W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wystartował niekonkurencyjny nabór z zakresu cyberbezpieczeństwa

05.04.2024

Publikacja dokumentacji dla naboru nr KPOD.05.10-IW.06-002/24

KPO baner C 3.1.1

W ostatnim czasie, zwłaszcza w trakcie pandemii COVID-19, zanotowaliśmy znaczący wzrost  korzystania z nowoczesnych technologii oraz systemów informacyjnych. Każdego dnia praktycznie nie rozstajemy się z telefonem czy laptopem z dostępem do sieci - są nam niezbędne zarówno w pracy, jak i w wolnym czasie. Niestety, wśród naszego społeczeństwa rośnie uzależnienie od systemów informacyjnych, co jest coraz częściej wykorzystywane przez cyberprzestępców.

Zwiększenie cyberbezpieczeństwa

Aby administracja rządowa, samorządowa i przedsiębiorstwa działały sprawnie i efektywnie świadczyły usługi, ich systemy muszą działać bezbłędnie. Kluczowa jest tutaj ochrona przed cyberatakami i zapewnienie wysokiego poziomu ich cyberbezpieczeństwa. Inwestycja C3.1.1. „Cyberbezpieczeństwo – CyberPL, infrastruktura przetwarzania danych oraz optymalizacja infrastruktury służb państwowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo” w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności składa się z 4 części. Jedną z nich jest właśnie „cyberbezpieczeństwo”, w której planowana jest docelowo realizacja 4 projektów. Wszystkie działania podejmowane w tym zakresie będą służyć poprawie bezpieczeństwa i jednoczesnej ochronie naszych danych.

Nowy nabór niekonkurencyjny

W ramach tej Inwestycji otworzyliśmy nowy nabór niekonkurencyjny. Oznacza to, że ostatecznym odbiorcą wsparcia może być wyłącznie konkretny podmiot, tj. Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy.

Nabór zakłada wybranie do objęcia wsparciem przedsięwzięcia, dzięki któremu aż 385 podmiotów  krajowego systemu cyberbezpieczeństwa dołączy do zintegrowanego systemu zarządzania cyberbezpieczeństwem (System S46). Projekt ten będzie kontynuacją projektu „Podłączenie podmiotów krajowego systemu cyberbezpieczeństwa do zintegrowanego systemu zarządzania cyberbezpieczeństwem S46 (S46-REACT)” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 (REACT-EU). Jego celem było podniesienie poziomu cyberbezpieczeństwa poprzez wzmocnienie technicznego i kompetencyjnego potencjału do zapobiegania i reagowania na incydenty.

Realizacja nowego przedsięwzięcia pozwoli włączyć do Systemu S46 dużą liczbę podmiotów i usprawnić wymianę informacji na temat ich cyberbezpieczeństwa, dzięki czemu będą mogły skuteczniej monitorować i reagować na pojawiające się ryzyka. W rezultacie skuteczność funkcjonowania krajowego systemu cyberbezpieczeństwa znacznie się poprawi i tym samym wzrośnie poziom cyberbezpieczeństwa RP. Oznacza to, że nasze dane będą jeszcze skuteczniej chronione i nie wpadną w niepowołane ręce.

System S46

Projekt „Podłączenie podmiotów krajowego systemu cyberbezpieczeństwa do zintegrowanego systemu zarządzania cyberbezpieczeństwem S46 (S46-REACT)” był reakcją na wywołane pandemią COVID-19 zwiększone zapotrzebowanie na bezpieczne funkcjonowanie cyberprzestrzeni (a w konsekwencji również gospodarki i społeczeństwa). Jego głównym celem było uruchomienie rozbudowanej platformy systemu S46 oraz możliwość pracy wybranych podmiotów KSC z jej użyciem.

System ten został uruchomiony 1 stycznia 2021 r. i zarządzał cyberbezpieczeństwem na poziomie państwa - realizował w ten sposób efektywne działanie krajowego systemu cyberbezpieczeństwa (KSC). Dzięki niemu podłączone jednostki mogły zgłaszać incydenty oraz otrzymywać informacje o znanych podatnościach. Umożliwiło to w szczególności zwiększenie bezpieczeństwa pracy zdalnej, poprawę funkcjonowania tych podmiotów w okresie pandemii, a także zmianę codziennego sposobu ich funkcjonowania niezależnie od sytuacji pandemicznej.

Wszystkie te działania w efekcie zwiększyły dostępność cyfrową podłączanych podmiotów wspomagając sprawne funkcjonowanie usług publicznych w okresie pandemii (a zapewne i po jej ustaniu).

Pełna dokumentacja naboru dostępna jest tutaj.

{"register":{"columns":[]}}