Krajowy Wykaz Zakwestionowanych Wyrobów Budowlanych
Cel
W Krajowym Wykazie Zakwestionowanych Wyrobów Budowlanych (art.15 ust.1 ustawy), gromadzimy dane i informacje o wyrobach budowlanych, które podlegają oznakowaniu znakiem budowlanym, niezgodnych z wymaganiami z ustawy o wyrobach budowlanych:
- dane, które umożliwiają identyfikację zakwestionowanego wyrobu budowlanego,
- informacje o rodzaju i zakresie niezgodności zakwestionowanego wyrobu budowlanego, środkach, jakie zastosowano w odniesieniu do zakwestionowanego wyrobu budowlanego, zagrożeniach, jakie może spowodować zakwestionowany wyrób budowlany, wraz z określeniem tych zagrożeń.
Zasady wpisu do Wykazu i ich usuwania
Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego wpisuje do Wykazu (art. 15 ust. 2 ustawy), w przypadku wydania decyzji ostatecznych, o których mowa w:
- art. 30 ust. 1 pkt 2 i 3 i ust. 2, to jest kiedy właściwy organ, w wyniku kontroli u sprzedawcy, w przypadku stwierdzenia, że wyrób budowlany nie spełnia wymagań określonych w ustawie o wyrobach budowlanych, orzekł w drodze decyzji,
- zakaz dalszego udostępniania wyrobu budowlanego przez sprzedawcę oraz nakaz wycofania z obrotu tego wyrobu przez producenta lub importera (art. 30 ust. 1 pkt 2),
- nakaz wycofania z obrotu wyrobu budowlanego przez sprzedawcę, jeżeli producent lub importer ma siedzibę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 30 ust. 1 pkt 3),
- zakaz obrotu wyrobem budowlanym, w przypadku nieusunięcia w terminie nieprawidłowości określonych w postanowieniu zakazującym dalszego udostępniania wyrobu budowlanego przez sprzedawcę (art. 30 ust. 2).
- art. 31 ust. 1 pkt 2 i ust. 2, to jest kiedy właściwy organ, w wyniku kontroli u producenta albo importera, w przypadku stwierdzenia, że wyrób budowlany nie spełnia wymagań określonych w ustawie o wyrobach budowlanych, orzekł w drodze decyzji:
- nakaz wycofania z obrotu wyrobu budowlanego (art. 31 ust. 1 pkt 2),
- nakaz wycofania z obrotu wyrobu budowlanego, w przypadku nieusunięcia w terminie nieprawidłowości określonych w postanowieniu zakazującym dalszego udostępniania wyrobu budowlanego (art. 31 ust. 2).
Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, na wniosek wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego lub z urzędu:
- usuwa wpis w Wykazie, w przypadku, gdy producent, importer lub sprzedawca udowodni, że wycofał z obrotu wszystkie egzemplarze zakwestionowanego wyrobu budowlanego, lub w przypadku, gdy niezgodności zakwestionowanego wyrobu budowlanego z wymaganiami określonymi w ustawie o wyrobach budowlanych zostały usunięte, nie wcześniej jednak niż w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym decyzje, na podstawie których wpisano, stały się ostateczne (art. 15 ust. 3 pkt 1),
- może usunąć wpis w Wykazie, w przypadku, gdy producent, importer lub sprzedawca zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej, nie wcześniej jednak niż po upływie 24 miesięcy od dnia wpisania (art. 15 ust. 3 pkt 2),
- może usunąć wpis w Wykazie po upływie 5 lat od dnia wpisania (art. 15 ust. 3 pkt 3).
Ponadto, wpis w Wykazie usuwa się niezwłocznie, jeżeli właściwy organ lub sąd administracyjny w stosunku do decyzji, na podstawie których wpisano, orzekł o:
- wstrzymaniu wykonania decyzji,
- uchyleniu decyzji,
- stwierdzeniu nieważności decyzji,
- stwierdzeniu wygaśnięcia decyzji.
Wzór Wykazu
Wzór Wykazu określa załącznik do rozporządzenia w sprawie zasad prowadzenia Krajowego Wykazu Zakwestionowanych Wyrobów Budowlanych (§ 2 ust. 2 rozporządzenia).
Zasady udostępniania Wykazu
Wykaz jest publicznie dostępny, a Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego może, w każdym czasie, podać do publicznej wiadomości informacje w nim zawarte (art. 15 ust. 4 i 5 ww. ustawy).
Wykaz prowadzimy w systemie teleinformatycznym, a dane z Wykazu udostępniamy w formie tabeli, która zawiera informacje ogólne o zakwestionowanych wyrobach budowlanych oraz kart wyrobów budowlanych, które zawierają informacje szczegółowe o tych wyrobach (§ 2 ust. 1 i § 3 ww. rozporządzenia).
Wykaz udostępniamy w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego
Materiały
Krajowy wykaz zakwestionowanych wyrobów budowlanych podlegających oznakowaniu znakiem budowlanym - cz. 2 – decyzje wydane od 1 stycznia 2022 r.W związku ze zmianą sposobu przekazywania oraz publikacji informacji o wyrobach budowlanych, które podlegają oznakowaniu znakiem budowlanym, niezgodnych z wymaganiami z ustawy o wyrobach budowlanych na stronie internetowej GUNB, informacje o ww. wyrobach zakwestionowanych decyzjami wydanymi przed 2022 r. znajdują się w wykazie.
Podstawa prawna
Art. 14 ust. 1 pkt 1 i art. 15 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o wyrobach budowlanych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1213) https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20040920881/U/D20040881Lj.pdf
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 23 grudnia 2015 r. w sprawie sposobu prowadzenia Krajowego Wykazu Zakwestionowanych Wyrobów Budowlanych https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20150002342/O/D20152342.pdf
- Pierwsza publikacja:
- 16.09.2025 13:02 Małgorzata Raczyńska-Szwejk
- Wytwarzający/ Odpowiadający:
- Beata Łuczak
| Tytuł | Wersja | Dane zmiany / publikacji |
|---|---|---|
| Krajowy Wykaz Zakwestionowanych Wyrobów Budowlanych | 1.0 | 16.09.2025 13:02 Małgorzata Raczyńska-Szwejk |
Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP