W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Madagaskar

Bezpieczeństwo

 

Ze względu na wysokie zagrożenie przestępczością pospolitą  należy zachować wzmożoną ostrożność.

Nie jest wskazane podróżowanie czy spacerowanie po zapadnięciu zmroku. W miastach oraz w dużych skupiskach ludzi (dworce, lotniska, sklepy, galerie handlowe) należy zwracać szczególną uwagę na torebki, portfele, biżuterię, dokumenty, itp. Na wybrzeżach Madagaskaru, szczególnie na plażach, unikać należy jakichkolwiek kontaktów z osobami przedstawiającymi się jako „przewodnicy”. Należy zwracać uwagę na szczelne zamykanie drzwi oraz okien. Nie należy pozostawiać w samochodzie rzeczy, które mogą sprowokować kradzież.

W związku z brakiem polskiej placówki, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim może być ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

Wjazd i pobyt

Informacje nt Covid

Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?

  • Paszport TAK
  • Paszport tymczasowy TAK
  • Dowód osobisty NIE

Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

6 miesięcy od momentu przyjazdu na Madagaskar.

Czy trzeba wyrobić wizę?

Wizę turystyczną można uzyskać na lotnisku. Wiza do 15 dni wydawana jest bezpłatnie, ale konieczne jest uiszczenie opłaty kontroli granicznej w wys. 10 euro. Wiza turystyczna wydawana być może  na 1  lub na 2 miesiące. Koszt wizy miesięcznej: 35 euro, 2-miesięcznej  40 euro. Wizę można także uzyskać w placówce dyplomatycznej Madagaskaru.

Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?

Obostrzenia związane z COVID-19 znajdziesz w czerwonej ramce na górze strony.

Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią? 

Wymagana zgoda poświadczona notarialnie.

Zasady pobytu

Wizy  pobytowe, np. w celu pracy, łączenia rodzin należy uzyskać we właściwej placówce Madagaskaru przed przyjazdem.

Zdrowie

Zaleca się konsultację lekarską nie później niż 4-6 tygodni przed planowaną podróżą w celu sprawdzenia konieczności poddania się obowiązkowym i zalecanym szczepieniom. Obowiązkowe jest szczepienie przeciw żółtej febrze dla osób przybywających na Madagaskar z krajów wysokiego ryzyka.

W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

Zaleca się picie wyłącznie wody i napojów butelkowanych. Infrastruktura medyczna jest słabo rozwinięta i często nie spełnia wymaganych standardów higieny. Zalecana jest profilaktyka antymalaryczna.

Trzeba posiadać ubezpieczenie zdrowotne,  zapewniające  także skuteczny profesjonalny lotniczy transport medyczny oraz dodatkowo posiadać zabezpieczone środki na pokrycie niezbędnych usług medycznych.

Przed podróżą zaleca się sprawdzenie aktualnych ostrzeżeń na stronie WHO: https://www.afro.who.int/countries

Podróżowanie po kraju

Obowiązuje ruch prawostronny. Należy posiadać międzynarodowe prawo jazdy. Ze względu na zły stan dróg i brak oświetlenia ulic, nie zaleca się podróży nocą. W okresie silnych opadów stan dróg oraz mostów ulega pogorszeniu, często uniemożliwiając kontynuowanie podróży. Na całym obszarze Madagaskaru występują punkty kontroli drogowej, gdzie należy zatrzymać się, a w niektórych wypadkach również wylegitymować. Dlatego zawsze posiadać należy ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem.

Szczególną ostrożność należy zachować podróżując środkami transportu publicznego. Jakość transportu publicznego jest raczej niska. Można podróżować po kraju samolotami lokalnych linii lotniczych, jednak transport lotniczy na Madagaskarze jest kosztowny i niepunktualny.

W Antananarywie i w większych miastach można korzystać z licznych taksówek; opłaty nie są wygórowane, jednak cenę kursu należy zawsze ustalić z kierowcą z góry.

Przepisy prawne

Posiadanie i używanie narkotyków oraz handel nimi podlegają wysokiej karze więzienia i karze grzywny. Surowym karom podlega także handel i wywóz za granicę chronionych gatunków fauny (np. żółwi, węży; lemurów) oraz flory (np. orchidei). Homoseksualizm nie jest prawnie zabroniony.

Przydatne informacje

Rekomendowaną walutą podczas pobytu na Madagaskarze jest euro, choć powszechnie wymieniane są także dolary amerykańskie.

Zakazane jest fotografowanie lotnisk i obiektów militarnych.

Na Madagaskarze zakazane jest używanie torebek foliowych.

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}