W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Wydobycie z USC zaświadczenia, że zgodnie z prawem polskim można zawrzeć małżeństwo, na potrzeby małżeństwa w państwie trzecim

Jeżeli zamierzasz zawrzeć małżeństwo poza Unią Europejską, zamiast zaświadczenia konsula przyda Ci się zaświadczenie z polskiego urzędu stanu cywilnego. Zaświadczenia wystawionego przez konsula nie można legalizować ani nadać mu apostille. Natomiast zaświadczenie wystawione przez kierownika urzędu stanu cywilnego może być przedmiotem legalizacji lub apostile. Dlatego jeżeli urzędnik w kraju, w którym ma zostać zawarty związek małżeński, będzie wymagał zalegalizowanego zaświadczenia, to powinno być ono wystawione przez kierownika urzędu stanu cywilnego, a nie przez konsula.

Gdzie załatwisz sprawę?

Wniosek możesz złożyć we właściwym terytorialnie urzędzie konsularnym RP.

Czy musisz składać dokumenty osobiście?

Tak, dokumenty musisz złożyć osobiście.

Jak umówisz się na spotkanie?

Na wizytę umów się za pomocą systemu e-konsulat. Wybierz rodzaj wizyty "Sprawy prawne".

Zobacz więcej na stronie: Jak umówić się na spotkanie w konsulacie?

Jakie dokumenty musisz złożyć?
  1. Wniosek do kierownika wybranego USC w Polsce o wydanie zaświadczenia
  2. Ważny polski paszport lub dowód osobisty (do wglądu)
  3. Zapewnienie o nieistnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa (dostępne w urzędzie konsularnym lub do pobrania)
  4. Dokument urzędowy potwierdzający stan cywilny przyszłego małżonka - wraz z legalizacją/apostille (nie dotyczy dokumentów wydanych w Unii Europejskiej)
  5. Poświadczone tłumaczenie ww. dokumentu, dokonane przez tłumacza przysięgłego lub konsula, lub standardowy formularz wielojęzyczny (wydawany tylko w UE)

Jeśli masz wątpliwości, czy dokument zostanie uznany przez kierownika USC za wystarczający, skontaktuj się z wybranym przez siebie Urzędem Stanu Cywilnego w Polsce jeszcze przed wizytą.​​​

Ile zapłacisz?

Opłata wynosi 50,00 EUR. Obejmuje ona też doręczenie zaświadczenia.

Akceptowane formy płatności: karta gotówkaprzelew.

Więcej informacji o pobieraniu opłat w konsulacie na stronie: Opłaty konsularne 

Jaki jest termin realizacji?

Konsul niezwłocznie przekaże Twój wniosek do wskazanego przez Ciebie kierownika urzędu stanu cywilnego oraz poinformuje Cię o spodziewanym terminie realizacji wniosku przez USC.

Jak odbierzesz dokumenty?

Zaświadczenie odbierzesz osobiście albo może zostać wysłane pocztą.

Pamiętaj! Zaświadczenie stwierdzające, że zgodnie z prawem polskim można zawrzeć małżeństwo jest ważne sześć miesięcy od daty jego wystawienia i jest wydawane w jezyku polskim. 

Najczęściej zadawane pytania

Czy przyszły małżonek musi być obecny w czasie wizyty związanej ze złożeniem wniosku o wydanie zaświadczenia, że zgodnie z prawem polskim możemy zawrzeć związek małżeński?

Nie ma takiej potrzeby, ale treść dokumentu potwierdzającego  stan cywilny przyszłego małżonka nie powinna budzić wątpliwości i pozwalać na uzupełnienie wszystkich danych, które powinny się znaleźć na zaświadczeniu, że zgodnie z prawem polskim możecie zawrzeć związek małżeński. Dokument powinien np. pozwalać zidentyfikować płeć przyszłego małżonka.

Jaka jest różnica pomiędzy zaświadczeniem, że zgodnie z prawem polskim mogę zawrzeć związek małżeński, a zaświadczeniem o stanie cywilnym?

Zaświadczenie, że zgodnie z prawem polskim można zawrzeć małżeństwo wskazuje (imiennie) osobę wnioskującą o jego wydanie oraz zawiera dane przyszłego współmałżonka. Osoba wnioskująca o wydanie takiego zaświadczenia składa zapewnienie o braku przeszkód małżeńskich – nie tylko o fakcie niepozostawania w związku małżeńskim, ale także o braku bliskiego pokrewieństwa, które wykluczałoby zawarcie związku, braku informacji o chorobach uniemożliwiających zawarcie małżeństwa itp.. Zakres dowodowy zaświadczenia o stanie cywilnym jest węższy: dotyczy tylko osoby wnioskującej i okoliczności niepozostawania (lub pozostawania) przez nią w związku małżeńskim.

Czy kierownik USC wyda mi zaświadczenie, że zgodnie z prawem polskim mogę zawrzeć związek małżeński na potrzeby małżeństwa jednopłciowego, zawieranego zgodnie z prawem innego państwa?

Nie, ponieważ takie zaświadczenie zawiera dane na temat przyszłego współmałżonka, a w obowiązującym stanie prawnym polski ustawodawca nie przewiduje możliwości zawierania lub uznawania związków jednopłciowych zawieranych za granicą. 

{"register":{"columns":[]}}