W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Zgon za granicą

W przypadku, gdy zgon nastąpi za granicą, w tym przypadku w Irlandii, najbliższa rodzina podejmuje decyzję czy zmarły zostanie pochowany w Polsce, czy też w Irlandii oraz czy   będzie to tradycyjny pochówek czy też kremacja zwłok.

Zgodnie z ustawą z dnia  31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz.U. z 2015 r., poz. 2126 z późn. zm.),  prawo pochowania zwłok/szczątków ludzkich ma najbliższa pozostała rodzina osoby zmarłej, a mianowicie:
 

1)     pozostały przy życiu małżonek;

2)     krewni zstępni (dzieci, wnuki);

3)     krewni wstępni (rodzicie, dziadkowie);

4)     krewni boczni do 4 stopnia pokrewieństwa;

5)     powinowaci w linii prostej do 1 stopnia.

jak również inne osoby, które dobrowolnie zobowiążą się do pochówku.

Uwaga: W przypadku składania wniosku przez osobę upoważnioną, do wniosku należy dołączyć stosowne pełnomocnictwo w oryginale.

W przypadku decyzji o pochówku czy też kremacji w Irlandii bez sprowadzania zwłok/prochów do Polski prosimy o przesłanie na adres dublin.wk.pk@msz.gov.pl skanu aktu zgonu / tymczasowego aktu zgonu.

W przypadku decyzji  o sprowadzeniu zwłok/prochów do Polski konieczne jest uzyskanie Zaświadczenia konsula RP na przewóz zwłok/prochów ludzkich.  
 

Zobacz wymagania w przypadku Sprowadzenia do Polski zwłok

Zobacz wymagania w przypadku Sprowadzenia do Polski prochów


Procedura repatriacji szczątków do Polski regulowana jest przepisami ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz.U. z 2015 r., poz. 2126 z późn. zm.). Zgodnie z art. 18 tej ustawy, naruszenie jej przepisów jest wykroczeniem karanym aresztem lub grzywną. Dotyczy to w szczególności przypadków wywożenia trumien/urn bez oryginału Zaświadczenia wydanego przez konsula. Zarówno trumna, jak i urna, muszą być pochowane na cmentarzu.

W celu sprowadzenia do Polski zwłok niezbędne jest skorzystanie z usług firmy specjalizującej się w międzynarodowym transporcie zwłok. Zaangażowana firma załatwia zwykle wszystkie formalności związane ze sprowadzeniem zwłok, w tym uzyskuje zaświadczenia konsula – należy z firmą na początku ustalić gdzie wymagana jest ew. pomoc rodziny (np. wydobycie z Irlandii aktu zgonu, wskazanie miejsca pochówku w Polsce). 

Prochy można przewieźć do Polski samodzielnie, bądź też skorzystać z usług firmy specjalizującej się w międzynarodowym transporcie. Jeżeli przewóz prochów następuje drogą lotniczą, zalecamy zapoznanie się z warunkami przewoźnika (Terms & Conditions), lub kontakt z wybranymi liniami lotniczymi przed zakupem biletów.

Zasiłek pogrzebowy – Special Funeral Grant

Od 2014 r. w Irlandii zasiłek pogrzebowy jest przyznawany rodzinie zmarłego tylko wówczas, gdy zgon nastąpił w wyniku wypadku przy pracy.

Aby kwalifikować się do dotacji w ramach Special Funeral Grant, śmierć musi być następstwem:

  • wypadku przy pracy,
  • wypadku podczas bezpośredniej podróży do lub z pracy,
  • choroby zawodowej.

Dodatkowe informacje dotyczące Special Funeral Grant znajdują się tutaj.

Więcej informacji dotyczących wszystkich dostępnych na terenie Irlandii świadczeń związanych ze śmiercią bliskiej osoby znajduje się tutaj.  


Dane kontaktowe Działu Pomocy Konsularnej Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Dublinie:

E-mail: dublin.wk.pk@msz.gov.pl

Tel.:      +353 1 871 80 20

Fax:      +353 1 872 77 92

{"register":{"columns":[]}}