W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uganda

Ostrzeżenia dot. COVID-19

Bezpieczeństwo

W związku z rosnącą liczbą przypadków zakażenia wirusem Ebola w Ugandzie, zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności i uwzględnienie tej okoliczności przy ew. decyzjach o podróży do tego kraju.

Podobnie jak w pozostałych krajach Afryki Wschodniej, na terenie całej Ugandy istnieje ryzyko ataków terrorystycznych, m.in. ze strony Al-Shabaab. Na ataki narażone są miejsca publiczne, w tym uczęszczane przez cudzoziemców: środki transportu publicznego, hotele, restauracje, bary, widowiska sportowe, uroczystości religijne.

Niebezpieczne jest podróżowanie po zmroku i nocą ze względu na zły stan dróg oraz ryzyko napadów. Ze względu na częste kradzieże, zaleca się turystom szczególną ostrożność. Okradane są samochody na parkingach i podczas postoju w korkach ulicznych. Podróżujących publicznymi środkami transportu przestrzega się przed przyjmowaniem jedzenia i napojów od nieznajomych. Żywność taka może zawierać środki odurzające i narkotyki.

Należy unikać noszenia przy sobie większej kwoty pieniędzy i biżuterii. Należy zwracać uwagę na ubiór, aby nie przypominał umundurowania wojskowego. Należy unikać podróżowania do regionów przygranicznych z Demokratyczną Republiką Kongo oraz Sudanem Południowym.

Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

Wjazd i pobyt

  1. Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
  • Paszport TAK
  • Paszport tymczasowy TAK
  • Dowód osobisty NIE
  1. Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

6 miesięcy od daty planowanego wjazdu do Ugandy.

  1. Czy trzeba wyrobić wizę?

Konieczność wyrobienia e-wizy na stronie: https://visas.immigration.go.ug/ przed przylotem do Ugandy.

Koszt wizy: 50 dolarów.

Możliwość aplikowania o East African Tourist Visa ważną na Kenię, Ugandę i Rwandę, na 90 dni. Koszt: 100 USD.

  1. Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?

Obostrzenia związane z COVID-19 znajdziesz w czerwonej ramce na górze strony.

Konieczność posiadania szczepienia przeciwko żółtej febrze i polio (szczepienie przeciwko polio obowiązuje  dzieci poniżej 5 lat).

  1. Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?

Wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych z podpisem notarialnie poświadczonym, przetłumaczona na język angielski.

Zasady pobytu

Podjęcie pracy, wolontariatu lub działalności misyjnej wymaga uzyskania stosownego zezwolenia, o które wnioskuje pracodawca lub organizacja zapraszająca. 

Ubezpieczenie

Zagraniczne ubezpieczenia zdrowotne ani polisy komunikacyjne nie są honorowane. Szpitale wymagają pokrycia kosztów przez pacjenta lub jego rodzinę. Wykupienie polisy jest jednak zalecane w celu późniejszego dochodzenia zwrotu wydatków za leczenie, ewentualną opiekę lekarską w podróży do kraju itp. Zalecane jest również rozważenie wykupienia ubezpieczenia zapewniającego skuteczny profesjonalny lotniczy transport medyczny, który w sytuacji braku opieki medycznej w wielu przypadkach może uratować zdrowie i życie. W przypadkach wymagających pilnego lotniczego transportu medycznego znane placówce firmy ubezpieczeniowe współpracowały dotychczas z http://www.flydoc.org/.

Zdrowie

Zaleca się konsultację lekarską nie później niż 4-6 tygodni przed planowaną podróżą w celu sprawdzenia konieczności poddania się obowiązkowym i zalecanym szczepieniom.

W Ugandzie rozpowszechniona jest malaria. Należy stosować profilaktykę malaryczną, na miejscu stosować moskitiery oraz repelenty.

Poziom opieki medycznej znacznie odbiega od standardów europejskich, nawet w stolicy kraju. Na prowincji oferowane są jedynie podstawowe usługi medyczne. Zagraniczne ubezpieczenia zdrowotne ani polisy komunikacyjne nie są honorowane. Szpitale wymagają pokrycia kosztów przez pacjenta lub jego rodzinę. Wykupienie polisy jest jednak zalecane w celu późniejszego dochodzenia zwrotu wydatków za leczenie.  Zalecane jest również rozważenie wykupienia ubezpieczenia zapewniającego skuteczny profesjonalny lotniczy transport medyczny do miejsca, gdzie dostępna jest opieka medyczna na właściwym poziomie.

Zalecane jest używanie wody przegotowanej lub butelkowanej. Inne napoje należy kupować wyłącznie butelkowane lub w puszkach. Nie należy pić wody i soków oferowanych w podrzędnych restauracjach czy przez ulicznych sprzedawców, jeść surowych warzyw i niemytych owoców. Należy unikać również lodu oferowanego do napojów.

W sąsiedniej Demokratycznej Republice Kongo istnieje ognisko eboli. Przed wyjazdem zaleca się sprawdzenie aktualnych ostrzeżeń na stronie WHO: https://www.afro.who.int/countries 

Podróżowanie po kraju

Obowiązuje ruch lewostronny. Aby poruszać się samochodem po Ugandzie, można przez 3 miesiące korzystać z polskiego prawa jazdy jednak należy posiadać jego tłumaczenie na język angielski, sporządzone przez tłumacza przysięgłego lub przed przyjazdem uzyskać międzynarodowe prawo jazdy. Po upływie tego okresu należy wystąpić o ugandyjskie prawo jazdy. Podróż po Ugandzie należy planować z uwzględnieniem wielu czynników ryzyka (kradzieże, rozboje, wypadki drogowe, choroby). Zwiedzanie parków narodowych zalecane jest w towarzystwie strażników.

Komunikacja autobusowa jest ogólnie dostępna i stosunkowo tania, jednak nie jest bezpieczna. Często odnotowuje się wypadki nocnych autobusów i minibusów. Nocne autobusy mogą być również zatrzymywane siłą i okradane przez bandytów, którzy z pozoru wyglądają i podróżują jako pasażerowie. W Kampali istnieje również tani motocyklowy transport publiczny, mimo że bardzo popularny i sprawdzający się w stołecznych korkach, to ryzykowny ze względu na wysoką wypadkowość..

Na jeziorze Alberta oraz Wiktorii dostępny jest publiczny transport promami. Ze względu na częste wypadki wynikające z przeciążenia, odradza się korzystanie z tych środków lokomicji.

Przepisy prawne

Za posiadanie i używanie narkotyków oraz handel nimi grożą kary wieloletniego więzienia i wysokie kary pieniężne.

Homoseksualizm za nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci, a także „promowanie homoseksualizmu” są zagrożone karami pozbawienia wolności, z dożywotnim włącznie. Rozważane jest wprowadzenie kary śmierci.

Przydatne informacje

W Ugandzie występują braki wody i częste przerwy w dostawie prądu.

Zabronione jest fotografowanie misji dyplomatycznych, obiektów wojskowych i policyjnych oraz ich personelu.

Najlepszy okres do podróżowania po Ugandzie to dwie pory suche: grudzień-luty oraz czerwiec-lipiec.

W hipermarketach płacić można tylko lokalną walutą, natomiast na bazarach i w małych sklepach przyjmowane są również USD.

Karty kredytowe VISA i Master Card są akceptowane w większości sklepów i hoteli.

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}