W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Terenowy samochód jako medyczny ambulans Wanda Matugga Health Centre im. Wandy Błeńskiej rozpoczyna pracę

28.08.2020

Do Wanda Matugga Health Centre im. Wandy Błeńskiej dotarł już nowy ambulans zakupiony w ramach projektu Polska pomoc.

Wanda_Matugga_Health_Centre_ambulans.jpg

Ambulans będzie mógł poruszać się po ugandyjskich drogach niosąc pomoc lokalnej ludności. Ze względu na stan nawierzchni i połączenia między wioskami przemieszczanie się jest możliwe tylko za pomocą aut terenowych. Dlatego został zakupiony samochód spełniający określone wymagania pod względem klimatycznym, jak i do pokonywania przeszkód terenowych, których w Ugandzie nie brakuje. Jednocześnie auto zostało przystosowane do pełnienia funkcji ambulansu.

Dzięki takiemu wsparciu znacząco poprawi się dostęp do opieki medycznej zarówno mieszkańców Matugga, jak i okolicznych wiosek. To jest niesłychanie ważne szczególnie teraz, gdy w związku z pandemią COVID-19 wprowadzone zostały obostrzenia w przemieszaniu się i dotarcie do najbliższego szpitala jest jeszcze trudniejsze.

Więcej o działaniach w tegorocznym module projektu

Projekt jest kontynuacją działań zainicjowanych przez zakon Franciszkanów Konwentualnych, będących partnerem lokalnym Fundacji InnovAid. Celem projektu jest poprawa dostępności i jakości opieki medycznej świadczonej ludności zamieszkującej Ugandę.  W ramach projektu dostarczany jest sprzęt, umożliwiający działalność leczniczą Wanda Matugga Health Center im. Wandy Błeńskiej w zakresie podstawowej opieki medycznej, stomatologii, chirurgii, położnictwa oraz ratownictwa medycznego.

1 grudnia 2019 r. miała miejsce uroczysta inauguracja szpitala. Personel szpitala ma już za sobą pierwszy poród. Dziewczynka, która się tu urodziła na cześć patronki szpitala otrzymała imię Wanda. W jej narodzinach uczestniczyły wolontariuszki z Polski.