W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej architektów Zbigniewa Trzebińskiego i Tibora Gálla w Mombasie

12.07.2021

W dn. 11 lipca br. Ambasadorowie Polski i Węgier odsłonili w kompleksie hotelowo-restauracyjnym Tamarind Village w Mombasie tablicę upamiętniającą postaci dwójki architektów - Zbigniewa Trzebińskiego i Tibora Gálla, którzy w drugiej połowie XX wieku wspólnie zaprojektowali kilkadziesiąt hoteli w Kenii.

Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej architektów Zbigniewa Trzebińskiego i Tibora Gálla w Mombasie

Uroczystość miała miejsce w jednym z obiektów stworzonych przez duet projektantów, a wzięli w niej udział m.in. przedstawiciele Polonii zamieszkującej wybrzeże Kenii, społeczność węgierska, Konsul Honorowy RP w Mombasie p. Jones Skipper Onyino, konsul honorowy Węgier oraz córka bohatera wydarzenia, p. Gabriela Trzebinski. Obecni byli również reprezentanci władz lokalnych, MSZ i Ministerstwa Kultury Kenii.

Zbigniew „Sbish” Trzebiński urodził się w Gdyni w 1934 r., a zmarł w Mombasie w 2005 r. Jak wielu innych Polaków w tamtym okresie, został deportowany na Syberię podczas II wojny światowej. Wraz z matką dotarł do Wielkiej Brytanii, przez Persję, Palestynę i Egipt. Po ukończeniu w 1958 r. England’s Polytechnic School of Architecture przeniósł się do Kenii i pracował w Mombasie aż do śmierci. Znacząco przyczynił się do rozwoju swojego kraju osiedlenia. Razem ze swoim węgierskim wspólnikiem Tiborem Gaálem był architektem i dekoratorem wielu hoteli w różnych regionach Kenii, w tym przede wszystkim na wybrzeżu.

Zdjęcia (12)