W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja e-Zdrowie 2023

W dniach 1-3 marca 2023 r. odbyła się konferencja w ramach projektu „e-Zdrowie w SP ZOZ MSWIA: rozwój nowoczesnych e-usług publicznych dla pacjentów”, realizowanego w ramach II osi priorytetowej E-administracja i otwarty rząd Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, Działanie 2.1 Wysoka dostępność i jakość e-usług publicznych.

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele Lidera Projektu Państwowego Instytutu Medycznego (PIM) MSWiA w Warszawie oraz Partnerów Projektu SP ZOZ MSWiA, w tym dyrektorzy, przedstawiciele kadry medycznej, członkowie zespołów projektowych i działów IT.

Konferencja trwała 3 dni, podczas których wygłoszono dziesięć prelekcji związanych z tematyką Projektu, zakończonych dyskusjami.

Konferencję uroczyście otworzył Dyrektor PIM MSWiA – Prof. dr hab. n. med. Waldemar Wierzba, który powitał prelegentów i uczestników oraz przedstawił program konferencji.

Pierwszy wykład pt. „Postawy Polaków wobec e-zdrowia i wykorzystania internetu do celów medycznych” wygłosił Pan Krzysztof Płaciszewski – Zastępca Dyrektora ds. Teleinformatycznych i Inżynierii Medycznej PIM MSWiA. Podczas wykładu przedstawił i omówił przeprowadzone przez siebie badania postaw dorosłych mieszkańców Polski wobec wykorzystania Internetu do celów medycznych oraz ocenę poziomy wiedzy dorosłych mieszkańców Polski na temat usług e-zdrowia dostępnych w Polsce.

Następnie Prezes NASK S.A. Pan Paweł Szymczak pochylił się nad tematyką cyberbezpieczeństwa pokazując zagrożenia i możliwości jakie niesie za sobą cyberbezpieczeństwo w sektorze ochrony zdrowia. Wykład Prezesa NASK S.A. zakończył pierwszy dzień konferencji.

Drugi dzień rozpoczął się od wykładu: „Praktyczne i prawne aspekty wdrożenia elektronicznej dokumentacji medycznej”, który poprowadzili Prof. dr hab. n. med. Piotr Szymański wspólnie z Panią Dominiką Kołodziejską-Kozą i Agnieszką Pietrzak.

Kolejny referat pn. „Tworzenie nowoczesnych rozwiązań informatycznych dla sektora publicznego w warunkach pandemii COVID-19, na przykładzie Systemu Ewidencji Państwowej Inspekcji Sanitarnej, nagrodzonego przez ONZ” przedstawili dr n. o. zdr. Aleksandra Lusawa, Pan Krzysztof Płaciszewski, Zastępca Dyrektora ds. Teleinformatycznych i Inżynierii Medycznej PIM MSWiA, oraz Pan Maciej Skorulski.

Następnym prelegentem był dr inż. Dariusz Bogucki z NASK-PIB z tematem: „Architektura Informacyjna Państwa a ocena wykonalności przedsięwzięć”, w którym przedstawił wizję Cyfrowego Państwa w świetle Cyfrowej Dekady UE (do 2030).

Następnie głos zabrali mgr inż. Joanna Lachowska-Keane i mgr inż. Marek Kucman z PIM MSWiA omawiając: „Współczesne Data Center na przykładzie projektu e-Zdrowie”.

Kolejnym punktem konferencji było Spotkanie Rady Partnerów, na którym dr n. o. zdr. Aleksandra Lusawa – Kierownik Centrum Projektów e-Zdrowie PIM MSWiA przedstawiła aktualny status prac w projekcie: „e-Zdrowie w SP ZOZ MSWiA: rozwój nowoczesnych e-usług publicznych dla pacjentów”.

Ostatnim prelegentem drugiego dnia konferencji był dr Jakub Owoc – Kierownik Archiwum PIM MSWiA z tematem: „Jakość opieki medycznej i bezpieczeństwo Pacjenta, w kontekście tworzenia elektronicznej dokumentacji medycznej.

Trzeci dzień konferencji rozpoczął się od wykładu dra Cezarego Lipińskiego z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i PIM MSWiA nt. „Rozwój telemedycyny – wyzwania e Zdrowia”.

Ostatnim prelegentem konferencji był dr Marek Szelągowski – Zastępca Przewodniczącego Komitetu Sterującego projektu e-Zdrowie w tematem: „Nowe e-usługi – Teleporada i eDzienniczek”.

Po ostatnim wykładzie głos zabrał Pan Krzysztof Płaciszewski, Zastępca Dyrektora ds. Teleinformatycznych i Inżynierii Medycznej PIM MSWiA, podsumowując 3 dni konferencji. Podziękował wszystkim za udział i zaprosił zebranych do dyskusji.

Podczas trzydniowego wydarzenia uczestnicy zdobyli wiedzę na temat rozwiązań cyfrowych, nowych technologii oraz metod zarządzania, które mogą wspierać całą kadrę medyczną w procesie leczenia pacjentów. Wszyscy zebrani mieli okazję do wymiany doświadczeń, dyskusji, co z pewnością przyczyni się do efektywniejszej realizacji Projektu.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}