W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ruch na granicach

14.09.2020

Apelujemy o dużą ostrożność planując aktywność w regionie. Granice Albanii pozostają otwarte dla obywateli RP jednak stale odnotowywany jest wzrost liczby zakażeń: głównie w Tiranie oraz w nadmorskiej miejscowości Durres.

Informacja dotycząca wyborów Prezydenta RP

W związku z utrzymującą się dynamiczną sytuacją epidemiologiczną w Albanii nie jesteśmy w stanie zagwarantować, że ponownie nie zostaną wprowadzone obostrzenia. Podejmując decyzję o wyjeździe do Albanii należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lądowym oraz lotniczym, lub obowiązkiem przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych.

- Granice lądowe Albanii: obywatele RP od 1 czerwca br. mogą podróżować do Albanii, również w celach turystycznych, bez odbywania kwarantanny. Nie ma również obowiązku przedstawiania na granicy Albanii negatywnego wyniku testu PCR na COVID-19.

- Granice morskie Albanii: nie są dostępne połączenia promowe z Grecją. Połączenia promowe z Włochami są realizowane przy uwzględnieniu ograniczeń opisanych poniżej. 

- Granice powietrzne: lotnisko międzynarodowe w Tiranie  jest czynne. 

 

ZASADY PRZEKRACZANIA GRANIC ALBANII:

ALBANIA – WŁOCHY:

Obywateli RP planujących pobyt lub tranzyt z Albanii do Polski przez terytorium Włoch, a którzy w ciągu 14 dni przed planowanym wjazdem z terytorium Albanii do Włoch, przebywali (pobyt/tranzyt) na terenie jednego z państw Bałkanów Zachodnich (Czarnogóry, Bośni i Hercegowiny, Macedonii Północnej, Kosowa i Serbii) obowiązuje zakaz wjazdu drogą morską i powietrzną.

Szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie ambasady RP w Rzymie:  Ambasada RP w Rzymie oraz na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Włoskiej .

ALBANIA – GRECJA:

Granice lądowe oraz morskie Grecji dla osób wyjeżdżających z Albanii do Grecji (również obywateli UE, w tym Polaków) pozostają zamknięte. W związku z powyższym nie są na chwilę obecną dostępne połączenia promowe z Grecji do Albanii i z Albanii do Grecji (np. Korfu -  Saranda - Korfu).
Otwarte jest lądowe przejście graniczne w Kakaviji dla obywateli polskich wjeżdżających do Albanii (brak możliwości powrotu do Grecji).

Grecja:  Ambasada RP w Atenach

ALBANIA – CZARNOGÓRA:

Przy wyjeździe z Albanii do Czarnogóry (jeżeli pobyt trwał dłużej niż 4-godzinny tranzyt)  wymagane jest okazanie negatywnego wyniku testu PCR na COVID-19. Wykonanie testu możliwe jest m.in. w Szpitalu Amerykańskim w Tiranie

Czarnogóra: Ambasada RP w Podgoricy

ALBANIA – MACEDONIA PÓŁNOCNA

Ruch tranzytowy odbywa się bez zakłóceń. Nie ma obecnie obowiązku okazywania na granicy negatywnego wyniku testu PCR na COVID-19.

Macedonia Północna: Ambasada RP w Skopje