W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Madagaskar

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Madagaskarem zostały nawiązane w 1973 r.

Współpraca polityczna

Rys historyczny

W listopadzie 1973 r. wizytę w Polsce złożył ówczesny minister spraw zagranicznych Republiki Madagaskaru, Didier Ratsiraka. Podczas niej zapadła decyzja o nawiązaniu stosunków dyplomatycznych między Polską Rzeczypospolitą Ludową, a Republiką Madagaskaru – wspólny komunikat w tej sprawie ogłoszono 28 listopada 1973 r. równocześnie w obu stolicach – Warszawie i Antananarivo, a w 1975 r. pierwszy ambasador PRL, Julian Twaróg, akredytowany na stałe w Tanzanii, złożył listy uwierzytelniające prezydentowi Ramanantsoa. Obecnie Republika Madagaskaru pozostaje w kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Nairobi.

Z okazji 25 – lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Madagaskarem, Ministrowie SZ obydwóch państw wymienili z tej okazji listy zapewniające o dalszym rozwoju przyjaznych relacji. W 1998 r. w Antananarywo otwarty został konsulat honorowy kierowany przez konsula honorowego dr Zbigniewa Kasprzyka. W 2016 r. doszło do pierwszej w historii wizyty polskiego wiceministra SZ na Madagaskarze. Podsekretarz Stanu w MSZ, Joanna Wronecka wzięła udział w XVI Szczycie Państw Frankofonii. Min Wronecka spotkała się też z Min SZ Madagaskaru Beatrice Attallah.

Współpraca ekonomiczna

Republika Madagaskaru, z PKB per capita wynoszącym obecnie nieco ponad 500 dolarów, należy do grupy najbiedniejszych krajów świata. Pomimo stabilizacji politycznej i braku konfliktów wewnętrznych, krótkie okresy wzrostu gospodarczego przeplatane są długimi okresami recesji. Pod względem ekonomicznym Madagaskar jest w dużym stopniu narażony na wstrząsy zewnętrzne, m. in. z powodu swojego uzależnienia od zewnętrznego finansowania, ruchu turystycznego, a także eksportu. Ponadto jego gospodarka jest mało zdywersyfikowana - opiera się przede wszystkim na rolnictwie, a w ostatnich latach znaczenia nabrał przemysł wydobywczy Słabo rozwinięty jest sektor usług, który obejmuje głównie usługi turystyczne i związane z turyzmem. Dużymi ciosami dla gospodarki Madagaskaru były: wewnętrzny kryzys polityczny w 2010 r. oraz pandemia COVID-19. W ostatnich latach Madagaskar odnotowuje dodatnie wskaźniki gospodarcze: rosnące PKB, wolumen wymiany handlowej oraz poziom inwestycji zagranicznych. Dużymi przeszkodami w rozwoju Madagaskaru są: pozataryfowe bariery w dostępie do rynku, korupcja, słabo rozwinięta infrastruktura transportowa, energetyczna i komunikacyjna oraz niski poziom edukacji.

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego za 2022 r. Republika Madagaskaru jest 136. partnerem Polski pod względem wymiany handlowej. W handlu z Madagaskarem Polska odnotowuje ujemne saldo handlowe. W 2022 r. eksportowaliśmy na Madagaskar towary o łącznej wartości 14,9 mln euro, w porównaniu do 2,2 mln euro w 2021 r. Z Madagaskaru importowaliśmy natomiast w 2022 r. towary na łączną kwotę 16,8 mln euro (w porównaniu do 11,1 mln euro w 2021 r.), głównie odzież i produkty rolne w tym przede wszystkim wanilię.

Współpraca kulturalna

Ambasada RP w Nairobi w ramach promocji kultury polskiej na Madagaskarze wzięła udział w Europejskim Festiwalu Filmowym w 2018 r. Na Wyspie żywa jest także pamięć o Maurycym Beniowskim, który przebywał na Madagaskrze w II połowie XVIII w. , a także o Arkadym Fidlerze, który dwukrotnie gościł na Wyspie, w 1937 r. oraz w latach 1965-66. Obydwaj Polacy mają w stolicy kraju swoje ulice, a także tablice ich upamiętniające.       

Współpraca naukowa

Od 2016 r. co roku kilkoro studentów z Madagaskaru podejmuje studia drugiego i trzeciego w Polsce na kierunkach technicznych, w ramach stypendium Polskiego Komitetu ds. UNESCO. Również malgascy zakonnicy i duchowni kształcą się w Polsce na Uniwersytecie im. Stefana Wyszyńskiego oraz w seminariach. Na Madagaskarze nie studiuje aktualnie żaden obywatel polski.
Dokumenty akademickie z Madagaskaru są uznawane przez polskie uczelnie, pod warunkiem zalegalizowania w malgaskim MSZ i Ambasadzie RP w Nairobi.

Uznawalność kształcenia

Dokumenty akademickie z Madagaskaru są uznawane przez polskie uczelnie, pod warunkiem zalegalizowania w malgaskim MSZ i Ambasadzie RP w Nairobi.

Linki

Strona Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Kształcenia Technicznego i Zawodowego

{"register":{"columns":[]}}