W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Mauritius

Ostrzeżenia dot. COVID-19

 

Bezpieczeństwo

Występują przypadki przestępczości pospolitej. Należy unikać tłoku, demonstracji ulicznych, a także uważać na złodziei kieszonkowych obecnych w lokalizacjach popularnych wśród turystów (np. centralnym placu w Port Louis).

Mauritius leży w strefie zagrożonej cyklonami tropikalnymi. Informacje i porady jak zachować się w razie kryzysu są dostępne na poniższej stronie.

W związku z brakiem polskiej placówki, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim może być ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

Wjazd i pobyt

Obywatele polscy są zwolnieni z obowiązku wizowego przy pobytach do 90 dni. Powinny być spełnione następujące warunki: posiadanie biletu powrotnego, potwierdzonej rezerwacji miejsca zamieszkania oraz środków niezbędnych do utrzymania się w czasie pobytu (ok. 100 USD na dzień). Ważność paszportu powinna przekraczać planowany okres pobytu na Mauritiusie.

Zdrowie

W przypadku podróży do Mauritiusu z kraju, w którym panuje żółta febra, należy przedstawić zaświadczenie o zaszczepieniu na tę chorobę. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

Opieka medyczna jest na przyzwoitym poziomie, jednakże bezpłatne szpitale państwowe nie są dostępne dla cudzoziemców. Turyści korzystają w razie potrzeby z usług prywatnych szpitali i gabinetów lekarskich. Zaleca się wykupienie przed przyjazdem międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego.

Na Mauritiusie bardzo słabo rozwinięta jest opieka psychiatryczna. Zaleca się, aby osoby, u których zdiagnozowano zaburzenia nie podróżowały samodzielnie

Podróżowanie po kraju

Nie ma ograniczeń w podróżowaniu po kraju. Można korzystać z miejscowych taksówek oraz komunikacji publicznej. Więcej szczegółowych informacji na temat podróżowania po Mauritiusie można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej Mauritius Tourism Promotion Authority (MTPA).

Informacje dla kierowców

Obowiązuje ruch lewostronny. Miejscowe drogi są w dobrym stanie. W okresie do 4 tygodni można posługiwać się ważnym prawem jazdy, wydanym w kraju pochodzenia.

Przepisy prawne

Kary za posiadanie i używanie narkotyków oraz handel nimi są bardzo restrykcyjne (częste są przypadki pozbawienia wolności na 20 lat). Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karą pozbawienia wolności.

Mauritius wprowadził zakaz stosowania torebek foliowych.

MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ informacje należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.
{"register":{"columns":[]}}