W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Mauritius

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Mauritiusem zostały nawiązane w 1979 r.

Współpraca polityczna

Rys historyczny

Nawiązanie stosunków dyplomatycznych między Polską Rzeczypospolitą Ludową oraz Republiką Kenii nastąpiło 13 grudnia 1963 r., w konsekwencji podpisania w Nairobi porozumienia w tej sprawie przez przedstawicieli obu państw. Pierwszym polskim dyplomatą akredytowanym w Kenii został w kwietniu 1964 r. Włodzimierz Dłuski, w randze chargé d’affaires ad interim. Obecnie Ambasada RP w Nairobi jest placówką regionalną, mając w swojej kompetencji terytorialnej także pięć innych państw wschodnioafrykańskich: Federalną Republikę Somalii, Republikę Ugandy, Republikę Madagaskaru, Republikę Mauritiusu oraz Republikę Seszeli. 

W związku z kampanią o wybór Polski na niestałego członka RB ONZ doszło do intensyfikacji stosunków pomiędzy obydwoma krajami. Do spotkań bilateralnych na poziomie wiceministra doszło m.in. w 2016 r. na marginesie Konferencji COP 22 w Marrakeszu oraz w 2016 r. na marginesie Szczytu Państw Frankofonii. W 2018 r. do Port Louis w ramach Rejsu Niepodległości zawitał Dar Młodzieży. Podczas pobytu żaglowca w stolicy zorganizowane zostało seminarium dotyczące polskiej gospodarki morskiej. 

Współpraca ekonomiczna

Ostatnie lata były dla Mauritiusu okresem stabilnego wzrostu gospodarczego – przyczyniła się do tego zarówno proeksportowa polityka rządu, jak i rosnący ruch turystyczny. Stworzenie strefy wolnego handlu, zwolnienie towarów inwestycyjnych, surowców i półproduktów z ceł importowych, ulgi podatkowe, a także dostęp do europejskiego rynku – Mauritius jest krajem stowarzyszonym z UE – zachęciły zagranicznych przedsiębiorców do lokowania na Mauritiusie swoich przedstawicielstw i inwestycji. Mauritius posiada dobrze rozwinięty sektor usług finansowych, telekomunikacyjnych i informatycznych, na którym – poza turystyką – opiera się gospodarka kraju. Wyspę charakteryzuje ponadto jeden z najwyższych w Afryce dochodów narodowych na mieszkańca brutto, znacznie przekraczający 9 tys. dolarów. Aby uniknąć stagnacji gospodarczej, miejscowe władze wprowadzają zmiany w systemie szkolnictwa zawodowego, aby dostosować je do potrzeb rynkowych, dążą do zrównoważonego rozwoju wszystkich gałęzi gospodarki, a także realizują zakrojone na szeroką skalę inwestycje infrastrukturalne i telekomunikacyjne. Według danych Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, w 2018 r. eksportowaliśmy na Mauritius towary o łącznej wartości 7,8 mln euro, równocześnie importując dobra o wartości 8,3 mln euro, co wygenerowało ujemne saldo handlu zagranicznego (-0,4 mln euro). Wyspa importuje przede wszystkim artykuły żywnościowe – mięso, ryż i produkty mleczne, eksportuje natomiast tekstylia, cukier, herbatę, melasę, rum, kawę i tytoń. 

Współpraca kulturalna

Ambasada RP w Nairobi od kilku lat bierze udział w Europejskim Festiwalu Filmowym na Mauritiusie. W 2019 r. pokazaliśmy film Pawła Pawlikowskiego „Zimna Wojna”. Pianista Rafał Łuszczewski wykonał także koncert muzyki filmowej. Podczas Rejsu Niepodległości Daru Młodzieży kapitan statku oraz rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zasadzili „polskie drzewko” w ogrodzie botanicznym w Pamplemousses.

Współpraca naukowa

Pojedynczy studenci z Mauritiusu studiują w Polsce, zarówno w ramach stypendium rządu polskiego na zasadzie bez odpłatności i świadczeń stypendialnych, jak i na płatnych studiach. W 2019 r. w ramach programu Erasmus Mundus Joint Masters Degrees zakwalifkowana została jedna obywatelka Mauritiusu. Na Mauritiusie brak polskich studentów. 

Uznawalność kształcenia

Mauritius jest stroną Konwencji haskiej z 5 października 1961 r. o zniesieniu wymogu legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych. Dokumenty akademickie z Mauritiusu muszą posiadać apostille.
 

Linki

Strona Ministerstwa Edukacji, Zasobów Ludzkich, Szkolnictwa Wyższego i Badań Naukowych

{"register":{"columns":[]}}