W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Test diagnostyczny oceniający ryzyko ciężkiego przebiegu infekcji COVID-19 - konferencja prasowa

30.06.2023

Test diagnostyczny oceniający ryzyko ciężkiego przebiegu infekcji COVID-19 - konferencja prasowa
Dnia 29.06.2023 r. odbyła się konferencja prasowa podsumowująca niesamowite osiągniecie naukowe, jakim jest opracowanie testu diagnostycznego oceniającego ryzyko ciężkiego przebiegu infekcji COVID-19 przez badaczy z Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA.
 
Wśród prelegentów wystąpili: prof. dr hab. n. med. dr h.c. Waldemar Wierzba – Dyrektor Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA i główny badacz w projekcie oraz członkowie zespołu badawczego – dr hab. Agnieszka Pawlak, prof. PAN, Kierownik Centrum Wsparcia Badań Klinicznych PIM MSWiA, prof. dr hab. n. med. Robert Gil – Kierownik Kliniki Kardiologii PIM MSWiA, dr n. med. Marzena Wojtaszewska i dr n. med. Artur Zaczyński – Zastępca Dyrektora PIM MSWiA ds. medycznych.

Prelegenci zarysowali w swych wystąpieniach i prelekcjach tematy takie jak: szybkie testy diagnostyczne i ich znaczenie kliniczne, znaczenie i rozpowszechnienie zagrożeń infekcji wirusowych, opracowanie innowacyjnego testu diagnostycznego do oceny przebiegu COVID-19 oraz powikłań pochorobowych z wykorzystaniem analiz całogenomowych, wdrożenia kliniczne oraz mechanizm działania opracowanego testu.
 
Co ważne, test stworzony w PIM MSWiA ocenia ryzyko ciężkiego przebiegu infekcji COVID-19  zarówno zdrowych osób, jak i osób już zakażonych wirusem SARS-COV-2. Oparty o metodę PCR test wykorzystuje dwa geny i został stworzony w celu szybkiej i łatwej identyfikacji osób o szczególnej predyspozycji do ciężkiego przebiegu choroby COVID-19 oraz testowania już zakażonych osób w celu prognozowania przebiegu choroby.

"Wierzę w to, że te testy w tzw. grupach ryzyka lub przy pewnych jednostkach chorobowych (...) pomogą nam zdiagnozować pacjenta i zabezpieczyć go przed zbyt obciążającym organizm rozwojem choroby" – powiedział kierownik Kliniki Kardiologii PIM MSWiA prof. dr hab. n. med. Robert Gil.
 
"W tej chwili w lodówce mam 10 tysięcy takich testów. One dzisiaj idą do użytku na SOR i do Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii. To był ogromny wysiłek, uzyskaliśmy zgodę prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych na 10 mln testów - na razie warunkowo na rok" - poinformował dyrektor Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA prof. dr hab. n. med. Waldemar Wierzba.
 
Badania finansowane były ze środków NCBiR i powstały na podstawie doświadczeń pandemicznych Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA zwłaszcza w okresie, gdy był on szpitalem jednoimiennym.
 
Obecnie test diagnostyczny przeznaczony jest do stosowania przez personel medyczny w jednostkach zamkniętych, co gwarantuje bezpieczeństwo jego użycia.

Wideo

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}