W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Madagaskar

Bezpieczeństwo

Sytuacja w zakresie bezpieczeństwa jest niestabilna. Również ze względu na wysokie zagrożenie kryminalne należy zachować wzmożoną ostrożność. Obserwuje się ciągły wzrost drobnej przestępczości (kradzieże uliczne, okradanie domów i zaparkowanych samochodów). W niektórych rejonach turystycznych Madagaskaru miały miejsce przypadki zabójstw, których ofiarami byli obcokrajowcy (Nosy Be). W południowo-wschodniej części wyspy (rejon Anosy) działają uzbrojone bandy trudniące się kradzieżą bydła.

Nie jest wskazane podróżowanie czy spacerowanie po zapadnięciu zmroku. Turyści powinni zapewnić sobie stałą opiekę ze strony lokalnych, solidnych biur turystycznych i ich przewodników. Nie należy uczestniczyć w zgromadzeniach publicznych. W ośrodkach miejskich odnotowuje się wzrost liczby przestępstw kryminalnych z użyciem broni. Wypadki tego rodzaju sygnalizowane są także w mniejszych miejscowościach, a nawet na obszarach wiejskich. W miastach oraz w dużych skupiskach ludzi (dworce, lotniska, sklepy, galerie handlowe) należy zwracać szczególną uwagę na torebki, portfele, biżuterię, dokumenty, itp. Na wybrzeżach Madagaskaru, szczególnie na plażach, unikać należy jakichkolwiek kontaktów z osobami przedstawiającymi się jako „przewodnicy”. Nasilają się włamania do samochodów. Zwracać należy uwagę na szczelne zamykanie drzwi oraz okien oraz niepozostawianie w samochodzie rzeczy, które mogą sprowokować kradzież.

Madagaskar leży w strefie zagrożonej cyklonami tropikalnymi. Informacje i porady jak zachować się w razie kryzysu są dostępne na poniższej stronie.

W związku z brakiem polskiej placówki, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim może być ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

Wjazd i pobyt

Wizę pobytową można uzyskać na lotnisku w Antananarywie. Opłata za wizę turystyczną na Madagaskar jest zmienna. Do aplikacji wizowej należy dołączyć 2 fotografie. Należy posiadać paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od planowanego zakończenia pobytu oraz powrotny bilet.

Zdrowie

Zaleca się konsultację lekarską nie później niż 4-6 tygodni przed planowaną podróżą w celu sprawdzenia konieczności poddania się obowiązkowym i zalecanym szczepieniom. Obowiązkowe jest szczepienie przeciw żółtej febrze dla osób przybywających na Madagaskar z krajów wysokiego ryzyka.

Na wysokości ponad 800 m n.p.m. oraz na obszarach wiejskich występuje dżuma (między wrześniem a kwietniem). Okresowo jej rozprzestrzenianiu się na pozostałe regiony kraju może sprzyjać pora deszczowa. W przypadku podejrzenia zarażenia, zalecana jest pilna konsultacja lekarska. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

Zaleca się picie wyłącznie wody i napojów butelkowanych. Infrastruktura medyczna jest słabo rozwinięta i często nie spełnia wymaganych standardów higieny. Zalecana jest profilaktyka antymalaryczna.

Warto wykupić odpowiednio wysokie międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne,  zapewniające skuteczny profesjonalny lotniczy transport medyczny oraz dodatkowo posiadać zabezpieczone środki na pokrycie niezbędnych usług medycznych. W przypadkach wymagających pilnego lotniczego transportu medycznego znane placówce firmy ubezpieczeniowe współpracowały dotychczas z AMREF Flying Doctors.

Podróżowanie po kraju

Obowiązuje ruch prawostronny. Należy posiadać międzynarodowe prawo jazdy. Ze względu na zły stan dróg i brak oświetlenia ulic, nie zaleca się podróży nocą. Szczególną ostrożność należy zachować podróżując środkami transportu publicznego. Jakość transportu publicznego jest raczej niska. Można podróżować po kraju samolotami lokalnych linii lotniczych, jednak transport lotniczy na Madagaskarze jest kosztowny i niepunktualny.

W Antananarywie i w większych miastach można korzystać z licznych taksówek; opłaty nie są wygórowane, jednak cenę kursu należy zawsze ustalić z kierowcą przed rozpoczęciem podróży. Zdecydowanie zalecane jest wynajęcie samochodu z kierowcą, który jednocześnie jest przewodnikiem po mieście i okolicach. Samemu nie należy prowadzić samochodu ze względu na stan dróg, oznakowanie drogowe oraz inne niebezpieczeństwa. W okresie silnych opadów stan dróg oraz mostów ulega pogorszeniu, często uniemożliwiając kontynuowanie podróży. Na całym obszarze Madagaskaru występują punkty kontroli drogowej, gdzie należy zatrzymać się, a w niektórych wypadkach również wylegitymować. Dlatego zawsze posiadać należy ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem.

Przepisy prawne

Posiadanie i używanie narkotyków oraz handel nimi podlegają wysokiej karze więzienia i karze grzywny. Surowym karom podlega także handel i wywóz za granicę chronionych gatunków fauny (np. żółwi, węży; lemurów) oraz flory (np. orchidei). Homoseksualizm nie jest prawnie zabroniony.

Przydatne informacje

Rekomendowaną walutą podczas pobytu na Madagaskarze jest euro, choć powszechnie wymieniane są także dolary amerykańskie.

Zakazane jest fotografowanie lotnisk i obiektów militarnych.

MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ informacje należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.