W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rumunia

Ostrzeżenia dot. COVID-19

  

  

Bezpieczeństwo

W związku z tym, że w Rumunii utrzymuje się wysoki poziom zachorowań na COVID-19, MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności podczas podróży do tego kraju.

W Rumunii nie występuje szczególne zagrożenie przestępczością. Zachowaj jednak ostrożność w dużych miastach – w okolicach dworców kolejowych, placów targowych, w środkach komunikacji miejskiej. Często dochodzi w tych miejscach do kradzieży kieszonkowych, których dokonują także dzieci. Dość niebezpieczne są także obwodnice aglomeracji, zwłaszcza okolice przejazdów kolejowych. Może tam dochodzić do kradzieży towarów przewożonych transportem samochodowym. W razie kontaktu z policją dużym utrudnieniem, zwłaszcza w czasie epidemii COVID są kłopoty ze znalezieniem tłumaczy języka polskiego. Taki tłumacz jest niezbędny, aby przeprowadzić czynności dochodzeniowe.

Nie występuje zagrożenie terrorystyczne.

W Rumunii zdarzają się trzęsienia ziemi. Informacje i porady, jak się wówczas zachować znajdziesz na stronie.

Apelujemy: zgłoś swoją podróż w systemie Odyseusz‎.

Wjazd i pobyt

Obywatel polski może wjechać i przebywać na terytorium Rumunii, jeśli posiada przy sobie ważny polski paszport lub dowód osobistyOd kierowcy wymagane jest posiadanie przy sobie oryginału ważnego prawa jazdy i oryginału dowodu rejestracyjnego pojazdu. W przypadku polisy ubezpieczeniowej wydanej w formie papierowej wymagany jest oryginał polisy, w przypadku polisy elektronicznej należy posiadać jej wydruk z widocznym wskazaniem, iż jest to dokument podpisany elektronicznie.

Od 1 stycznia 2007 r. do Rumunii wjeżdżasz na podstawie paszportu (bez wizy) lub dowodu osobistego. Przez kraj możesz przejechać tranzytem lub zostać w nim do 90 dni, liczonych w ciągu 6 miesięcy od daty pierwszego wjazdu. Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Ubezpieczenie

Musisz mieć ubezpieczenie komunikacyjne OC. Rumunia honoruje polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych. Zielona karta nie jest wymagana.

Zdrowie

W Rumunii utrzymuje się wysokie ryzyko epidemiczne związane z COVID-19. Przestrzegaj dystansu społecznego, używaj maseczek, często myj ręce i stosuj inne standardowe zasady chroniące przez COVID-19.

Sezonowo w Rumunii występują epidemie grypy. Wiosną i jesienią pojawiają się regionalne ogniska odry. Zachorowania występują najczęściej w południowo-zachodniej części kraju. Regularnie zdarzają się zachorowania na gorączkę Zachodniego Nilu. Podczas szczególnie upalnych miesięcy letnich pojawiają się przypadki cholery i zapalenia opon mózgowych (głównie na południu kraju), dlatego latem pij tylko przegotowaną wodę. Szczepienia nie są wymagane.

Jeśli masz Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), możesz korzystać z niezbędnej opieki zdrowotnej podczas pobytu czasowego w Rumunii. Wizyty u lekarzy są bezpłatne, jeśli lekarz ma umowę z Zakładem Ubezpieczeń Zdrowotnych. Upewnij się przed skorzystaniem z porady. Usługi ambulatoryjne i większość lekarstw są częściowo płatne. Płatne są usługi stomatologiczne, z wyjątkiem nagłych przypadków. Szczegółowe informacje o EKUZ znajdują się na stronach internetowych NFZ. Dzięki EKUZ otrzymasz jedynie niezbędnych świadczenia medyczne w ramach publicznego systemu ochrony zdrowia. Zalecamy więc wykupienie dodatkowych ubezpieczeń prywatnych. W razie konieczności pokryją one koszty leczenia w szerszym zakresie oraz koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach. Dodatkowe prywatne ubezpieczenie jest pomocne, jeśli uprawiasz sport (zwłaszcza sporty ekstremalne), potrzebujesz transportu medycznego lub w razie śmierci i konieczności przewozu zwłok.

Więcej informacji dotyczących zagrożenia koronawirusem oraz aktualne zalecenia obowiązujące w Rumunii znajdują się na stronie Krajowego Instytutu Zdrowia Publicznego Rumunii.

Podróżowanie po kraju

Nie ma ograniczeń, z wyjątkiem terenów wojskowych, wyłączonych itp.

Stan techniczny głównych dróg jest dobry, choć mogą wystąpić lokalne utrudnienia spowodowane np. robotami drogowymi. Informacje o utrudnieniach znajdziesz na stronie w zakładce Situatia drumurilor nationale.

Podróżowanie po zmroku jest ryzykowne. Po drogach, także głównych/międzynarodowych , poruszają się nieoświetlone furmanki, rowerzyści, na skrajnych pasach ruchu nagminnie parkowane są nieoświetlone pojazdy.

Na terenach wiejskich drogami na pastwiska przemieszczają się zwierzęta, często bez nadzoru. Jeśli spotka Cię awaria lub uszkodzenie samochodu, możesz mieć znaczne trudności, aby uzyskać wyspecjalizowaną, dobrą pomoc techniczną. Boczne drogi są często w złym stanie i źle oznakowane.

Góry w Rumunii to ogromne i słabo zaludnione i przestrzenie. Można w nich spotkać dzikie zwierzęta (m.in. niedźwiedzie i wilki). Przestrzegaj zasad turystyki górskiej:

  • wędruj tylko oznakowanymi szlakami,
  • wpisuj się do schroniskowej książki wyjść lub powiadamiaj najbliższych o planowanej trasie przejścia,
  • dostosuj ekwipunek do pory roku i skali trudności trasy.

Informacje dla kierowców

Nie musisz mieć międzynarodowego prawa jazdy. Bezwzględnie przestrzegaj przepisów ruchu drogowego. Szczególnie dotkliwe jest dla kierowców zatrzymywanie prawa jazdy przez policję drogową. Jest to dopuszczone rumuńskim prawem wewnętrznym. Szczegółowe informacje o tym, jak odzyskać prawo jazdy, znajdują się na stronie internetowej Ambasady RP w Bukareszcie. Prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu, pod wpływem środków odurzających lub leków o podobnym działaniu jest zabronione. Kierowcy grozi za to kara pozbawienia wolności od 1 roku do 5 lat. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi to 0,8 promil.

Uważaj szczególnie na odcinkach, na których prowadzone są roboty drogowe. Służby zwykle słabo oznakowują i zabezpieczają takie miejsca. Może to powodować znaczne utrudnienie ruchu w ciągu dnia i zagrożenie w nocy.

W Rumunii obowiązują opłaty drogowe (winiety) dla wszystkich pojazdów. Uwaga: płatne są wszystkie drogi, nie tylko krajowe i autostrady! Winietę najlepiej wykupić na przejściu granicznym, np. na stacji benzynowej PETROM. Za brak winiety grozi kara do 9500 RON.

Bądź przygotowany na opłaty specjalne, np. promowe, portowe przy przekraczaniu Dunaju m.in.: przeprawa promowa Bechet – Oriahovo, most Giurgiu – Ruse, Giurgeni – Vadu Oii, Feteşti – Cernavoda i Calafat – Vidin. Ich wysokość zależy od typu samochodu.

Inne opłaty wjazdowe i wyjazdowe ustalają władze lokalne, np. w Giurgiu okresowo obowiązuje opłata tranzytowa dla samochodów ciężarowych.

Cło

Możesz wwieźć lub wywieźć do 10 000 EUR lub równowartość tej kwoty w innych walutach. Kwoty wyższe zadeklaruj służbom celnym. Przepisy celne są takie same jak w całej Unii Europejskiej.

Przepisy prawne

Za przewożenie i posiadanie narkotyków grozi kara pozbawienia wolności do 25 lat.

Przydatne informacje

Orientacyjne godziny otwarcia sklepów są podobne do polskich. Nie ma żadnych ograniczeń w tym zakresie.

Większość rumuńskich urzędów pracuje w godzinach 8.00-16.00. Interesanci są jednak zwykle przyjmowani przez 4 dni w tygodniu, w różnych godzinach, w zależności od urzędu. W piątki trudniej jest zrealizować sprawy urzędowe.

MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ informacje należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.
{"register":{"columns":[]}}