W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Mauritius

Ostrzeżenia dot. COVID-19

Bezpieczeństwo

Występują przypadki przestępczości pospolitej. Należy unikać tłoku, demonstracji ulicznych, a także uważać na złodziei kieszonkowych obecnych w lokalizacjach popularnych wśród turystów (np. centralnym placu w Port Louis).

Mauritius leży w strefie zagrożonej cyklonami tropikalnymi. Informacje i porady jak zachować się w razie kryzysu są dostępne na poniższej stronie.

W związku z brakiem polskiej placówki, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim może być ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

Wjazd i pobyt

  1. Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
  • Paszport TAK
  • Paszport tymczasowy TAK
  • Dowód osobisty NIE
  1. Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

Władze Mauritiusu wymagają aby ważność paszportu przekraczała okres planowanego pobytu na Mauritiusie. Z uwagi na wymogi np. linii lotniczych zaleca się jednak, aby ważność paszportu wynosiła 6 miesięcy od daty zakończenia podróży.

  1. Czy trzeba wyrobić wizę?

Obywatele polscy są zwolnieni z obowiązku wizowego przy pobytach do 90 dni. Przy wjeździe uzyskuje się pieczątkę uprawniającą do wjazdu. Powinny być spełnione następujące warunki: posiadanie biletu powrotnego, potwierdzonej rezerwacji miejsca zamieszkania oraz środków niezbędnych do utrzymania się w czasie pobytu (ok. 100 USD na dzień).

  1. Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?

Obostrzenia związane z COVID-19 znajdziesz w czerwonej ramce na górze strony.

  1. Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?

Wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych, kopia ich paszportów oraz akt urodzenia małoletniego.

  1. Zasady pobytu

W celu podjęcia pracy, wniosek o zezwolenie na pracę i pobyt musi być złożony przed przyjazdem na wyspę w stosownym urzędzie maurytyjskim.

Zdrowie

W przypadku podróży do Mauritiusu z kraju, w którym panuje żółta febra, należy przedstawić zaświadczenie o zaszczepieniu na tę chorobę. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

Opieka medyczna jest na przyzwoitym poziomie, jednakże bezpłatne szpitale państwowe nie są dostępne dla cudzoziemców. Turyści korzystają w razie potrzeby z usług prywatnych szpitali i gabinetów lekarskich. Zaleca się wykupienie przed przyjazdem międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego.

Na Mauritiusie bardzo słabo rozwinięta jest opieka psychiatryczna. Zaleca się, aby osoby, u których zdiagnozowano zaburzenia nie podróżowały samodzielnie

Podróżowanie po kraju

Nie ma ograniczeń w podróżowaniu po kraju. Można korzystać z miejscowych taksówek oraz komunikacji publicznej. Więcej szczegółowych informacji na temat podróżowania po Mauritiusie można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej Mauritius Tourism Promotion Authority (MTPA).

Informacje dla kierowców

Obowiązuje ruch lewostronny. Miejscowe drogi są w dobrym stanie. W okresie do 4 tygodni można posługiwać się ważnym prawem jazdy, wydanym w kraju pochodzenia.

Przepisy prawne

Kary za posiadanie i używanie narkotyków oraz handel nimi są bardzo restrykcyjne (częste są przypadki pozbawienia wolności na 20 lat). Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karą pozbawienia wolności.

Mauritius wprowadził zakaz stosowania torebek foliowych.

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}