W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Madagaskar

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Madagaskarem zostały nawiązane w 1973 r.

Współpraca polityczna

Rys historyczny

W listopadzie 1973 r. wizytę w Polsce złożył ówczesny minister spraw zagranicznych Republiki Madagaskaru, Didier Ratsiraka. Podczas niej zapadła decyzja o nawiązaniu stosunków dyplomatycznych między Polską Rzeczypospolitą Ludową, a Republiką Madagaskaru – wspólny komunikat w tej sprawie ogłoszono 28 listopada 1973 r. równocześnie w obu stolicach – Warszawie i Antananarivo, a w 1975 r. pierwszy ambasador PRL, Julian Twaróg, akredytowany na stałe w Tanzanii, złożył listy uwierzytelniające prezydentowi Ramanantsoa. Obecnie Republika Madagaskaru pozostaje w kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Nairobi.

Z okazji 25 – lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Madagaskarem, Ministrowie SZ obydwóch państw wymienili z tej okazji listy zapewniające o dalszym rozwoju przyjaznych relacji. W 1998 r. w Antananarywo otwarty został konsulat honorowy kierowany przez konsula honorowego dr Zbigniewa Kasprzyka. W 2016 r. doszło do pierwszej w historii wizyty polskiego wiceministra SZ na Madagaskarze. Podsekretarz Stanu w MSZ, Joanna Wronecka wzięła udział w XVI Szczycie Państw Frankofonii. Min Wronecka spotkała się też z Min SZ Madagaskaru Beatrice Attallah.

Współpraca ekonomiczna

Republika Madagaskaru, z PKB per capita wynoszącym obecnie nieco ponad 400 dolarów, należy do grupy najbiedniejszych krajów świata. Pomimo stabilizacji politycznej i braku konfliktów wewnętrznych, krótkie okresy wzrostu gospodarczego przeplatane są długimi okresami recesji. Pod względem ekonomicznym Madagaskar jest w dużym stopniu narażony na wstrząsy zewnętrzne, m. in. z powodu swojego uzależnienia od zewnętrznego finansowania, ruchu turystycznego, a także eksportu (głównie wanilii - 80% światowej produkcji). Ponadto jego gospodarka jest mało zdywersyfikowana i opiera się przede wszystkim na rolnictwie. Mimo to w ostatnich latach odnotowano w malgaskiej gospodarce szereg pozytywnych trendów: utrzymuje się szybki wzrost (4,2% w 2016 i 2017 r., 5% w 2018 r.), inflacja nie przekracza 10% (w 2018 r. wyniosła 7,8%), a w 2017 r. Międzynarodowy Fundusz Walutowy podjął decyzję o otwarciu dla malgaskiego rządu trzyletniej linii kredytowej. Decyzja to została podtrzymana podczas wizyty ekspertów MFW, którzy ponadto zwrócili uwagę na sukcesy władz malgaskich w walce z korupcją oraz w zarządzaniu. Zgodnie z danymi Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii za 2018 r., Republika Madagaskaru jest kolejno 104. partnerem Polski pod względem wielkości importu, który w ubiegłym roku wyniósł 14,2 mln euro. Eksportowaliśmy natomiast towary o łącznej wartości 3,4 mln euro, co powoduje, że w 2018 r. w handlu zagranicznym z Republiką Madagaskaru Polska odnotowała 10,8 mln euro deficytu.

Współpraca kulturalna

Ambasada RP w Nairobi w ramach promocji kultury polskiej na Madagaskarze wzięła udział w Europejskim Festiwalu Filmowym w 2018 r. Na Wyspie żywa jest także pamięć o Maurycym Beniowskim, który przebywał na Madagaskrze w II połowie XVIII w. , a także o Arkadym Fidlerze, który dwukrotnie gościł na Wyspie, w 1937 r. oraz w latach 1965-66. Obydwaj Polacy mają w stolicy kraju swoje ulice, a także tablice ich upamiętniające.       

Współpraca naukowa

Od 2016 r. co roku kilkoro studentów z Madagaskaru podejmuje studia drugiego i trzeciego w Polsce na kierunkach technicznych, w ramach stypendium Polskiego Komitetu ds. UNESCO. Również malgascy zakonnicy i duchowni kształcą się w Polsce na Uniwersytecie im. Stefana Wyszyńskiego oraz w seminariach. Na Madagaskarze nie studiuje aktualnie żaden obywatel polski.
Dokumenty akademickie z Madagaskaru są uznawane przez polskie uczelnie, pod warunkiem zalegalizowania w malgaskim MSZ i Ambasadzie RP w Nairobi.

Uznawalność kształcenia

Dokumenty akademickie z Madagaskaru są uznawane przez polskie uczelnie, pod warunkiem zalegalizowania w malgaskim MSZ i Ambasadzie RP w Nairobi.

Linki

Strona Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Kształcenia Technicznego i Zawodowego

{"register":{"columns":[]}}