W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ruch na granicach

29.07.2020

Apelujemy o ostrożność planując aktywność w regionie. Granice Albanii są otwarte jednak w ostatnich dniach odnotowywany jest stały wzrost liczby zakażonych: głównie w Tiranie oraz w nadmorskiej miejscowości Durres.

Informacja dotycząca wyborów Prezydenta RP

W związku z utrzymującą się dynamiczną  sytuacją epidemiologiczną w Albanii nie jesteśmy w stanie zagwarantować, że ponownie nie zostaną wprowadzone obostrzenia. Podejmując decyzję o wyjeździe do Albanii należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lądowym oraz lotniczym, lub obowiązkiem przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych.

- Granice lądowe Albanii: obywatele RP od 1 czerwca br. mogą podróżować do Albanii, również w celach turystycznych, bez odbywania kwarantanny. Nie ma również obowiązku przedstawiania na granicy negatywnego wyniku testu PCR na COVID-19.

- Granice morskie Albanii:  nie są dostępne połączenia promowe z Grecją. Połączenia promowe z Włochami są realizowane  (czynny jest port w Durres oraz we Wlorze).

- Granice powietrzne: lotnisko międzynarodowe w Tiranie  jest czynne. 

AUSTRIAN AIRLINES ZAWIESZA LOTY DO TIRANY:  Austriackie linie lotnicze od 16 do 31 lipca tymczasowo ( z możliwością przedłużenia ) zawiesiły bezpośrednie połączenie lotnicze z Albanią w wyniku decyzji rządu Austrii o poszerzeniu listy lotów objętych zakazem.  

UWAGA: Prosimy o zapoznanie się z komunikatami dot. zakazu wjazdu z Albanii do Grecji, o ograniczeniach wjazdowych z Albanii do Czarnogóry oraz o zasadach tranzytu przez Macedonię Północną:

UWAGA: granice lądowe oraz morskie Grecji dla osób wjeżdżających z Albanii do Grecji (również obywateli UE, w tym Polaków) pozostają zamknięte przynajmniej do 31 lipca br. z możliwością przedłużenia. W związku z powyższym nie są na chwilę obecną dostępne połączenia promowe z Grecji do Albanii i z Albanii do Grecji (np. Korfu -  Saranda - Korfu).

W dn. 1 lipca br. do publicznej wiadomości podano listę państw trzecich, dla których m.in. Grecja otwiera swoje granice: Algieria, Australia, Nowa Zelandia, Japonia, Kanada, Maroka, Gruzja, Czarnogóra, Serbia, Korea Południowa, Ruanda, Urugwaj, Tajlandia, Tunezja, Chiny. Nie ma na niej Albanii. Lista krajów (uznanych  za epidemicznie bezpieczne)  będzie uaktualniana co 15 dni. Kryterium stanowi odpowiednio niska dzienna liczba nowych zakażeń koronawirusem na 100 tys. mieszkańców.

Materiały

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 lipca 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym (Dz. U. poz. 1311)
Rozporządzenie​_RM​_ruch​_lotniczy​_1311.pdf 0.25MB