W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

E-recepty, e-skierowania i e-zlecenia

INSTRUKCJE:

Sposób realizacji E-RECEPTY

  • W Aptece należy podać nr pesel Pacjenta oraz kod recepty otrzymany od Lekarza podczas teleporady lub wizyty osobistej. Kod recepty nie musi mieć formy wydruku - wystarczające jest ustne przekazanie go Farmaceucie.
  • Pacjent może wykupić każdy lek z recepty w innej aptece, jednak wszystkie opakowania tego samego leku muszą być wykupione w tej samej aptece, w której nastąpił zakup pierwszego opakowania. Zakup leków można więc rozłożyć w czasie.
  • Okres ważności recepty: antybiotyki – 7 dni, preparaty immunologiczne – 120 dni, pozostałe leki – 30 dni. Bieg terminu liczy się od daty wystawienia recepty lub od wskazania lekarza („data realizacji od…”). E-recepta na leki stale przyjmowane przez pacjentów chorych przewlekle może zostać wystawiona z terminem realizacji do 365 dni (lekarz wówczas wskazuje: „data realizacji do…”) przy czym recepta taka musi być zrealizowana na pierwsze opakowanie leku w ciągu 30 dni od daty jej wystawienia.

Sposób realizacji E-SKIEROWANIA

  • Elektroniczny dokument wystawiany przez lekarza zastępujący dotychczasowe papierowe skierowania na leczenie specjalistyczne lub do szpitala. Pacjent zapisując się na leczenie/diagnostykę na podstawie skierowania okazuje lub podaje otrzymany od lekarza kierującego 4-cyfrowy kod oraz nr PESEL bądź okazuje na ekranie telefonu/tabletu otrzymaną informację o wystawionym skierowaniu.

Sposób realizacji E-ZLECENIA NA WYROBY MEDYCZNE

  • Wyroby medyczne to m.in. okulary korekcyjne, laski, kule, wózki inwalidzkie, ortezy, balkoniki, buty ortopedyczne, pieluchomajtki.
  • Przy wystawianiu zleceń na wyroby medyczne obowiązuje zasada specjalizacji, czyli np. zlecenie na okulary wystawia okulista, a na zakup wózka inwalidzkiego m.in.: ortopeda, neurolog, chirurg, lekarz rehabilitacji medycznej czy reumatolog.
  • Wystawianie i weryfikacja e-zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne odbywa się podczas teleporady lub osobistej wizyty u lekarza. Możliwość natychmiastowej weryfikacji zlecenia zwalnia pacjenta z wizyty w oddziale wojewódzkim NFZ. Pacjent otrzymuje numer zlecenia, który wraz z numerem PESEL umożliwia zakup potrzebnego wyrobu medycznego w sklepie medycznym lub w aptece, które mają umowę z NFZ.

Termin ważności zlecenia

  • 12 kolejnych miesięcy kalendarzowych od dnia wystawienia, jeśli zlecenie jest wystawione i zweryfikowane w trakcie wypisania.
  • 6 kolejnych miesięcy kalendarzowych od dnia wystawienia, gdy zlecenie jest wypisane poza systemem informatycznym (na starym druku) i potwierdzone przez pracownika NFZ.

Informujemy o możliwości założenia Internetowego Konta Pacjenta.

Instrukcje ze strony https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/internetowe-konto-pacjenta/

1. Wejdź na www.pacjent.gov.pl.

2. Wybierz jeden ze sposobów logowania:

  • za pomocą profilu zaufanego,
  • za pomocą e-dowodu Informacji w sprawie IKP udzielają konsultanci Telefonicznej Informacji Pacjenta.
{"register":{"columns":[]}}