W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Wiza typu A – złożenie wniosku

Gdzie załatwisz sprawę?

Wniosek możesz złożyć we właściwym terytorialnie urzędzie konsularnym RP.

Polski urząd konsularny jest właściwy do wydania wizy A (tranzytowej wizy lotniskowej), jeżeli:

1) w przypadku jednokrotnego tranzytu lotniczego – na terytorium Polski znajduje się port lotniczy tranzytu;

2) w przypadku dwu- lub wielokrotnego tranzytu lotniczego – na terytorium Polski znajduje się pierwszy port lotniczy tranzytu.

Czy musisz składać dokumenty osobiście?

Wniosek o wydanie wizy musisz złożyć osobiście. Placówka dyplomatyczna nie przyjmuje wniosków nadesłanych faksem, listownie lub pocztą elektroniczną.

Jak umówisz się na spotkanie?

Na wizytę w sprawie złożenia wniosku wizowego umów się w systemie e-konsulat.

Terminy na złożenie wniosku wizowego w systemie e-konsulat uwalniane są w każdy piątek o godz. 12:00 czasu lokalnego.

Pamiętaj, że wniosek o wizę musisz złożyć nie wcześniej niż pół roku i nie później niż na 15 dni przed planowaną podróżą. W przypadku nie zachowania tych terminów Twój wniosek może nie zostać przyjęty.

Ambasada RP w Erywaniu nie współpracuje z miejscowymi firmami turystycznymi i innymi pośrednikami wizowymi w kwestii przyjęcia oraz rozpatrzenia wniosku wizowego.

Rejestracja jest bezpłatna!

Jakie dokumenty musisz złożyć?

O wizę typu A (tranzytową wizę lotniskową) powinieneś aplikować, jeżeli:

  1. planujesz pobyt wyłącznie w strefie tranzytowej lotniska i nie planujesz jej opuszczać (wiza typu A nie uprawnia do pobytu w strefie Schengen), i jednocześnie
  2. posiadasz obywatelstwo:
    1. Afganistanu, Bangladeszu, Demokratycznej Republiki Konga, Erytrei, Etiopii, Ghany, Iranu, Iraku, Nigerii, Pakistanu, Somalii i Sri Lanki.
    2. innego państwa, którego obywatele, zgodnie z decyzją danego państwa strefy Schengen, muszą posiadać tranzytową wizę lotniskową na tranzyt przez międzynarodową strefę lotniska znajdującego się na terytorium tego państwa strefy Schengen (listę tych państw znajdziesz tutaj).
       

Osoby należące do następujących kategorii są zwolnione z wymogu posiadania wizy lotniskowej:

  • posiadacze ważnej wizy jednolitej, krajowej wizy pobytowej długoterminowej lub dokumentu pobytowego wydanych przez państwo członkowskie;
  • obywatele państw trzecich posiadający ważny dokument pobytowy wydany przez państwo członkowskie, które nie uczestniczy w przyjęciu niniejszego rozporządzenia, lub przez państwo członkowskie, które nie stosuje jeszcze w pełni przepisów dorobku Schengen, lub obywatele państw trzecich posiadający jeden z ważnych dokumentów pobytowych wymienionych w załączniku V wydany przez Andorę, Kanadę, Japonię, San Marino lub Stany Zjednoczone Ameryki, gwarantujący nieograniczone prawo readmisji ich posiadacza, lub posiadający ważny dokument pobytowy co najmniej jednego z krajów i terytoriów zamorskich Królestwa Niderlandów (Aruba, Curaçao, Sint Maarten, Bonaire, Sint Eustatius i Saba);
  • obywatele państw trzecich posiadający wizę ważną w państwie członkowskim, które nie uczestniczy w przyjęciu niniejszego rozporządzenia, lub w państwie członkowskim, które nie stosuje jeszcze w pełni przepisów dorobku Schengen, lub w Kanadzie, Japonii lub Stanach Zjednoczonych Ameryki, bądź posiadacze wizy ważnej w co najmniej jednym z krajów i terytoriów zamorskich Królestwa Niderlandów (Aruba, Curaçao, Sint Maarten, Bonaire, Sint Eustatius i Saba), podczas podróży do państwa wydającego lub do dowolnego innego państwa trzeciego, bądź podczas powrotu z państwa wydającego po wykorzystaniu wizy;
  • członkowie rodziny obywatela Unii Europejskiej, o których mowa w art. 1 ust. 2 lit. a);
  • posiadacze paszportów dyplomatycznych;
  • członkowie załóg lotniczych, którzy są obywatelami państwa będącego Umawiającą się Stroną konwencji z Chicago o międzynarodowym lotnictwie cywilnym.

Wymagane dokumenty:

  1. Wypełniony w systemie e-konsulat, wydrukowany i podpisany formularz wniosku wizowego. Wniosek wizowy jest bezpłatny.
  2. Kolorowa fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm. Zdjęcie powinno być:
    1. ostre, wykonane na białym tle i wydrukowane na papierze wysokiej jakości,
    2. nie starsze niż 6 miesięcy,
    3. zrobione na wprost, pokazujące wyraźnie oczy i twarz z obu stron od czubka głowy do górnej części barków tak, aby twarz zajmowała 70-80% zdjęcia.

Do fotografii należy zdjąć nakrycie głowy.

  1. Paszport:
    1. wydany w ciągu ostatnich 10 lat,
    2. ważny co najmniej 3 miesiące po planowanej dacie opuszczenia terytorium państw członkowskich lub, w przypadku kilku wizyt, po planowanej dacie ostatniego opuszczenia terytorium państw członkowskich,
    3. posiadający minimum 2 wolne strony przeznaczone na wizy,
    4. w przypadku posiadania drugiego ważnego paszportu należy go dołączyć do wniosku wizowego.
  2. Kopia strony w paszporcie, na której znajdują się dane osobowe i zdjęcie oraz kopie wszystkich stron paszportu, na których są wizy lub pieczątki. 
  3. Ubezpieczenie zdrowotne, ważne na terytorium strefy Schengen na kwotę nie mniejszą niż 30 000 EUR.
  4. Dokument potwierdzający możliwy/przewidywany przebieg podróży (np. rezerwacja biletów lotniczych).
  5. Dokument potwierdzający dalszą podróż po opuszczeniu strefy tranzytowej (np. bilet lotniczy na dalszy odcinek trasy lub wiza do państwa docelowego).
  6. Informacje pozwalające potwierdzić, że nie planujesz przedostać się na terytorium państw strefy Schengen (np. dokumenty potwierdzające podstawie stabilność sytuacji społeczno-ekonomicznej w państwie zamieszkania w postaci aktualnego zaświadczenia od pracodawcy określające wysokość wynagrodzenia, wyciągu bankowego za ostatnie trzy miesiące, dokumentów potwierdzających posiadanie własności).
  7. W przypadku osób niepełnoletnich dodatkowo:
    1. akt urodzenia – oryginał i kopia,
    2. paszporty rodziców – oryginał i kopia,
    3. akt małżeństwa rodziców – oryginał i kopia,
    4. jeżeli niepełnoletni podróżuje sam, albo tylko z jednym rodzicem/opiekunem - pisemną, poświadczoną notarialnie zgodę rodziców, albo opiekunów prawnych na złożenie wniosku wizowego, przetłumaczoną na język polski albo angielski. Jeżeli jest tylko jeden rodzic, albo opiekun, należy to udokumentować, przedkładając akt urodzenia, orzeczenie sądowe o przyznaniu wyłącznej władzy rodzicielskiej, albo akt zgonu drugiego rodzica.

 

Jeśli dziecko jest wpisane do paszportu rodzica lub opiekuna prawnego – złóż oddzielny wniosek wizowy. Wiza zostanie wklejona do paszportu rodzica lub opiekuna prawnego.

 

Uwaga:

  • Wniosek o wizę musisz składać w placówce dyplomatycznej, której okręg konsularny obejmuje miejsce Twojego stałego zamieszkania. 
  • Wniosek o wizę musisz złożyć nie wcześniej niż 6 miesięcy i nie później niż na 15 dni przed planowanym wyjazdem. W przypadku nie zachowania tych terminów Twój wniosek może nie zostać przyjęty.
  • Z reguły wyżej wymienione dokumenty są wystarczające do wydania decyzji, ale konsul może poprosić o dodatkową dokumentację.
  • Konsul ma prawo zaprosić aplikującego o wizę na rozmowę do urzędu, ale nie musi tego robić.
  • Przedłożenie podrobionych dokumentów oraz udzielenie fałszywej informacji może spowodować zakaz wjazdu do państw strefy Schengen.
  • Wiza typu A nie pozwala na opuszczenie strefy tranzytowej lotniska.

 

 

Ile zapłacisz?

 

Przyjęcie i rozpatrzenie wniosku o wydanie tranzytowej wizy lotniskowej (typ A)

80 EURO

Przyjęcie i rozpatrzenie wniosku o wydanie tranzytowej wizy lotniskowej (typ A) – dzieci w wieku od lat 6 do lat 12

40 EURO

 

Opłaty za rozpatrzenie wniosku wizowego pobierane są w walucie euro (EUR), w gotówce, w kasie urzędu konsularnego z chwilą złożenia wniosku wizowego.

Z opłat wizowych zwolnione są następujące kategorie osób:

 

a) dzieci poniżej 6 roku życia;

b) członkowie rodzin obywateli UE:

- małżonek obywatela UE;

- bezpośredni zstępny obywatela UE lub jego małżonka, w wieku do 21 lat lub pozostający na utrzymaniu obywatela UE lub jego małżonka;

- bezpośredni wstępny obywatela UE lub jego małżonka, pozostający na utrzymaniu obywatela UE lub jego małżonka;

c) członkowie rodzin obywateli RP:

  • małżonek obywatela Rzeczypospolitej Polskiej;
  • małoletni bezpośredni zstępny obywatela Rzeczypospolitej Polskiej lub małoletni bezpośredni zstępny małżonka obywatela Rzeczypospolitej Polskiej, jeśli zstępny pozostaje na utrzymaniu obywatela Rzeczypospolitej Polskiej lub małżonka obywatela Rzeczypospolitej Polskiej;
  • bezpośredni wstępny obywatela Rzeczypospolitej Polskiej lub bezpośredni wstępny małżonka obywatela Rzeczypospolitej Polskiej, jeśli wstępny pozostaje na utrzymaniu obywatela Rzeczypospolitej Polskiej lub małżonka obywatela Rzeczypospolitej Polskiej.

d) uczniowie, studenci, uczestnicy studiów doktoranckich i towarzyszący nauczyciele, którzy podróżują w celu podjęcia studiów lub udziału w szkoleniach;

e) naukowcy podróżujący w celu prowadzenia badań naukowych;

f) przedstawiciele organizacji niekomercyjnych (np. NGO) w wieku do 25 lat uczestniczący w seminariach, konferencjach, imprezach sportowych, kulturalnych i edukacyjnych organizowanych przez organizacje niekomercyjne;

g) osoby aplikujące o wydanie wizy służbowej.

UWAGA! Okoliczność uprawniająca do zwolnienia z opłaty wizowej musi być udowodniona przez aplikanta w drodze przedstawienia stosownych dokumentów.

 

Opłata za wniosek wizowy nie podlega zwrotowi niezależnie od decyzji konsula. 

 

 

 

Jaki jest termin realizacji?

Konsul ma 15 dni kalendarzowych na podjęcie decyzji wizowej. W wyjątkowych przypadkach termin ten może zostać wydłużony do 45 dni.  

 

Jak odbierzesz dokumenty?

Paszporty wraz z decyzjami wizowymi wydawane są od poniedziałku do czwartku, w godzinach od 16:00 do 17:00, bez wcześniejszego umawiania się.

Prosimy o odbieranie decyzji wizowych najwcześniej po upływie 15 dni kalendarzowych od złożenia wniosku (czyli np. jeżeli wniosek został złożony w dniu 1 lipca to po odbiór decyzji możesz przyjść w dniu 16 lipca). Jeżeli zgłosisz się wcześniej Twoja decyzja może nie być jeszcze gotowa do odbioru.

Jak możesz się odwołać?

Jeśli nie zgadzasz się z decyzją konsula, przysługuje Ci prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie wniosku wizowego. Musisz złożyć go w siedzibie urzędu, który wydał decyzję odmowną, w przeciągu 14 dni od jej otrzymania, bez wcześniejszego umawiania się, w godzinach urzędowania.

Opłata za złożenie takiego wniosku wynosi 80 EUR. Z opłaty zwolnieni są członkowie rodzin obywateli RP.

Cofanie lub unieważnianie wizy Schengen

Jeśli otrzymałeś decyzję o cofnięciu lub unieważnieniu wizy Schengen, z którą się nie zgadzasz, przysługuje ci prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy. Jeśli jednak sam wystąpiłeś o cofnięcie wizy Schengen i konsul przychylił się do tego wniosku nie przysługuje Ci prawo do odwołania się od takiej decyzji.  

Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy przez konsula powinien być złożony w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji o unieważnieniu lub cofnięciu wizy Schengen w siedzibie urzędu, który wydał decyzję, bez wcześniejszego umawiania się, w godzinach urzędowania.

Wniosek po ponowne rozpatrzenie sprawy w przypadku cofnięcia lub unieważnienia wizy Schengen jest bezpłatny.

Decyzja o odmowie wydania wizy

Decyzję odmowy wydania wizy wręcza się w formie pisemnej na standardowym formularzu określonym w załączniku nr VI Wspólnotowego Kodeksu Wizowego.

W decyzji odmowy wydania wizy oznaczone są podstawy odmowy wydania wizy.

UWAGA: Urząd konsularny nie udziela informacji dotyczących wydanych decyzji. Urząd nade wszystko nie udziela komentarzy wobec wydanych decyzji i nie udziela informacji dotyczących powodów wydania decyzji odmowy wizy, które to powody są oznaczone w decyzji wizowej wydawanej zgodnie ze standardami proceduralnymi wynikającymi z wspólnotowego kodeksu wizowego.

Z uwagi na ochronę danych osobowych urząd w żaden sposób nie może także (bezpośrednio lub pośrednio) potwierdzić ani zaprzeczyć okolicznościom złożenia wniosku wizowego przez daną osobę, ani też wskazać, jaką decyzję podjął (tj. czy wydał wizę czy odmówił wydania wizy).

Prosimy o niekierowanie w tych sprawach zapytań telefonicznych i mailowych (nadesłane zapytania pozostaną bez odpowiedzi).

Prawo do ponownego rozpatrzenia wniosku przez ten sam organ

Od chwili otrzymania decyzji odmowy wydania wizy wydanej przez konsula wnioskodawcy przysługuje prawo do ponownego rozpatrzenia wniosku przez ten sam organ.

Prawo do ponownego rozpatrzenia wniosku przysługuje wyłącznie wnioskodawcy.

UWAGA: osoby zapraszające, rodzina wnioskodawcy (z wyjątkiem rodziców lub opiekunów prawnych składających wniosek za małoletnie dzieci), pracodawcy czy pracownicy szkół i uczelni nie mają prawa złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie. Osoby te nie są również uczestnikami postępowania o wydanie wizy, w związku z czym nadsyłane bezpośrednio przez te podmioty wnioski czy zapytania nie będą rozpatrywane czy brane pod uwagę w procedurze ponownego rozpatrzenia wniosku.

Decyzję w sprawie złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy podejmuje samodzielnie wnioskodawca. Urząd nie zajmuje stanowiska w przedmiocie celowości lub nie złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy (jest to prawo wnioskodawcy, prosimy o niekierowanie pytań w tym zakresie).

Ostateczna decyzja odmowna

Decyzja wydana przez konsula po ponownym rozpatrzeniu wniosku o wydanie wizy jest ostateczna.

Kolejne wnioski o wydanie wizy

Decyzja o odmowie wydania wizy nie stanowi formalnej przeszkody do kolejnego aplikowania o wizę (prosimy o niekierowanie zapytań w tym zakresie). Wnioskodawca ma bowiem prawo złożenia kolejnego wniosku o wydanie wizy w dowolnym czasie (nie wcześniej niż na 3 miesiące przed planowaną podróżą).

Wnioskodawca ma wybór pomiędzy złożeniem wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy lub złożeniem kolejnego wniosku o wydanie wizy (urząd konsularny nie podejmuje w tym zakresie decyzji za wnioskodawcę ani również nie służy doradztwem w tym zakresie).

Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy jest rozpatrywany przez konsula w terminie do 14  dni.  

Skarga na odmowę wydania wizy Schengen, decyzję o cofnięciu lub unieważnieniu wizy Schengen oraz na działalność konsula w tym zakresie

Jeśli konsul po rozpatrzeniu Twojego wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy wydał ponowną decyzję o odmowie wydania wizy, jej unieważnieniu lub cofnięciu, z którą się nie zgadzasz przysługuje Ci skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Skargę należy przekazać za pośrednictwem konsula, który podjął decyzję w terminie 30 dni od dnia otrzymania decyzji podjętej w wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy.

Przekazując skargę konsulowi nie wnosisz do konsula żadnej opłaty, jednak postępowanie przed sądami administracyjnymi podlega opłatom. Musisz więc liczyć się z tym, że zostaniesz wezwany przez sąd do uiszczenia opłaty sądowej. Informacje dotyczące wysokości opłat sądowych w przypadku wniesienia skargi do sądu administracyjnego oraz możliwości ubiegania się o zwolnienie z kosztów postępowania oraz języka postępowania znajdują się na poniższej stronie:

http://bip.warszawa.wsa.gov.pl/133/wpis-sadowy-zasady-dokonywania-wpisu.html

{"register":{"columns":[]}}