W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska niesie pomoc ugandyjskiemu szpitalowi Wanda Matugga Health Center im. Wandy Błeńskiej

26.01.2021

Projekt wyposażenia szpitala Wanda Matugga Health Center im. Wandy Błeńskiej w Ugandzie realizowany w latach 2019-2020 był kontynuacją działań zainicjowanych przez zakon Franciszkanów Konwentualnych. Celem projektów realizowanych na rzecz tego szpitala była poprawa dostępności i jakości opieki medycznej świadczonej na rzecz ludności zamieszkującej miasto Matugga w Ugandzie i jego okolice.

matugga

W ramach projektu dostarczony został sprzęt umożliwiający działalność leczniczą Wanda Matugga Health Center im. Wandy Błeńskiej w zakresie podstawowej opieki medycznej, stomatologii, chirurgii, położnictwa oraz ratownictwa medycznego.

Szpital nosi imię polskiej lekarki i misjonarki Wandy Błeńskiej, która przez ponad 40 lat leczyła trędowatych w szpitalu w Bulubie nad jeziorem Wiktoria w Ugandzie. Doceniając  działalność misjonarską dr Błeńskiej, od października 2020 r. Watykan rozpoczął jej proces beatyfikacyjny.

Choć minął już rok od uroczystej inauguracji działalności  szpitala, dzięki projektowi Fundacji InnovAid przez ten czas trwał proces jego doposażania w niezbędny sprzęt ze środków Polskiej pomocy, także w związku z pandemią COVID-19.

Udało się m.in. zakupić aparat do USG i RTG. Szpital pozyskał zgody na świadczenie usług za pomocą zakupionych aparatów medycznych i pacjenci z urazami nie muszą już jeździć do stolicy Ugandy, tylko mogą skorzystać z leczenia na miejscu. Jak na razie średnio dziennie wykonywane są 2-3 zdjęcia RTG oraz przyjmowanych jest około 5 pacjentów na USG.

Udało się otworzyć blok operacyjny, gdzie zatrudnionych jest na stałe 3 lekarzy,  a w styczniu br. zostanie zatrudniona również pielęgniarka asystująca przy zabiegach. Najczęstszymi zabiegami są cesarskie cięcia i to kobiety w ciąży były zdecydowanie najczęstszymi pacjentkami szpitala w pierwszym roku jego działalności. Dwa razy w tygodniu porad lekarskich udziela doświadczony ginekolog, co zachęca coraz więcej kobiet do porodów w szpitalu, gdzie zapewniona jest profesjonalna opieka.

Oprócz poradni ginekologicznej, w szpitalu działa także  gabinet dentystyczny, do którego w ostatnim czasie został zatrudniony stomatolog.

Usłyszeć, że to co się robi jest dobre, to chyba najlepsza zapłata za włożony wysiłek. W ramach projektu „Wyposażenie Wanda Matugga Health Center im. Wandy Błeńskiej w sprzęt niezbędny do podjęcia działalności leczniczej” finansowanego w ramach programu Polska Pomoc wyposażyliśmy szpital, o jakim wcześniej nikt w Matugga nie marzył. Rok temu, po ukończeniu pierwszego modułu projektu był to świetny ośrodek leczniczy, który świadczył podobne usługi jak inne mniejsze ośrodki zdrowia w Matugga, jednak na lepszym poziomie i w lepszych warunkach – w sterylnych, profesjonalnie wyposażonych pomieszczeniach, w których pomoc nieśli świetni specjaliści doszkalani przez swoje koleżanki i kolegów z Polski. Teraz jednak, po kolejnym roku ciężkiej pracy coraz częściej na miejscu się słyszy, że jest to najlepszy szpital w okolicach Matuggi, następne takie spotkać można dopiero w Kampali" - mówi Karolina Szczepaniak, koordynatorka InnovAid do spraw współpracy z Ugandą.

 

Opieka medyczna w Ugandzie jest pełnopłatna i niestety pacjenci, którzy przebywają w salach chorobowych, nie mają zapewnionego wyżywienia, dlatego też obowiązek przygotowywania posiłków dla pacjentów spada na ich rodziny, ale dzięki wybudowanej na terenie szpitala kuchni to zadanie staje się łatwiejsze.

W planach na bieżący rok jest wpisanie szpitala na listę placówek świadczących opiekę medyczną w ramach ubezpieczeń prywatnych, które są bardzo popularne w Ugandzie. Dotychczas nie było to możliwe ze względu na komplikacje i ograniczenie działalności firm związane z pandemią COVID-19.

Konsekwencje pandemii najbardziej odczuwalne są dla osób już wcześniej znajdujących się w trudnej sytuacji, takiej, w jakiej żyje wielu mieszkańców miejscowości Matugga. W Ugandzie dziennie odnotowuje się około 200-300 nowych zachorowań na COVID-19, a więc niewiele w porównaniu do sytuacji chociażby w Polsce, należy jednak pamiętać o małej liczbie wykonywanych testów. Partner lokalny Fundacji InnovAid informuje, iż w ostatnich miesiącach drastycznie wzrasta liczba raportowanych zgonów w wyniku zapalenia płuc, co może być wynikiem niezdiagnozowanego zarażenia koronawirusem. 

Dzięki konkursowi MSZ Polska pomoc humanitarna i rozwojowa w odpowiedzi na pandemię COVID-19 w 2020 r. Fundacja InnovAid pozyskała także środki na projekt doposażenia stanowiska intensywnej terapii. Zakupiono respirator, do którego obsługi szpital w ramach własnych funduszy zatrudnił anestezjologa, który mieszka w pobliżu szpitala i w razie potrzeby jest w stanie bardzo szybko do niego dotrzeć, pozyskano także inkubator dla wcześniaków. Wkrótce po uruchomieniu okazał się bardzo przydatny, kiedy przez cesarskie cięcie urodziło się dziecko o wadze zaledwie 1kg.

Fundacja mając na względzie niestabilne działanie sieci energetycznej zakupiła także 3-fazowy stabilizator napięcia. Dzięki pracy stabilizatora utrzymane jest stałe napięcie prądu, do którego podłączona jest nowa aparatura szpitalna,  zapewniając tym samym bezpieczeństwo pacjentów, jak i niską awaryjność sprzętu niezbędnego do leczenia.

Oprócz zadań związanych z leczeniem pacjentów w Matugga, Fundacja InnovAid przygotowała grę – Healthy Adventures with Bill. Gra, oprócz funkcji rozrywkowej, ma walory edukacyjne – aby kontynuować zabawę należy odpowiadać na pytania zawarte w quizach, które dotyczą prewencji zakażenia koronawirusem. Fundacja liczy na to, że gra w prosty i przystępny sposób pozwoli użytkownikom z lokalnych społeczności lepiej przyswoić sobie zasady dotyczące higieny sanitarnej, co przełoży się nie tylko na mniejszą liczbę zachorowań na COVID-19,ale też być może na inne choroby wywoływane przez wirusy rozprzestrzeniające się w podobny sposób. Gra będzie wkrótce dostępna na telefonach komórkowych.

 

Szpital w Matugga przyjmuje obecnie dziennie około 18 pacjentów. Oprócz kobiet w ciąży są to zwykle pacjenci pojawiający się na konsultacjach związanych z walką z nadciśnieniem, cukrzycą czy chorobami zakaźnymi jak malaria i tyfus. Dodatkowo pojawią się ofiary wypadków drogowych przywożone karetką. Należy również wspomnieć o tym, że dziennie w szpitalu szczepionych jest około 10 osób w ramach narodowego, darmowego programu szczepień.

Gdyby nie szpital im. Wandy Błeńskiej, wiele z tych osób nie miałoby szansy na fachową opiekę medyczną, dlatego cieszymy się, że mogliśmy zrealizować ten projekt.

Dodatkowe leki oraz opatrunki, które również udało nam się dostarczyć , przysługują się do poprawy działania szpitala im. Wandy Błeńskiej, w którym z każdym dniem pojawia się coraz więcej pacjentów zadowolonych ze stworzonych w nim warunków opieki medycznej. Mamy nadzieję, że będzie on służył mieszkańcom Ugandy i okolicznych wiosek jeszcze przez długie lata.” - mówi Karolina Szczepaniak, koordynatorka InnovAid do spraw współpracy z Ugandą.

 

Realizacja projektów w Matugga zakończyła się z końcem grudnia 2020 r.

Opracowano na podst. informacji otrzymanych od Fundacji InnovAid

Zdjęcia (14)

{"register":{"columns":[]}}