Powrót

Informacja służb dotycząca sytuacji na rzece Bóbr - 8.07.2026 r.

grafika informacyjna

Informacja służb dotycząca sytuacji na rzece Bóbr – 8.07.2026 r.

Najważniejsze informacje:

• Dzisiejsze wizje terenowe WIOŚ oraz Wód Polskich nie wykazały występowania śniętych ryb. Podczas kontroli przeprowadzonych na odcinku od Zapory Pilchowickiej do Włodzic Wielkich nie stwierdzono nowych przypadków śniętych ryb. W przypadku ich zauważenia prosimy o niezwłoczne zgłoszenie takiej sytuacji pod numer alarmowy 112. Pozwoli to służbom na szybką weryfikację zgłoszenia i podjęcie odpowiednich działań. WIOŚ pobrał kolejne próbki do badań laboratoryjnych, a wyniki pomiarów terenowych wskazują na poprawę warunków tlenowych m.in. w Marczowie, Lwówku Śląskim i Jeziorze Rakowickim.

• Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska przekazał również częściowe wyniki badań laboratoryjnych próbek pobranych w dniach 4–6 lipca. Wyniki wskazują na poprawę jakości wody, szczególnie w punktach położonych bliżej Zapory Pilchowickiej. W Nielestnie, Marczowie i Lwówku Śląskim odnotowano spadek stężeń zawiesin ogólnych, chemicznego zapotrzebowania na tlen (ChZT) oraz związków biogennych. Jednocześnie WIOŚ wskazuje, że stężenia metali ciężkich rozpuszczonych w wodzie utrzymują się na poziomie porównywalnym z wynikami uzyskanymi dla próbek pobranych 3 lipca i nie wskazują na pogorszenie sytuacji w tym zakresie. W Jeziorze Rakowickim I oraz we Włodzicach Wielkich odnotowano wzrost stężeń zawiesin ogólnych oraz chemicznego zapotrzebowania na tlen. Parametry te pozostają objęte dalszym monitoringiem.

• Woda dostarczana mieszkańcom siecią wodociągową pozostaje bezpieczna i zdatna do spożycia. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lwówku Śląskim prowadzi stały monitoring sieci wodociągowych. Dodatkowo, we współpracy z gminami Wleń i Lwówek Śląski, wytypowane zostaną studnie położone najbliżej rzeki Bóbr, które zostaną przebadane pod kątem jakości wód podziemnych.

• Pracuje 10 aeratorów, których rozmieszczenie zostało uzgodnione z Wodami Polskimi i Polskim Związkiem Wędkarskim. Urządzenia działają w zmienionych lokalizacjach, a sytuacja przy EW Rakowice jest stale monitorowana. W razie potrzeby aeratory zostaną przeniesione do miejsca, gdzie mogłoby wystąpić ryzyko pogorszenia warunków tlenowych dla ryb.

• Państwowa Inspekcja Sanitarna podtrzymuje stanowisko, że dotychczasowe wyniki badań rtęci przedstawione przez WIOŚ nie stanowią zagrożenia dla zdrowia ludzi. Podstawą wydania zaleceń oraz Rozporządzenia Wojewody były wyniki badań mikrobiologicznych, a nie wyniki badań metali ciężkich.

• Służby na bieżąco weryfikują wszystkie zgłoszenia oraz informacje pojawiające się w przestrzeni publicznej. Apelujemy o niepowielanie niezweryfikowanych informacji. Jeżeli ktokolwiek posiada wiarygodne informacje o śniętych rybach, martwych zwierzętach lub innych niepokojących zdarzeniach, prosimy o ich niezwłoczne zgłaszanie do właściwego Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, Policji lub Państwowej Straży Pożarnej. Każde zgłoszenie jest sprawdzane przez właściwe służby.

 

ZALECENIA DLA MIESZKAŃCÓW I WĘDKARZY

W związku z obowiązywaniem Rozporządzenia Nr 18 Wojewody Dolnośląskiego nadal obowiązuje zakaz korzystania z wód rzeki Bóbr na odcinku od korony Zapory Pilchowickiej do zbiornika Rakowice.

Zakaz obejmuje:

  • wchodzenie do wody, w tym kąpiele,
  • pojenie zwierząt,
  • amatorski i gospodarczy połów ryb,
  • korzystanie z wód do celów gospodarczych,
  • używanie jednostek pływających.

 

Wyniki badań WIOŚ z dnia 8 lipca 2026 r.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska przekazał wyniki pomiarów terenowych wykonanych 8 lipca 2026 r.

1. Zapora Pilchowice

  • temperatura: 18,7°C
  • pH: 7,03
  • przewodność: 249 µS/cm
  • tlen rozpuszczony: 8,73 mg/l
  • nasycenie tlenem: 95,5%

2. Nielestno (most)

  • temperatura: 18,4°C
  • pH: 7,04
  • przewodność: 239 µS/cm
  • tlen rozpuszczony: 6,74 mg/l
  • nasycenie tlenem: 74,1%

3. Marczów (most)

  • temperatura: 18,8°C
  • pH: 6,95
  • przewodność: 237 µS/cm
  • tlen rozpuszczony: 6,14 mg/l
  • nasycenie tlenem: 67,0%

4. Lwówek Śląski (most)

  • temperatura: 18,8°C
  • pH: 7,09
  • przewodność: 231 µS/cm
  • tlen rozpuszczony: 7,81 mg/l
  • nasycenie tlenem: 85,4%

5. Jezioro Rakowickie I

  • temperatura: 20,5°C
  • pH: 7,68
  • przewodność: 262 µS/cm
  • tlen rozpuszczony: 9,67 mg/l
  • nasycenie tlenem: 110,3%

6. Włodzice Wielkie (most)

  • temperatura: 20,0°C
  • pH: 8,18
  • przewodność: 253 µS/cm
  • tlen rozpuszczony: 10,29 mg/l
  • nasycenie tlenem: 115,4%

Podsumowanie WIOŚ

Wyniki pomiarów terenowych wskazują na zwiększenie zawartości tlenu rozpuszczonego w Marczowie, Lwówku Śląskim oraz Jeziorze Rakowickim, natomiast we Włodzicach Wielkich odnotowano spadek względem dnia poprzedniego. W punktach przy Zaporze Pilchowickiej oraz w Nielestnie parametry tlenowe utrzymują się na poziomie zbliżonym do pomiarów z 7 lipca. Podczas wizji terenowej nie stwierdzono występowania śniętych ryb.

Częściowe wyniki badań laboratoryjnych próbek pobranych w dniach 4–6 lipca wskazują na poprawę jakości wody, szczególnie w punktach zlokalizowanych bliżej Zapory Pilchowickiej. W punktach pomiarowych w Nielestnie, Marczowie i Lwówku Śląskim odnotowano spadek stężeń zawiesin ogólnych, chemicznego zapotrzebowania na tlen (ChZT) oraz związków biogennych. Jednocześnie WIOŚ wskazuje, że w badanych punktach – przy Zaporze Pilchowickiej, w Nielestnie, Marczowie, Lwówku Śląskim, Jeziorze Rakowickim I oraz we Włodzicach Wielkich – stężenia metali ciężkich rozpuszczonych w wodzie utrzymują się na poziomie porównywalnym z wynikami uzyskanymi dla próbek pobranych 3 lipca i nie wskazują na pogorszenie sytuacji w tym zakresie.

W Jeziorze Rakowickim I oraz we Włodzicach Wielkich odnotowano natomiast wzrost stężeń zawiesin ogólnych oraz chemicznego zapotrzebowania na tlen. Parametry te pozostają przedmiotem dalszego monitoringu i będą analizowane na podstawie kolejnych wyników badań laboratoryjnych. WIOŚ oczekuje na wyniki dalszych analiz laboratoryjnych pobranych próbek.

 

Informacja z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu

Państwowa Inspekcja Sanitarna podtrzymuje stanowisko, że podstawą wydania zaleceń i Rozporządzenia Wojewody były wyniki badań mikrobiologicznych, a nie wyniki badań metali ciężkich.

Sanepid wskazuje, że dotychczasowe wyniki badań rtęci przedstawione przez WIOŚ nie stanowią zagrożenia dla zdrowia ludzi.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lwówku Śląskim prowadzi stały monitoring sieci wodociągowych. Wyniki badań potwierdzają, że woda dostarczana mieszkańcom jest bezpieczna i zdatna do spożycia. Dodatkowo przebadane zostaną wytypowane studnie położone najbliżej rzeki Bóbr w gminach Wleń i Lwówek Śląski.

 

Informacja ze spółki TAURON Ekoenergia

  • Trwają działania mające na celu ograniczenie ilości spływających namułów oraz zmniejszenie zawiesiny w wodzie.
  • Poziom wody w Zbiorniku Pilchowickim wzrósł o około 8 cm.
  • Codziennie prowadzone są badania jakości wody w 8 punktach pomiarowych.
  • Zlecono wykonanie badań chemicznych namułów zalegających w zbiorniku.
  • Pracuje 10 aeratorów, których rozmieszczenie zostało uzgodnione z Wodami Polskimi i Polskim Związkiem Wędkarskim.

 

Informacja Wód Polskich

  • Podczas wizji terenowej przeprowadzonej 8 lipca nie stwierdzono śniętych ryb.
  • Tablice informujące o zakazie korzystania z rzeki pozostają na miejscu i nie zostały uszkodzone.
  • 10 aeratorów pracuje w uzgodnionych lokalizacjach.
  • W rejonie EW Rakowice prowadzony jest bieżący monitoring we współpracy z Polskim Związkiem Wędkarskim i Społeczną Strażą Rybacką. W razie pojawienia się ryzyka pogorszenia warunków tlenowych aeratory zostaną przeniesione do tej lokalizacji.
  • Zainstalowana na jazie w Rakowicach sonda prowadzi ciągły pomiar natlenienia oraz temperatury wody.
  • Wody Polskie pozostają w stałym kontakcie ze wszystkimi służbami zaangażowanymi w monitoring sytuacji.

Aktualizację komunikatu zaplanowano na czwartek 9 lipca około godziny 14:00.

{"register":{"columns":[]}}