W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

5G PTN

Głównym celem projektu jest opracowanie, implementacja i przebadanie modeli jakości usług (QoS) oraz metod optymalizacyjnych służących planowaniu i działaniu pakietowych sieci transportowych 5G (5G-PTN).

Grafika z logo Instytutu Łączności

Logo Narodowego Centrum Nauki

Tytuł projektu: Optymalizacja konwergentnych sieci transportowych 5G z komutacją pakietów i przepływami ruchu wrażliwymi na opóźnienia

Umowa: UMO-2018/31/B/ST7/03456

Akronim: 5G PTN

Informacja o współfinansowaniu: Projekt naukowy finansowany przez Narodowe Centrum Nauki

Wykonawcy: Instytut Łączności - Państwowy Instytut Badawczy (Centralna Izba Pomiarów Telekomunikacyjnych)

Okres realizacji projektu: 30.08.2019–29.08.2023

Wartość projektu: 996 400,00 zł

Tematyka projektu: Głównym celem projektu jest opracowanie, implementacja i przebadanie modeli jakości usług (QoS) oraz metod optymalizacyjnych służących planowaniu i działaniu pakietowych sieci transportowych 5G (5G-PTN). Sieć 5G-PTN jest siecią telekomunikacyjną wykorzystującą technologię Ethernet dla transportu przepływów danych pomiędzy antenami radiowymi a siecią szkieletową w mobilnych sieciach bezprzewodowych 5-tej generacji (5G). Konwergentne sieci 5G-PTN pozwalają na multipleksację i routing różnych rodzajów ruchu, włączając przepływy ruchu typu fronthaul, midhaul i backhaul, w ramach wspólnej sieci z przełączaniem pakietów, w której łącza sieci wykorzystują różne światłowodowe (jak PON i WDM) oraz bezprzewodowe (jak mmWave i microWave) technologie transmisyjne. Konwergentne sieci 5G-PTN są postrzegane jako obiecujące rozwiązanie dla transportu ruchu w sieciach 5G.

Badania planowane w projekcie zakładają modelowanie opóźnień w łączach i węzłach sieci, a następnie wdrożenie opracowanych modeli QoS w modelach i algorytmach optymalizacyjnych dedykowanych dla sieci 5G-PTN.

Wśród kluczowych rezultatów projektu przyczyniających się do rozwoju sieci telekomunikacyjnych znajdą się efektywne analityczne modele QoS, a także modele i algorytmy optymalizacyjne służące planowaniu i działaniu sieci 5G-PTN. Ważnym celem Projektu jest stworzenie unikalnej metodyki badawczej i rozszerzenie zakresu odpowiednich kompetencji zespołu badawczego w obszarze planowania i optymalizacji sieci transportowych 5G. Wśród potencjalnych odbiorców wyników projektu znajdą się operatorzy sieci, którzy będą mogli korzystać z opracowanych modeli i narzędzi przy planowaniu, wdrażaniu i eksploatacji sieci 5G. Pośrednio wśród beneficjentów ekonomicznych i społecznych będą wszyscy użytkownicy Internetu i klienci sieci 5G, w tym ludzie, przemysł, transport i miasta.

{"register":{"columns":[]}}