W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Instytut Łączności zrealizuje innowacyjne projekty telemedyczne

09.01.2023

Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy zawarł w grudniu dwie umowy dofinansowania z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Wsparcie pozwoli na realizację innowacyjnych projektów z zakresu telemedycyny. Ich inicjatorem jest minister Janusz Cieszyński.

Ilustracja zawiera trzy zdjęcia lekarzy pracujących przy komputerach i na tablecie.

W ramach projektów Instytut zbuduje system teleinformatyczny dla platformy zdalnych konsultacji medycznych e-Konsylium oraz opracuje model telediagnostyczny zwiększający wykrywanie retinopatii cukrzycowej. Oprócz KPRM, wsparcie finansowe projektów zapewni Ministerstwo Zdrowia.

Platforma wirtualnych konsultacji

Platforma e-Konsylium umożliwi zdalne spotkania lekarzy różnych specjalności konieczne do podjęcia decyzji o sposobie leczenia pacjentów kardiologicznych i onkologicznych. Zapewni też przesyłanie, udostępnianie i opracowywanie potrzebnej dokumentacji medycznej. Szybka i niezawodna dostępność do lekarzy pozwoli wirtualnie i zdalnie przenieść pacjenta do specjalistycznego szpitala kardiologicznego lub onkologicznego i podjąć odpowiednią decyzję bez zbędnej zwłoki.

Szybsza diagnoza ratuje wzrok

Drugi z projektów dofinansowanych przez KPRM zakłada opracowanie modelu telediagnostycznego zwiększającego wykrywanie retinopatii cukrzycowej. Prace będą prowadzone we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie.

Nowy model diagnostyki pozwoli dotrzeć do mieszkańców województwa lubelskiego, którzy na co dzień mają utrudniony dostęp do lekarzy specjalistów. Pacjenci, wskazani przez lekarzy rodzinnych, będą wstępnie diagnozowani w wybranych miejscowościach w odpowiednio wyposażonym pojeździe. Wyniki badań będą przesyłane do oceny przez specjalistów z kliniki okulistyki szpitala UML.

Instytut Łączności będzie odpowiadał za przygotowanie pojazdu diagnostycznego i jego wyposażenie, także w środki mobilnej łączności i transmisji danych. Nasi specjaliści opracują też model uczenia maszynowego ułatwiający lekarzom diagnostykę okulistyczną.

Telemedycyna w rękach fachowców

W pracach nad projektami zostaną wykorzystane szerokie kompetencje Instytutu Łączności w zakresie łączności bezprzewodowej, transmisji danych, systemów teleinformatycznych i uczenia maszynowego. Instytut posiada też ogromne doświadczenie z zakresu rozwiązań wspierających gromadzenie, transmisję, przetwarzanie i analizę dużych ilości danych.

{"register":{"columns":[]}}