W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

#3_4PEM na pomoc Samorządom

11.10.2022

Proces inwestycyjny dotyczący budowy stacji bazowych telefonii komórkowej to długotrwałe i skomplikowane przedsięwzięcie. Obarczone ryzykiem protestów mieszkańców, którzy – zupełnie niesłusznie – obawiają się o swoje zdrowie i są przekonani o szkodliwości sąsiedztwa wież telekomunikacyjnych. W ramach projektu „Sprawna telekomunikacja mobilna jako klucz do rozwoju i bezpieczeństwa” – #3_4PEM, nasi eksperci są w gotowości do udzielenia pracownikom Samorządów wsparcia w efektywnym prowadzeniu rozmów z mieszkańcami prezentując przy tym wiedzę naukową.

Grafika przedstawia zdjęcie uśmiechniętego mężczyzny siedzącego w biurze przed laptopem. Po lewej stronie grafiki na fioletowym tle logo projektu 3_4.PEM i napis: Wsparcie dla samorządów.

Zagadnienia związane zarówno z procesem inwestycyjnym, jak i polem elektromagnetycznym (PEM) są trudne do wyjaśnienia. Potrzeba do tego odpowiedniej wiedzy oraz umiejętności prostej komunikacji. Zdecydowanie łatwiej i efektywniej jest szerzyć na ten temat dezinformację. Wystarczy celowo mylić fakty z opiniami, dodając do tego negatywne emocje, których celem będzie wywołanie niepokoju lub strachu czy też poczucia zagrożenia i gotowe – możemy wrzucić kolejnego fake newsa do sieci. A stąd już prosta droga do ich rozprzestrzeniania się na forach skierowanych do osób z założenia sprzeciwiających się rozbudowie infrastruktury sieci komórkowej, ale niestety także do osób, które szukają odpowiedzi na nurtujące je pytania. Dlatego też podczas pojawiających się w różnych zakątkach kraju protestów przeciwko budowie infrastruktury telekomunikacyjnej, niezbędnej do poprawnego funkcjonowania sieci komórkowej, usłyszeć można wciąż te same nieprawdziwe argumenty, które – choć wielokrotnie obalane – nadal funkcjonują w przestrzeni publicznej.

Wsparcie Samorządów w walce z dezinformacją

Eksperci z Instytutu Łączności – PIB oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów od ponad dwóch lat zwalczają dezinformację, która narosła wokół tematów dotyczących telekomunikacji. Publikują artykuły, które można znaleźć w sieci pod hasłem #PowiedzSprawdzam. Obalają w nich najpowszechniejsze fake newsy dotyczące szeroko rozumianej telekomunikacji. W ramach działań projektowych ma miejsce współpraca z Samorządami. Jeśli istnieje konieczność, eksperci biorą udział (zarówno online jak i osobiście) w sesjach Rad Miejskich, na których przedstawiają sposób działania sieci komórkowych, wyjaśniają czym jest PEM, a także w jaki sposób chronione jest zdrowie mieszkańców Polski w zakresie dotrzymania dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych emitowanych przez stacje bazowe telefonii komórkowej.

Historia Kraśnika – „miasta wolnego od sieci 5G” – pokazała, jak ważne jest przeciwdziałanie dezinformacji. Samorządy są często zalewane przez ruchy antykomórkowe różnego rodzaju petycjami, które zawierają wiele półprawd i niesprawdzonych faktów. Petycje, trafiają pod obrady Rad Miejskich. I tu pole do popisu mają środowiska przeciwne rozbudowie sieci komórkowych, których przedstawiciele występujący jako strona społeczna, zapraszani są na obrady, podczas których konsekwentnie powielają dezinformację, wywołując w społeczeństwie jeszcze większy niepokój.

Dlatego warto słuchać specjalistów. Przekonali się o tym włodarze m.in. Suwałk czy Lublina, którzy zaprosili ekspertów Instytutu Łączności oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na obrady Rady Miejskiej. W trakcie spotkania, doszło do ciekawych dyskusji, w których udało się odpowiedzieć – rzetelnie i zgodnie z aktualną wiedzą naukową – na wiele pytań zaniepokojonym mieszkańców.

Internet potrzebny od zaraz

Pandemia pokazała, jak istotny jest powszechny dostęp do szybkiego internetu. Zdalna nauka, praca czy telemedycyna zagościły u nas na dobre. Do tego koniecznie potrzebny jest dostęp do internetu. Niestety nie wszędzie istnieje możliwość położenia szybkiego internetu. I tu rozwiązaniem okazuje się rozbudowa sieci komórkowej. W czerwcu br. w życie weszły nowe przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. I choć przyspieszyło to czas potrzebny na postawienie stacji bazowej to, w starciu z powszechną dezinformacją, nie zmieni podejścia mieszkańców do kwestii bezpieczeństwa.

W celu ich przekonania – należy rozmawiać. Przydatnym narzędziem na ataki fake newsów będą solidne argumenty oparte na dostępnej wiedzy naukowej. Dlatego Instytut Łączności, w ramach projektu „Sprawna telekomunikacja mobilna jako klucz do rozwoju i bezpieczeństwa”, uruchomił adres mailowy: proces_inwestycyjny@il-pib.pl , na który Samorządowcy mogą kierować swoje pytania czy wątpliwości związane z funkcjonowaniem stacji bazowych, oddziaływaniem pól elektromagnetycznych, czy też rozwojem i wprowadzaniem sieci 5G. Pod ten adres mogą także kierować zaproszenie do wzięcia udziału w sesjach Rad Miejskich skierowane do ekspertów Instytutu Łączności i KPRM.

O projekcie

Projekt „Sprawna telekomunikacja mobilna jako klucz do rozwoju i bezpieczeństwa" realizowany przez KPRM we współpracy z Instytutem Łączności - Państwowym Instytutem Badawczym w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa Działanie 3.4. Kampania, ma na celu zwiększenie świadomości Polaków w zakresie działania, wykorzystania, bezpieczeństwa i znaczenia mobilnych sieci telekomunikacyjnych, a tym samym usług (w tym publicznych) opartych o te sieci. W ramach projektu zrealizowane zostaną działania w następujących obszarach: walka z dezinformacją, edukacja, podstawy prawne procesu inwestycyjnego, bezpieczeństwo i jakość życia.

Loga projektu 3.4_PEM, Unii Europejskiej, Funduszy Europejskich i flaga Rzeczpospolitej Polskiej

Materiały

Informacje o projekcie 3.4 PEM na stronach Instytutu Łączności
Strona informacyjna projektu 3.4 PEM
{"register":{"columns":[]}}