia Mycia Rąk, Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania,
  • zabawy dydaktyczne, nadawanie sobie „eko-imion”, ekologiczny owocowo-warzywny pokaz mody,
  • zajęcia praktyczne m.in. przygotowanie zdrowych przekąsek, pieczenie ciasteczek owsianych, produkcja soków, masła, sera, wypiek chleba i wiele innych,
  • kształtowanie postaw ekologicznych związanych z wodą i recyklingiem.

Nawiązano współpracę z 376 lokalnymi partnerami (m.in. z gospodarstwami rolnymi, sklepami, muzeami, skansenami, nadleśnictwami, piekarniami, mleczarniami, bibliotekami, kołami gospodyń wiejskich, ośrodkami sportowymi i prywatnymi przedsiębiorcami).

Konkurs „EKO jest lepsze!”

W ramach realizacji programu na terenie województwa wielkopolskiego ogłoszono po raz drugi konkurs „EKO jest lepsze!”.  Organizatorem była Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu przy udziale finansowym Wielkopolskiego Kuratora Oświaty. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu przez grupę przedszkolną teatrzyku kukiełkowego na temat produktów ekologicznych i promowania zdrowego stylu życia. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Do PSSE nadesłano 65 prac przygotowanych przez 987 dzieci. Do WSSE w Poznaniu wpłynęło 25 prac, wśród których komisja konkursowa przyznała 3 nagrody i 4 wyróżnienia.  Informacja o konkursie i jego wynikach została umieszczona na profilu FB oraz stronie internetowej WSSE w Poznaniu. Nagrodzone prace można obejrzeć pod adresem:

www.gov.pl/web/wsse-poznan/konkurs-dla-dzieci-przedszkolnych-ph-eko-jest-lepsze-w-ramach-realizacji-ogolnopolskiego-programu-edukacyjnego-skad-sie-biora-produkty-ekologiczne

 

Zachęcamy do zapoznania się z programem „Skąd się biorą produkty ekologiczne”, który pozwoli przedszkolakom i ich rodzicom zdobytą wiedzę i umiejętności stosować w codziennym życiu.

Informacje o programie dostępne są na stronie internetowej GIS.

https://www.gov.pl/web/gis/skad-sie-biora-produkty-ekologiczne--nowy-ogolnopolski-program-edukacyjny-dla-przedszkoli

 

 

 

 

 

 

 

Koordynatorzy programu:

Magdalena Stoicka-Kluj, e-mail: magdalena.stoicka-kluj@sanepid.gov.pl

Hanna Węgielska, e-mail: hanna.wegielska@sanepid.gov.pl

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}