Powrót

VIII Forum Kultury Bezpieczeństwa - UTK i GUNB wspólnie na rzecz bezpieczeństwa infrastruktury kolejowej

25.06.2026

Dzisiaj odbyło się VIII Forum Kultury Bezpieczeństwa - konferencja zorganizowana przez Urząd Transportu Kolejowego we współpracy z Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli sektora kolejowego, środowiska budowlanego, administracji publicznej i ekspertów zajmujących się bezpieczeństwem infrastruktury kolejowej. W trakcie Forum nastąpiło podpisanie Deklaracji w sprawie rozwoju kultury bezpieczeństwa w transporcie kolejowym.

VIII Forum Kultury Bezpieczeństwa

VIII Forum Kultury Bezpieczeństwa otworzyli Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego oraz Filip Prusik-Serbinowski, Zastępca Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Podczas wydarzenia podpisaliśmy Deklarację w sprawie rozwoju kultury bezpieczeństwa w transporcie kolejowym. Dokument potwierdza wolę dalszej współpracy obu instytucji na rzecz podnoszenia standardów bezpieczeństwa i upowszechniania dobrych praktyk w sektorze kolejowym.

Bezpieczeństwo inwestycji i utrzymania infrastruktury kolejowej

Tematem przewodnim Forum było bezpieczeństwo prac inwestycyjnych i utrzymanie infrastruktury kolejowej.

Część merytoryczną rozpoczął Prezes UTK. Wystąpienie poświęcone było współpracy UTK i GUNB na rzecz bezpieczeństwa infrastruktury kolejowej.

Zastępca GINB omówił temat związany z decyzjami organów nadzoru budowlanego, które dotyczą utrzymania obiektów infrastruktury kolejowej.

W programie wydarzenia znalazły się również prezentacje na temat:

  • wniosków i rekomendacji związanych z realizacją inwestycji oraz utrzymaniem infrastruktury kolejowej,
  • metod diagnostyki obiektów infrastruktury kolejowej,
  • obowiązków w zakresie utrzymania obiektów budowlanych,
  • kontroli prowadzonych przez organy nadzoru budowlanego oraz najczęściej stwierdzanych nieprawidłowości dotyczących infrastruktury kolejowej,
  • korzyści wynikających z wykorzystania Cyfrowej Książki Obiektu Budowlanego (c-KOB).

Forum zakończył panel dyskusyjny pt. „Budowa, eksploatacja, utrzymanie – bezpieczeństwo w całym cyklu życia obiektu infrastruktury kolejowej”.  

W dyskusji wzięli udział:

  • dr inż. hab. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego,
  • Filip Prusik-Serbinowski, Zastępca Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego,
  • Monika Wróblewska – Dyrektor Departamentu Architektury, Budownictwa i Geodezji w Ministerstwie Rozwoju i Technologii,
  • Dariusz Kamoda – Kierownik Zespołu interoperacyjności i certyfikacji w Port Polska (Centralny Port Komunikacyjny Sp. z o.o.).

Szkolenie w ramach Akademii Bezpieczeństwa Kolejowego

Uczestnicy wydarzenia mogli także wziąć udział w szkoleniu realizowanym w ramach projektu „Akademia Bezpieczeństwa Kolejowego ABK II”, prowadzonego przez Urząd Transportu Kolejowego. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021–2027.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}