W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Coraz więcej prób wyłudzenia przez tzw. fałszywe SMS-y. Zachowaj czujność!

18.12.2023

„Próby oszustw przy pomocy fałszywych wiadomości będą wzrastać w okresie przedświątecznym. Najczęściej są to SMS-y mówiące o niedopłacie np. za paczkę, uregulowaniu rachunku za energię czy weryfikacji wysokości zwrotu podatku” – przestrzega minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Zdjęcie Pana Premiera Krzysztofa Gawkowskiego z dzisiejszej konferencji prasowej dotyczącej - prób wyłudzenia przez tzw. fałszywe SMS-y.

Coraz więcej prób wyłudzenia przez tzw. fałszywe SMS-y

„Próby oszustw przy pomocy fałszywych wiadomości będą wzrastać w okresie przedświątecznym. Najczęściej są to SMS-y mówiące o niedopłacie np. za paczkę, uregulowaniu rachunku za energię czy weryfikacji wysokości zwrotu podatku” – przestrzega minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski i przypomina o tym, że takie próby wyłudzeń należy zgłaszać. „Można to zrobić bezpłatnie, przesyłając wiadomość na numer 8080, gdzie specjaliści z CERT Polska sprawdzą, czy mieliśmy do czynienia z próbą wyłudzenia” – dodał wicepremier.

Bądź ostrożny!

Każdy z nas chociaż raz otrzymał podejrzany SMS mówiący np. o wygranej w konkursie czy konieczności uregulowania np. rachunku za gaz. Diabeł tkwi jednak w szczegółach – zanim kliniemy w link przesłany w fałszywej wiadomości, warto przyjrzeć się jej treści. Często są tam błędy językowe, brakuje interpunkcji, składnia zdania jest niepoprawna. Już to powinno wzbudzić naszą czujność. 
„W listopadzie br. w CERT Polska zarejestrowano ponad 18 tys. zgłoszeń dotyczących fałszywych SMS-ów. W porównaniu z poprzednim rokiem to ogromny wzrost - o ponad 159 proc. W grudniu natomiast specjaliści z CERT dostali już ponad 53 tys. zgłoszeń o podejrzanych wiadomościach” – podkreślił minister Gawkowski. 

Całodobowe wsparcie!

Jak dodaje Iwona Prószyńska, specjalistka z CERT, nstytucja ta prowadzi również rejestr szkodliwych domen, które wpisane są na listę ostrzeżeń. „Do tej pory na tę listę wpisano ponad 160 tys. domen. Trafiają tam strony wykorzystywane m.in. do wyłudzania danych, logowania do bankowości online czy poczty elektronicznej” – wyjaśniła. 

Tylko w 2022 r. udało się zablokować ponad 20 milionów prób wejścia na strony z tej listy. Informując CERT o próbach wyłudzenia, pomagamy nie tylko sobie, ale też wszystkim innym użytkownikom, którzy mogliby zostać potencjalnie oszukani. To niesłychanie ważny, prewencyjny element naszych działań. Specjaliści dyżurują całodobowo i zapewniam, że każde zgłoszenie jest analizowane i wszyscy, którzy zwrócą się do CERT po pomoc, otrzymają ją” – zapewnił minister cyfryzacji. 

WAŻNE! – Reaguj

Jeżeli otrzymałeś podejrzane wiadomości e-mailem lub SMS-em - zgłoś je do CERT Polska (CSIRT NASK):

  • na stronie: https://incydent.cert.pl 
  • e-mailem: cert@cert.pl  
  • SMS-em: 8080 (należy przekazać całą wiadomość w oryginalnej formie – nie wycinaj linku czy fragmentów treści)

WARTO WIEDZIEĆ:

Od 22 listopada br. działa nowy, łatwy do zapamiętania numer 8080, na który można zgłaszać do CERT Polska podejrzane wiadomości SMS. 

1.    Przesłanie podejrzanego SMS-a na numer 8080 jest bezpłatne (poza granicami Polski koszt jest zgodny z taryfą operatora).  
2.    Najlepiej posłużyć się poleceniem „Przekaż” (również w innych wariantach słownych, np. „Prześlij dalej”). Jeśli nie ma takiej możliwości, wystarczy skopiować treść wiadomości, a następnie przesłać ją na numer 8080. 
3.    Można przesyłać w ten sposób zarówno wiadomości SMS, które zawierają link do potencjalnie niebezpiecznej strony internetowej, jak i wiadomości SMS bez linku.  

Wprowadzenie nowego numeru do zgłaszania podejrzanych wiadomości SMS to efekt przyjętej niedawno ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej. Więcej informacji w artykule: Ustawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej w realny sposób przyczynia się do zwiększenia poziomu cyberbezpieczeństwa w naszym kraju

{"register":{"columns":[]}}