W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Seszele

Ostrzeżenia dot. COVID-19

 

Bezpieczeństwo

Zagrożenie przestępczością pospolitą występuje w umiarkowanym stopniu, należy jednak zachować zwykłą ostrożność: unikać wychodzenia po zmroku, nie nosić ze sobą przedmiotów wartościowych, znacznych sum pieniędzy i ważnych dokumentów. Nie należy zostawiać rzeczy bez nadzoru na plaży. Ze względu na silne prądy morskie niebezpieczne mogą być kąpiele w oceanie na ustronnych plażach.

W związku z brakiem polskiej placówki, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim może być ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

Wjazd i pobyt

Obywatele polscy są zwolnieni z obowiązku wizowego. Przy wjeździe należy okazać paszport ważny w dacie wjazdu i planowanego wyjazdu z Seszeli, bilet powrotny lub na dalszą podróż, dowód posiadania rezerwacji noclegu, łącznie z danymi kontaktowymi, dowód posiadania wystarczających środków na pokrycie kosztów pobytu. Osoby przybywające z krajów, w których występuje żółta febra  muszą okazać szczepienie przeciwko tej chorobie.

Zdrowie

Na Seszelach nie występują poważniejsze zagrożenia dla zdrowia. Nie ma tam komarów malarycznych, nie ma więc możliwości zachorowania na tę chorobę. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

Na większych wyspach: Mahé, Praslin i La Digue  nie ma problemu z dostępem do usług medycznych,  ale możliwość skorzystania z opieki medycznej na dalej położonych wyspach archipelagu może być ograniczona. Zaleca się wykupienie przed przyjazdem ubezpieczenia zdrowotnego.

Podróżowanie po kraju

Nie ma ograniczeń w podróżowaniu po kraju. Na wyspie Mahé i Praslin  można korzystać z transportu lokalnego (autobusy i taksówki). W przypadku korzystania z taksówki zaleca się ustalenie ceny przed podróżą. Na Mahé i Praslin można wynająć samochód. Wymagane jest posiadanie ważnego prawa jazy wystawionego w UE lub międzynarodowego prawa jazdy.  Na Seszelach obowiązuje ruch lewostronny.

Między wyspami istnieją lokalne połączenia lotnicze oraz promowe.  

Na wyspach Praslin i La Digue popularnym środkiem lokomocji jest rower.

Przepisy prawne

Kary za posiadanie i używanie narkotyków oraz handel nimi są bardzo restrykcyjne. Organizowanie rejsów morskich dla grup turystów wymaga posiadania licencji, prowadzenie tej działalności bez licencji zagrożone jest deportacją.

W rezerwatach przyrody zakazane jest zbieranie muszelek i korali.

Wywóz okazów flory wymaga uzyskania specjalnego certyfikatu oraz  pozwolenia na wywóz.

Wymiana waluty dozwolona jest jedynie w bankach, autoryzowanych kantorach i u licencjonowanych operatorów. Korzystanie z usług innych podmiotów jest wykroczeniem.

Homoseksualizm został  zalegalizowany w 2016 r.

Seszele wprowadziły zakaz używania plastykowych torebek.

Przydatne informacje

Walutą Seszeli jest rupia seszelska (SCR). Kursy dostępne są na stronie Centralnego Banku Seszeli:  https://www.cbs.sc/marketinfo/DailyRates.html

Powszechnie można płacić kartami kredytowymi i płatniczymi.

Koszty utrzymania na wyspach są wysokie. Żywność jest droga, ponieważ właściwie wszystkie artykuły są importowane.

Zaleca się sprawdzenie, czy  biuro podróży czy hotel, z usług którego zamierzamy skorzystać posiada licencję na prowadzenie usług turystycznych.

Opalanie się topless jest tolerowane, jednak nie na wszystkich plażach.

MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ informacje należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.
{"register":{"columns":[]}}