W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

O programie

 

 

Informujemy, że w dniu 31.01.2023 r. Zarząd NFOŚiGW podjął uchwałę w/s zmiany Programu priorytetowego „Mój elektryk”. Wprowadzone zmiany polegają na:

- rozszerzeniu katalogu beneficjentów programu;

- zmianie definicji przedmiotu dofinansowania;

- doprecyzowaniu szczegółowych warunków dofinansowania;

- uproszczeniu procesu oceny wniosków o dofinansowanie.

Aktualna wersja Programu „Mój elektryk” została zamieszczona w sekcji Materiały w ogłoszeniach o naborach wniosków:

- od osób fizycznych https://www.gov.pl/web/elektromobilnosc/nabor-dla-osob-fizycznych

- od przedsiębiorców i podmiotów innych niż osoby fizyczne https://www.gov.pl/web/elektromobilnosc/nabor-dla-przedsiebiorcow-i-podmiotow-innych-niz-osoby-fizyczne

Celem programu jest uniknięcie emisji zanieczyszczeń powietrza poprzez dofinansowanie przedsięwzięć polegających na obniżeniu zużycia paliw emisyjnych w transporcie - wsparcie zakupu/leasingu pojazdów zeroemisyjnych.

Przedmiot dofinansowania:

W programie przewidywana jest możliwość dofinansowania przedsięwzięć polegających na zakupie/leasingu nowych pojazdów zeroemisyjnych kategorii M1, M2, M3, N1, L1e, L2e, L3e, L4e, L5e, L6e, L7e[1] wykorzystujących do napędu  wyłącznie energię elektryczną akumulowaną przez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania lub energię elektryczną wytworzoną z wodoru w zainstalowanych w nim ogniwach paliwowych lub wyłącznie silnik, którego cykl pracy nie prowadzi do emisji gazów cieplarnianych lub innych substancji objętych systemem zarządzania emisjami gazów cieplarnianych, o którym mowa w ustawie z dnia 17 lipca 2009 r. o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji (Dz. U. z 2020 r. poz. 1077).


Budżet programu ustalono do kwoty 500 000 000 zł dla bezzwrotnych form dofinansowania, z czego co najmniej 50 % zostanie przekazane w ramach udostępnienia środków do banków zgodnie z art. 411 ust. 10 ustawy – Prawo Ochrony Środowiska w celu udzielania dotacji.


Okres wdrażania zaplanowano na lata 2021 – 2026, w tym okres zawierania umów do 31.12.2025 i okres wydatkowania środków do 30.06.2026 r.
Okres kwalifikowalności kosztów ustalono na 01.05.2020 r. - 31.12.2025 r.


W programie przewidziano dofinansowanie w formie dotacji lub dotacji ze środków udostępnionych bankom z przeznaczeniem na dopłatę do opłat ustalanych w umowach leasingu w rozumieniu art. 411 ust. 1 pkt 2 lit. e ustawy – Prawo Ochrony Środowiska.

 

[1] Szczegółowe informacje dot. możliwości aplikowania o dofinansowania na poszczególne kat. pojazdów należy sprawdzać w ogłoszeniu o naborze.

{"register":{"columns":[]}}