Powrót

UWAGA: Tropikalna burza GEZANI nadciągająca nad Madagaskar może przekształcić się w cyklon tropikalny

10.02.2026

Urząd Meteorologiczny Madagaskaru ogłosił stan alarmowy w związku ze zbliżającą się tropikalną burzą GEZANI, która powinna dotrzeć do lądu między Mananara Avaratra a Vatomandry, czyli w pobliżu Toamasina (Tamatave) po południu lub w nocy we wtorek 10 lutego.

z

W momencie uderzenia istnieje duże prawdopodobieństwo, że osiągnie ona stadium cyklonu tropikalnego (porywy wiatru rzędu 210 km/h). W celu zwiększenia poziomu gotowości, ostrzeżenia cyklonowe wydane przez Urząd Meteorologiczny Madagaskaru zostały zaktualizowane w następujący sposób:

Żółty alarm (zagrożenie): AMBATOSOA, ANALANJIROFO, ATSINANANA, ALAOTRA MANGORO, ANALAMANGA, BETSIBOKA, Antalaha, Andapa, Mandritsara i Befandriana Avaratra;

Zielony alarm (ostrzeżenie): BONGOLAVA, ITASY, VAKINANKARATRA, MELAKY i MENABE.

Ambasada Polski w Nairobi apeluje o zachowanie maksymalnej ostrożności. Jeśli przebywasz na Madagaskarze, stosuj się do poniższych zasad:

  • Zostań w domu: Nie wychodź na zewnątrz, jeśli nie jest to absolutnie konieczne.
  • Unikaj wybrzeża: Trzymaj się z dala od plaż, potoków, mostów i dolin.
  • Śledź komunikaty: Regularnie sprawdzaj strony internetowe swojej gminy lub obrony cywilnej https://www.meteomadagascar.mg/cyclone/
  • Kontaktuj się ze służbami: W nagłych przypadkach dzwoń do lokalnych centrów operacyjnych.
  • Zarejestruj pobyt w systemie Odyseusz: https://odyseusz.msz.gov.pl/
{"register":{"columns":[]}}