W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pracownie PAKT

Pracownie aktywnego korzystania z technologii PAKT powstają w 4 miastach Polski - Łodzi, Tarnowie, Olsztynie i Wrocławiu. Są to nowoczesne przestrzenie służące prowadzeniu działań edukacyjnych dla uczniów, nauczycieli i dorosłych.

PAKT - Pracownie Aktywnego Korzystania z Technologii
 

Oferta zajęć warsztatowych jest zbudowana w oparciu o interdyscyplinarną pracę problemową i projektową z wykorzystaniem ścieżek: STEAM, multimedialnej oraz robotycznej. Profil każdej z pracowni jest elastyczny, wynika on z doświadczenia szkoleniowego organizacji tworzących dane miejsce. W Łodzi przeważa rys robotyczno-programistyczny, w Tarnowie multimedialny, a w Olsztynie i Wrocławiu - mejkerski. 

Dzięki wspólnej pracy projektowej zespołu edukatorów tworzących pracownie PAKT – wspólnie będzie upowszechniał podejście STEAM w edukacji, zachęcając do pracy zespołowej, tworzenia rozwiązań i świadomego korzystania z technologii. 

Pracownie oferują:

  • warsztaty stacjonarne (przedpołudniowe) dla szkół trwające 4 godziny lekcyjne, zgodne z podstawą programową,  dostosowane do wieku uczestników: szkoła podstawowa (klasy 1-3, klasy 4-6, klasy 7-8), szkoła ponadpodstawowa.
  • warsztaty mobilne dla szkół trwające 2 godziny zegarowe - organizowane w dowolnej miejscowości w województwie, w którym znajduje się PAKT.
  • warsztaty popołudniowe dla dzieci i młodzieży oraz rodziców z dziećmi trwające   2 godziny zegarowe, bazujące na różnych obszarach tematycznych dostosowanych do konkretnej grupy odbiorców i jej potrzeb.
  • popołudniowe warsztaty metodyczne  dla nauczycieli trwające 2 godziny zegarowe, organizowane  raz w miesiącu w pracowni. Poświęcone są one tematyce STEAM, tworzeniu zadań problemowych i miniprojektów edukacyjnych. Ze względu na ich interdyscyplinarny charakter są dostosowane do etapu edukacyjnego, a nie osób uczących wybrany przedmiot.

​​​​​​​


Pracownia Aktywnego Korzystania z Technologii w Łodzi

Pracownia PAKT w Łodzi mieści się w Zatoce Sportu, która jest obiektem sportowo-akademickim i jest usytuowana na jednym z kampusów Politechniki Łódzkiej. Ta przestrzeń została wytypowana przez Jego Magnificencję Rektora Politechniki Łódzkiej jako najwłaściwsze miejsce dla Pracowni Aktywnego Korzystania z Technologii. Zatoka jest bardzo często odwiedzana przez dzieci, młodzież i dorosłych, z racji na znajdujące się w niej atrakcje, takie jak: basen, ścianka wspinaczkowa czy też nowoczesne boiska. Dlatego już w lipcu 2022 roku zapadła decyzja o zaaranżowaniu PAKTu w tym właśnie miejscu.

Nim się rozpoczęła adaptacja pomieszczeń pod pracownię PAKT - Łódź w maju 2022 został powołany pierwszy zespół projektowy i merytoryczny, który pracował nad koncepcją łódzkiego PAKTu oraz nad warsztatami, jakie miały być prowadzone w ramach zajęć. Na tej podstawie zostały określone potrzeby lokalowe oraz sprzętowe, a jak wiadomo podejście STEAMowe wymaga dużej elastyczności infrastruktury oraz różnorodności aparaturowej. Ławki nie mogą być ustawiane w równych rzędach, dlatego koncepcja wyposażenia pracowni PAKT zakładała od początku dużą mobilność.

Pod koniec września prace związane z utworzeniem PAKT - ŁÓDŹ przejęła nowa koordynatorka, której prace zmierzały do szybkiego otwarcia pierwszej w Polsce Pracowni Aktywnego Korzystania z Technologii. I tak właśnie się stało… jesienią minionego roku, po zaakceptowaniu wizualizacji przygotowanych przez architektów, Politechnika Łódzka rozpoczęła „budowę” pracowni PAKT. Najpierw dokonano inwentaryzacji budynku, następnie ogłoszono postępowanie przetargowe i po dopełnieniu wszelkich formalności powstała kolorowa przestrzeń dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. A wszystko to po to, aby wszyscy spędzali tutaj czas przyjemnie, jednocześnie podnosząc swoje kompetencje cyfrowe.

Miejsce, w którym się mieścimy to dwie duże sale dające możliwość pracy aktywnej, warsztatownia - stolarnia, salka druku 3D oraz salka multimedialna. Wszystko tworzy spójną całość, a uczestnicy warsztatów, pomimo że są dzieleni na mniejsze grupy, dzięki łącznikom w postaci szyb, pozostają ze sobą w kontakcie.

Uroczyste otwarcie pracowni, któremu towarzyszyli Minister Janusz Cieszyński, Marszałek Tobiasz Bocheński, Wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik oraz Prorektorzy Uczelni, Partnerzy i Goście, nastąpiło 14 grudnia 2022 roku.

Anna Firych-Nowacka

 

Pracownia Aktywnego Korzystania z Technologii w Tarnowie

Od lat myśleliśmy o zbudowaniu w Tarnowie profesjonalnego, na europejskim poziomie, ośrodka wsparcia różnych grup beneficjentów w zakresie świadomego i metodycznego korzystania z nowoczesnych narzędzi cyfrowych. Ośrodka, który będzie nie tylko świetnie wyposażony technicznie, ale także będzie miejscem, gdzie wszyscy zainteresowani i potrzebujący pomocy znajdą kompetentnych trenerów i edukatorów, którzy wprowadzą ich w świat innowacyjnych technologii. Takim właśnie miejsce jest nasza Pracownia Aktywnego Korzystania z Technologii (PAKT), którą prowadzimy w Tarnowie.

Pierwowzorem naszej Pracowni była tarnowska Fabryka Przyszłości prowadzona przez Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” (mwi.pl) od 2014 roku, w której eksperymentowaliśmy z edukacją i dydaktyką cyfrową, pracując z nauczycielami, dyrektorami szkół, dziećmi, osobami dorosłymi, a także tarnowskimi seniorami. Szybko okazało się jednak, że potrzebujemy głębszego oddechu. większej przestrzeni i lepszych warunków do realizacji naszych idei i celów. Dlatego wiosną 2022 roku rozpoczęliśmy poszukiwania nowego miejsca. Niedługo później udało nam się znaleźć lokal, który znajduje się w centrum Tarnowa, bardzo blisko siedziby Stowarzyszenia. To było to!

Lokal miał swój klimat i potencjał, jednakże wymagał adaptacji do naszych potrzeb. Inspiracji dla urządzenia i wyposażenia naszego wnętrza szukaliśmy na wyjazdach studyjnych, w Internecie, podczas wizyt, rozmów i spotkań w podobnych miejscach w Polsce oraz Europie. Największym wyzwaniem była aranżacja przestrzeni w taki sposób, by można było ją modyfikować w zależności od potrzeb edukacyjnych i grup odbiorców. W okresie od lipca do września odbywały się spotkania z projektantami i działania związane z adaptacją wnętrz. W październiku 2022 r. rozpoczęły się prace budowlane. Udało nam się spełnić wymogi techniczne i zamontować podwieszane ściany panelowe, które można w ciągu kilku minut zestawić w taki sposób, aby możliwa była praca w grupach zarówno w zamkniętych pracowniach i laboratoriach, jak i otwartych przestrzeniach. W listopadzie 2022 r. rozpoczęliśmy proces wyposażania Pracowni.

Naszym oczkiem w głowie stała się pracownia audio-wizualna. Ponadto powstały pracownie: makerska –  wyposażona w ploter oraz narzędzia do pracy z drewnem, druku 3D oraz robotyki. Kwestie wizualne były dla nas również istotne – lokalny artysta zaprojektował (zgodnie z naszymi sugestiami) ścianę z wizerunkami osób, które swoimi ponadczasowymi wizjami oraz dokonaniami wybiegały w przyszłość i dokonywały rzeczy ważnych dla rozwoju ludzkości. Istotnym elementem designu naszej Pracowni stały się także motywy związane z eksploracją Kosmosu. 

Staraliśmy się stworzyć takie wnętrza, które są zarówno przyjazne wizualnie, jak i pobudzają kreatywność, a także zapewniają komfort prowadzenia i odbywania zajęć. Koniec prac budowlanych nastąpił w styczniu 2023 roku, w lutym trwały prace wykończeniowe, aranżacyjne, dostawa mebli i wyposażenia. Uroczyste otwarcie Pracowni PAKT w Tarnowie miało miejsce 15 marca 2023 roku. Od tego czasu rozpoczęło się tworzenie kalendarza działań stacjonarnych oraz mobilnych. Nasz PAKT to unikatowe miejsce na edukacyjnej mapie Tarnowa, które inspiruje, rozwija kreatywność i krytyczne myślenie, a przede wszystkim motywuje do działania i rozwijania swoich pasji. Wpisuje się czytelnie w DNA naszego Stowarzyszenia, stanowiąc naturalną kontynuację realizowanych przez nas od ponad 25 lat działań. Jesteśmy szczęśliwi i dumni, że nasza Pracownia powstała. Wierzymy, że będzie ważnym miejsce edukacyjnej przygody i inspiracji nie tylko dla mieszkańców Tarnowa i Małopolski.

Grzegorz Foltak, Marcin Mechla, Arkadiusz Złotnicki

 

Pracownia Aktywnego Korzystania z Technologii we Wrocławiu

W maju 2022 roku ruszyły pierwsze rekrutacje. Zaczęliśmy tworzyć zespół, który początkowo był niewielki i składał się z czterech osób: Moniki Baran, Mateusza Ryczka, Dawida Stanasiuka, Anny Stechnij. Z czasem dołączyła do zespołu Barbara Dziubasik – community hostka. Naszą pierwszą najważniejszą misją było stworzenie scenariuszy W pierwszym tygodniu października skończyliśmy prace nad ich opracowaniem – finalnie powstało 59 realizowanych stacjonarnie i 38 realizowanych mobilnie.

Od czerwca do września 2022 roku trwały poszukiwania lokalu. Skończyły się z sukcesem pod koniec września – nasza Pracownia powstanie w kompleksie Browarów Wrocławskich. We wrześniu dostaliśmy również pierwszy sprzęt przeznaczony do wykorzystywania podczas warsztatów. Od sierpnia 2022 roku do połowy maja 2023 roku stacjonowaliśmy w tymczasowym biurze naszej Pracowni. Z początkiem października 2022 roku wyposażyliśmy pracownię mobilną, aby już 28 października zrealizować pierwsze warsztaty w Szkole Podstawowej nr 93 im. Tradycji Orła Białego we Wrocławiu. W okresie od października 2022 roku do maja 2023 roku realizowaliśmy warsztaty mobilne. Najdalej dotarliśmy w Góry Sowie do Noworudzkiej Szkoły Technicznej.

W listopadzie braliśmy udział w pierwszym Forum PAKTu przeznaczonym dla edukatorów i edukatorek. Podczas spotkań wymienialiśmy się doświadczeniami i wiedzą, a także rozwijaliśmy w zakresie kształcenia STEAMowego. Cały czas szlifowaliśmy nasze kompetencje i wymienialiśmy się doświadczeniami z innymi edukatorami i koordynatorami. W okresie od lutego do maja 2023 roku w naszej Pracowni trwały prace remontowe. Z czasem wszystko zaczynało nabierać kształtu. W międzyczasie powiększył się zespół, dołączyła do nas trójka junior edukatorów_ek: Kinga Bartniak, Marek Krak i Berenika Wojnar. 12 kwietnia braliśmy udział w pierwszej Konferencji STEAM dla nauczycieli organizowanej przez PAKT. W maju przeprowadziliśmy się i rozpoczęliśmy przygotowania do otwarcia Pracowni.

18 maja 2023 roku, po wielu pokonanych trudnościach i szalonych dwóch tygodniach wytężonej pracy, otworzyliśmy się! Potem kontynuowaliśmy pracowity maj – edukatorzy i edukatorki wraz z community hostką ruszyli na Piknik Naukowy na Stadionie Narodowym w Warszawie. 22 maja w naszej Pracowni odbyły się pierwsze warsztaty stacjonarne i od tego czasu realizowaliśmy warsztaty stacjonarne i mobilne. W sierpniu nasza Pracownia nabrała kształtów za sprawą nowych mebli warsztatowych. Cały czas dzielimy się wiedzą i doświadczeniem edukacyjnym, planujemy realizację kolejnych scenariuszy oraz warsztatów mobilnych oraz stacjonarnych.

Anna Stechnij

{"register":{"columns":[]}}