W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja e-Zdrowie 2022

W dniach 23-24 czerwca 2022 r. odbyła się konferencja w ramach projektu „e-Zdrowie w SP ZOZ MSWIA: rozwój nowoczesnych e-usług publicznych dla pacjentów”, realizowanego w ramach II osi priorytetowej E-administracja i otwarty rząd Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, Działanie 2.1 Wysoka dostępność ii jakość e-usług publicznych.

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele Lider Projektu CSK MSWiA w Warszawie oraz Partnerów Projektu SP ZOZ MSWiA, w tym dyrektorzy, przedstawiciele kadry medycznej, członkowie zespołów projektowych i działów IT.

Konferencja składała się z dwóch dni podczas, których wygłoszono dziesięć prelekcji związanych z tematyką Projektu, zakończonych dyskusjami.

Konferencję uroczyście otworzył Dyrektor CSK MSWiA w Warszawie – prof. dr hab. n. med. Waldemar Wierzba, który powitał prelegentów i uczestników oraz przedstawił program konferencji.

Pierwszy wykład pt. „Wykorzystanie danych medycznych – korzyści rozwoju usług cyfrowych w jednostkach systemu ochrony zdrowia” wygłosił prof. dr hab. n. med. Jarosław Pinkas, Przewodniczący Rady Społecznej CSK MSWiA, Krajowy Konsultant w dziedzinie Zdrowia Publicznego, Dziekan Szkoły Zdrowia Publicznego CMPK. Podczas wykładu prof. Pinkas podkreślał znaczenie danych medycznych w procesie podejmowania decyzji terapeutycznych, naukowych i zarządczych.

Następnie dr hab. Andrzej Cacko z Zakładu Informatyki Medycznej i Telemedycyny WUM wygłosił referat pt. „Innowacja w medycynie jako odpowiedź na realna potrzebę”, podczas którego przedstawił koncepcje wspierania kadry medycznej poprzez wykorzystanie rozwiązań cyfrowych. Po krótkiej przerwie można było wysłuchać wykładu nt. identyfikacji i potwierdzania tożsamości na podstawie doświadczeń CPD MSWiA, wygłoszonego przez Pana Pawła Głośniewskiego, Zastępcę Dyrektora Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA, który przedstawił możliwości wpierania procesu identyfikacji użytkowników systemu, co znacznie podnosi bezpieczeństwo danych, w tym danych medycznych. Pierwszy dzień zakończył się wystąpieniem Pana Mariusza Kujawskiego, członka Zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, na temat: „Projekty informatyczne o znaczeniu strategicznym dla państwa”, który podkreślił rolę zarządzania w systemach IT.

Drugi dzień rozpoczął Pan Michał Przymusiński, Zastępca Dyrektora ds. Cyfryzacji Nauki i Edukacji Instytutu Badań Edukacyjnych, wygłaszając referat nt. „Rozwój usług cyfrowych i e-usług w sektorze publicznym”. Tematy poruszone w wystąpieniu Pana Dyrektora skupiały się wokół idei budowania systemów informatycznych oraz skutecznego zachęcania do korzystania z rozwiązań cyfrowych zarówno właścicieli usług publicznych jak i obywateli. Następnie głosu udzielono Panu Dariuszowi Dagielowi, Kierownikowi Projektu E-Zdrowie, który przedstawił stan realizacji Projektu e-Zdrowie w SP ZOZ MSWiA: rozwój nowoczesnych e-usług publicznych dla pacjentów oraz omówił główne wyzwania w Projekcie.

Kolejny referat pn. „Poprawa satysfakcji użytkownika systemu szpitalnego – doświadczenia CSK MSWiA” przedstawił Pan Krzysztof Płaciszewski, Zastępca Dyrektora ds. Teleinformatycznych i Inż. Medycznej CSK MSWiA w Warszawie. Pan Dyrektor podzielił się z uczestnikami konferencji doświadczeniami ze współpracy z kadrą medyczną, której celem jest lepsze dopasowanie systemu HIS do potrzeb użytkowników. Następna prelekcja należała do Pana Piotra Grazdy, Dyrektora SP ZOZ MSWiA w Katowicach im. sierżanta Grzegorza Załogi, który przedstawił plan wdrożenia Projektu e -Zdrowie w swojej jednostce, podkreślając rolę zaangażowania poszczególnych interesariuszy w proces. Uczestnicy konferencji zdobyli również wiedzę na temat nowych e-usług w Projekcie, dzięki wystąpieniu dr Marka Szelągowskiego, Zastępcy Przewodniczącego Komitetu Sterującego Projektu e-Zdrowie, który nakreślił perspektywę możliwości rozwoju e-usług w sektorze ochrony zdrowia.

Jako ostatni prelegent wystąpiła dr Aleksandra Lusawa z prezentacją odnosząca się do obowiązków Partnerów Projektu w zakresie działań informacyjno-promocyjnych i komunikacyjnych, podkreślając rolę i znaczenie efektywnej komunikacji oraz konieczności promocji działań projektowych zgodnie z obowiązującymi wytycznymi.

Podczas wydarzenia uczestnicy zdobyli wiedzę na temat nowych technologii, metod zarządzania oraz rozwiązań cyfrowych, które mogą wspierać kadrę medyczną w procesie leczenia pacjentów, a także mieli okazję do wymiany doświadczeń, co przyczyni się do efektywniejszej realizacji Projektu i podniesienia kwalifikacji dotyczących jakości prowadzenia Projektu zgodnie z wytycznymi.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}