W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Wydobycie zaświadczenia o naturalizacji

Gdzie załatwisz sprawę?

Wniosek możesz złożyć we właściwym terytorialnie urzędzie konsularnym RP.

Wydział Konsularny Ambasady RP w Buenos Aires pośredniczy w wydobyciu zaświadczeń z Krajowej Izby Wyborczej w Argentynie. Ze względu na odległość i skomplikowane procedury, wydobycie dokumentów z analogicznych urzędów w Urugwaju i w Paragwaju jest znacznie utrudnione.

Czy musisz składać dokumenty osobiście?

Dokumenty można złożyć osobiście (osoby przebywające w Argentynie) albo listownie (interesanci zamieszkali w Polsce).

Jak umówisz się na spotkanie?

Na wizytę umówisz się za pośrednictwem systemu e-konsulat.

Ogólna informacja o aktualnych zasadach obsługi konsularnej dostępna jest TUTAJ.

Jeśli nie mieszkasz w Argentynie, skontaktuj się z nami pod adresem: consulado.buenosaires@msz.gov.pl.

Jakie dokumenty musisz złożyć?

W celu wydobycia zaświadczenia o naturalizacji należy przedstawić:

  • wypełniony formularz,
  • dokumenty potwierdzające dane i informacje zawarte w formularzu (akty stanu cywilnego, paszporty, dowody tożsamości, zaświadczenia, itd.),
  • dokumenty potwierdzające pokrewieństwo z osobą, której zaświadczenie dotyczy (akty stanu cywilnego, książeczka rodziny) lub interes prawny,
  • dowód osobisty do wglądu.

Dokumenty uzupełniające należy przedstawić do wglądu w oryginale oraz załączyć kopie. W przypadku osób zamieszkałych w Polsce, dopuszcza się przedłożenie wyłącznie kopii (skanów) dokumentów. Jeśli wniosek nie jest składany osobiście w urzędzie, płatności za realizację czynności (opłata konsularna) dokonuje się przelewem na wskazane przez konsula konto w Polsce.

Uwaga: od 19 września 2022 r. Krajowa Izba Wyborcza wprowadziła nowe opłaty. Opłata za wydanie zaświadczenia o braku naturalizacji wynosi obecnie 1500 pesos argentyńskich. Zmianie uległa też forma płatności: zamiast znaczków skarbowych, dostępne są następujące metody płatności: Mercado Pago / karta kredytowa lub debetowa / gotówka (Rapipago / Pago Fácil / kioscos).

Po przeanalizowaniu i zatwierdzeniu wniosku przez argentyńską Krajową Izbę Wyborczą, Wydział Konsularny poinformuje ​​wnioskodawcę mailowo o konieczności i dostępnych sposobach dokonania płatności.

Ile zapłacisz?

Opłata za wydobycie dokumentu wynosi 34 USD. Wnioskodawca zobowiązany jest również do pokrycia wszelkich kosztów administracyjnych, jakie placówka poniesie w miejscowych urzędach w związku z realizacją czynności. Ich wysokość ustalana jest indywidualnie, po sprawdzeniu aktualnych opłat w miejscowych urzędach.

Akceptowane formy płatności: gotówka, wyłącznie banknoty USD. UWAGA: Nie przyjmujemy banknotów zniszczonych ani zużytych. Od 1 grudnia 2019 r. nie przyjmujemy banknotów starych serii, wprowadzonych do obiegu przed 1996 r.

Wnioskodawca zamieszkały w Polsce może dokonać wpłaty w PLN na rachunek bankowy wskazany przez konsula. Opłaty konsularne oraz miejscowe opłaty administracyjne są każdorazowo przeliczane na PLN przez konsula. Prosimy bezwzględnie o kontakt z urzędem przed dokonaniem przelewu.

Jaki jest termin realizacji?

Do 3 miesięcy, licząc od dnia wpływu wniosku i uiszczenia opłaty konsularnej za wydobycie dokumentu.

Jak odbierzesz dokumenty?

Dokument wydany przez KIW wyślemy do Ciebie pocztą elektroniczną, na adres wskazany we wniosku o jego wydobycie. 

Jak możesz się odwołać?

Na postanowienie konsula o odmowie wykonania czynności możesz wnieść zażalenie do Ministra Spraw Zagranicznych. Zażalenie wnosi się pisemnie za pośrednictwem konsula, który wydał postanowienie, w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia stronie.

Najczęściej zadawane pytania

 

Materiały

Wniosek o wydobycie zaświadczenia o naturalizacji
Solicitud​_de​_Camara​_Electoral​_24102019.pdf 0.05MB
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
11.01.2024 19:28 Alicja Tunk
Pierwsza publikacja:
08.01.2020 16:19 Michał Świetlik
{"register":{"columns":[]}}