W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ambasador Jacek Bazański z wizytą w nieformalnym osiedlu Mukuru kwa Njenga w Nairobi

29.01.2021

W dn. 27 stycznia 2021 r. Ambasador Jacek Bazański, na zaproszenie kenijskiego oddziału Światowego Programu Żywnościowego ONZ, odwiedził Mukuru kwa Njenga – nieformalne osiedle położone na obrzeżach Nairobi, zamieszkiwane przez ok. 120 tysięcy osób. Jest to jedno z kilku takich miejsc w stolicy, których mieszkańcy w 2020 r. otrzymali wsparcie żywnościowe sfinansowane przez Polską Pomoc.

Wizyta w Mukuru kwa Njenga ze Światowym Programem Żywnościowym ONZ

Polska wpłata w wysokości blisko 471 tys. PLN, zsumowana ze środkami przekazanymi na ten sam projekt przez Finlandię, Szwecję i USA, pozwoliła Światowemu Programowi Żywnościowemu ONZ (World Food Programme, WFP) na wdrożenie w nieformalnych osiedlach w stolicy Kenii dwóch projektów: wsparcia żywieniowego dla dzieci do 5 roku życia cierpiących na ostre niedożywienie, kobiet ciężarnych i karmiących oraz osób starszych, a także bezpośrednich przekazów pieniężnych dla najbardziej potrzebujących rodzin zamieszkujących nieformalne osiedla w Nairobi. W ramach obu tych projektów WFP dotarło do przeszło ćwierć miliona beneficjentów.

Kierownik placówki w Mukuru kwa Njenga spotkał się z osobami, które w ubiegłym roku skorzystały z wsparcia finansowego i żywieniowego dofinansowanego przez stronę polską i miał okazję omówić z nimi wpływ wybuchu pandemii koronawirusa na sytuację socjoekonomiczną ich rodzin.

W czerwcu 2020 r. Rząd RP podjął decyzję o przekazaniu dobrowolnej wpłaty w wysokości ok. 471 tys. PLN do budżetu kenijskiego oddziału Światowego Programu Żywnościowego ONZ, celem wsparcia w walce z negatywnymi skutkami pandemii COVID-19, w tym przede wszystkim rosnącym brakiem bezpieczeństwa żywnościowego w nieformalnych osiedlach ludzkich w Nairobi, w tym m.in. Kiberze, Mathare i Mukuru kwa Njenga.

Wpłata ta była kontynuacją wsparcia już udzielonego przez Polskę Światowemu Programowi Żywnościowemu ONZ w Kenii, do którego budżetu kontrybuowaliśmy w 2018 r. kwotą 400 tys. USD oraz w 2019 r. kwotą ok. 200 tys. USD, wówczas z przeznaczeniem na zapewnienie wsparcia żywnościowego w obozach dla uchodźców Dadaab, Kakuma i Kalobeyeyi.

Wspomniane wpłaty Rządu RP wsparły i uzupełniły wysiłki podejmowane przez władze kenijskie w ramach programu rozwojowego kraju pn. Big Four Agenda, zmierzające m.in. do zapewnienia pełnego bezpieczeństwa żywnościowego wszystkim obywatelom.

Wpłata wpisała się ponadto w szersze wysiłki podejmowane wspólnie przez Delegaturę UE w Nairobi oraz państwa członkowskie Unii Europejskiej w ramach podejścia #TeamEurope, mające na celu wsparcie Kenii w efektywnym zarządzaniu kryzysem epidemiologicznym. Środki przekazane przez Polskę uzupełniły kwotę 21 mln EUR przeznaczoną przez UE i kraje Wspólnoty na zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego w Kenii w czasach pandemii koronawirusa w 2020 r.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}