W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej polskich uchodźców z Afryce

16.11.2022

6

W dn. 16 listopada 2022 r. w Fort Jesus w Mombasie miało miejsce odsłonięcie tablicy upamiętniającej przybycie polskich uchodźców do Afryki w 1942 r. oraz Eustachego Sapiehy, byłego ministra SZ w latach 1920-1921 i pełnomocnika Polskiego Czerwonego Krzyża na Afrykę Wschodnią podczas II wojny światowej. Otwarta została również wystawa czasowa pt. „Polacy w Afryce 1942-1952”, przygotowana przez Ambasadę na podstawie materiałów ikonograficznych z Centrum Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Okolicznościowe wystąpienia wygłosili dr Frederick Manthi i pani Fatma Twahir z Muzeów Narodowych Kenii, pani Maria Sapieha Beckmann, wnuczka Eustachego Sapiehy, przedstawicielka Związku Sybiraków pani Danuta Sedlak, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw ochrony miejsc pamięci pan Wojciech Labuda oraz Ambasador RP w  Kenii pan Jacek Bazański.

Szczególnym zainteresowaniem Kenijczyków cieszyły się bezpośrednie rozmowy i wywiady ze świadkami historii, czyli panią Marią Sapiehą i Sybirakami. Ważnym elementem uroczystości było podkreślenie wspólnej historii Polski z państwami Afryki Wschodniej oraz gościny, jaka została udzielona polskim wygnańcom w trakcie II wojny światowej i która jest do tej pory ze wzruszeniem przez nich wspominana.

Tematyka polskich uchodźców w Afryce Wschodniej nadal nie jest zbyt dobrze znana wśród obywateli Kenii, jednak można zaobserwować zwiększone zainteresowanie wśród przedstawicieli Muzeów Narodowych Kenii, naukowców, studentów czy dziennikarzy.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}