W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dyrektor Pławiak o wyzwaniach dla okulistyki

29.06.2023

Dr hab. inż. Paweł Pławiak, zastępca dyrektora Instytutu Łączności – PIB do spraw naukowych, wziął udział w debacie na temat wyzwań stojących przed polską okulistyką. Dyskusję ekspertów zorganizował „Puls Medycyny”.

Ilustracja zawiera zrzuty ekranu z internetowej debaty zorganizowanej przez "Puls Medycyny". Na pierwszym z nich widoczni są wszyscy uczestnicy, na drugim Paweł Pławiak, zastępca dyrektora Instytutu Łączności.

W debacie z cyklu „Wyzwania organizacyjne, diagnostyczne i terapeutyczne w okulistyce” uczestniczyli także Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia, prof. dr hab. n. med. Robert Rejdak, kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej oraz prorektor ds. umiędzynarodowienia i cyfryzacji Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i prof. dr hab. n. med. Marek Rękas, kierownik Kliniki Okulistyki oraz zastępca dyrektora ds. naukowych Wojskowego Instytutu Medycznego - PIB, konsultant krajowy w dziedzinie okulistyki.

Dyrektor Pławiak mówił o roli telemedycyny w okulistyce na przykładzie projektu „Okobus”, realizowanego przez Instytut Łączności wspólnie z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie (UML).

Instytut Łączności, nadzorowany przez Ministerstwo Cyfryzacji, od kilku lat współpracuje z Ministerstwem Zdrowia w tworzeniu rozwiązań telemedycznych. Wspólnie z UML realizujemy wiele projektów na styku medycyny, telekomunikacji i informatyki. Projekty takie jak „Okobus” pozwalają dotrzeć z wysoko specjalistycznymi badaniami do takich lokalizacji, w których brakuje okulistów. Z kolei projektowanie algorytmów uczenia maszynowego, bazujących na głębokich sieciach neuronowych, w przyszłości z pewnością będzie wspomagało diagnostykę w obszarze okulistyki, a to z kolei zwiększy jej dostępność dla całej populacji pacjentów.

- tłumaczył.

Okobus to, wyposażony w nowoczesny sprzęt, mobilny punkt diagnostyki okulistycznej. Jest używany w pilotażowym programie badań przesiewowych, wykrywających choroby oczu u pacjentów z cukrzycą. Diagnostyka prowadzona jest w miejscowościach województwa lubelskiego.

Instytut Łączności odpowiada za przygotowanie pojazdu diagnostycznego i jego wyposażenie, także w środki mobilnej łączności i transmisji danych. Wytypował również lokalizacje, w których przeprowadzane będą badania, pod kątem najlepszej łączności bezprzewodowej. Jego specjaliści opracują też model uczenia maszynowego i gotowe rozwiązanie oparte o sztuczną inteligencję dla potrzeb diagnostyki okulistycznej. Więcej o projekcie na stronie gov.pl/okobus.

Materiały

Nagranie debaty "Pulsu Medycyny"
Strona projektu "Telediagnostyka w badaniach okulistycznych" (Okobus)
Projekt telemedyczny "e-Konsylium"
{"register":{"columns":[]}}