VIII Forum Kultury Bezpieczeństwa - UTK i GUNB wspólnie na rzecz bezpieczeństwa infrastruktury kolejowej
25.06.2026
Dzisiaj odbyło się VIII Forum Kultury Bezpieczeństwa - konferencja zorganizowana przez Urząd Transportu Kolejowego we współpracy z Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli sektora kolejowego, środowiska budowlanego, administracji publicznej i ekspertów zajmujących się bezpieczeństwem infrastruktury kolejowej. W trakcie Forum nastąpiło podpisanie Deklaracji w sprawie rozwoju kultury bezpieczeństwa w transporcie kolejowym.
VIII Forum Kultury Bezpieczeństwa otworzyli Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego oraz Filip Prusik-Serbinowski, Zastępca Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.
Podczas wydarzenia podpisaliśmy Deklarację w sprawie rozwoju kultury bezpieczeństwa w transporcie kolejowym. Dokument potwierdza wolę dalszej współpracy obu instytucji na rzecz podnoszenia standardów bezpieczeństwa i upowszechniania dobrych praktyk w sektorze kolejowym.
Bezpieczeństwo inwestycji i utrzymania infrastruktury kolejowej
Tematem przewodnim Forum było bezpieczeństwo prac inwestycyjnych i utrzymanie infrastruktury kolejowej.
Część merytoryczną rozpoczął Prezes UTK. Wystąpienie poświęcone było współpracy UTK i GUNB na rzecz bezpieczeństwa infrastruktury kolejowej.
Zastępca GINB omówił temat związany z decyzjami organów nadzoru budowlanego, które dotyczą utrzymania obiektów infrastruktury kolejowej.
W programie wydarzenia znalazły się również prezentacje na temat:
- wniosków i rekomendacji związanych z realizacją inwestycji oraz utrzymaniem infrastruktury kolejowej,
- metod diagnostyki obiektów infrastruktury kolejowej,
- obowiązków w zakresie utrzymania obiektów budowlanych,
- kontroli prowadzonych przez organy nadzoru budowlanego oraz najczęściej stwierdzanych nieprawidłowości dotyczących infrastruktury kolejowej,
- korzyści wynikających z wykorzystania Cyfrowej Książki Obiektu Budowlanego (c-KOB).
Forum zakończył panel dyskusyjny pt. „Budowa, eksploatacja, utrzymanie – bezpieczeństwo w całym cyklu życia obiektu infrastruktury kolejowej”.
W dyskusji wzięli udział:
- dr inż. hab. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego,
- Filip Prusik-Serbinowski, Zastępca Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego,
- Monika Wróblewska – Dyrektor Departamentu Architektury, Budownictwa i Geodezji w Ministerstwie Rozwoju i Technologii,
- Dariusz Kamoda – Kierownik Zespołu interoperacyjności i certyfikacji w Port Polska (Centralny Port Komunikacyjny Sp. z o.o.).
Szkolenie w ramach Akademii Bezpieczeństwa Kolejowego
Uczestnicy wydarzenia mogli także wziąć udział w szkoleniu realizowanym w ramach projektu „Akademia Bezpieczeństwa Kolejowego ABK II”, prowadzonego przez Urząd Transportu Kolejowego. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021–2027.