W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta pary prezydenckiej w Kenii

12.02.2024

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą złożyli wizytę w Republice Kenii w dniach 5-6.02.2024.

Wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Kenii

W Nairobi Przywódcy Polski Andrzej Duda i Kenii William Samoei Ruto rozmawiali o przyszłych kierunkach rozwoju relacji gospodarczych pomiędzy krajami, współpracy w dziedzinie rolnictwa oraz kryzysie żywnościowym i energetycznym, który jest skutkiem rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Prezydentom towarzyszyły Pierwsze Damy: Agata Kornhauser–Duda i Rachel Chebet Ruto, które realizowały program odrębny. 

Po ceremonii oficjalnego powitania Prezydenci Polski i Kenii udali się na spotkanie „w cztery oczy”. Następnie przewodniczyli rozmowom delegacji.

Podczas spotkania z mediami Prezydent zwrócił uwagę, że jest to historyczny moment, ponieważ po raz pierwszy polski przywódca składa wizytę w Kenii. Jak dodał, odbywa się to „po 61 latach od nawiązania relacji dyplomatycznych pomiędzy naszymi krajami”.

Andrzej Duda poinformował, że tematem rozmów były przyszłe kierunki rozwoju relacji gospodarczych pomiędzy Polską a Kenią, a także współpraca w dziedzinie rolnictwa i nowoczesnych technologii ochrony środowiska, w tym również pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych – elektrowni wodnych i wiatrowych.

Rozmawialiśmy na temat różnych form pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Mówiłem Panu Prezydentowi o naszym procesie transformacji, który – zgodnie ze zobowiązaniami związanymi z naszą obecnością w Unii Europejskiej – realizujemy, jeżeli chodzi o ochronę klimatu. O naszych planach przekształceń sektora energetycznego, o rozwoju energetyki nuklearnej w Polsce, który jest niezbędnym czynnikiem zrealizowania w przyszłości europejskiej polityki klimatycznej w naszym kraju” – wskazał.

„W październiku 2023 roku, tutaj w Nairobi, miało miejsce polsko–kenijskie forum gospodarcze, które zgromadziło bardzo wielu zainteresowanych współpracą przedsiębiorców – mówił Andrzej Duda. Jak dodał, „dzisiaj obędzie się kolejne spotkanie okrągłego stołu biznesowego, gdzie nasi przedsiębiorcy pod prezydenckim patronatem będą dyskutowali na temat możliwości wzajemnej współpracy i rozwijania relacji”.

Wskazał, że istnieje przynajmniej kilka obszarów, w których możliwa jest ta współpraca.

Po rozmowach delegacji w obecności Prezydentów miała miejsce ceremonia podpisania memorandów m.in. w dziedzinie rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich. Polskę reprezentował Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Andrzej Szejna.

Przedstawiałem sytuację produkcji mleczarskiej w Polsce, również przetwórstwa. Polska jest jednym z największych na świecie producentów i eksporterów m.in. mleka w proszku – mówił Andrzej Duda. Jak wskazał, mamy doświadczenie kilkudziesięciu lat w nowoczesnej produkcji mleczarskiej.

Po rozmowach z Prezydentem Kenii, w Uhuru Gardens w Nairobi Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przy pomniku upamiętniającym odzyskanie przez Kenię niepodległości.

Następnie obaj przywódcy udali się na Polsko-Kenijski Dialog Gospodarczy Wysokiego Szczebla, na którym Prezydent Andrzej Duda podkreślił wagę obecności polskich przedsiębiorców na rynkach zagranicznych: „Dlatego niezmiernie cieszę się, że mojej wizycie w Nairobi towarzyszy silny komponent gospodarczy i adekwatna reprezentacja polskiego biznesu.” Zaprosił także Prezydenta Kenii do Polski z rewizytą.

Po południu Para Prezydencka spotkała się z przedstawicielami Polonii.

„O Polsce i o Polakach mówi się tu, w Kenii tylko dobrze. To wielka Państwa zasługa” – podkreślał Prezydent Andrzej Duda.

Podczas uroczystości Andrzej Duda uhonorował przedstawicieli Polonii i społeczności kenijskiej związanej z Polską odznaczeniami państwowymi.

Bardzo jesteśmy wdzięczni za przyjęcie nas tutaj, tak bardzo gościnne, i za zorganizowanie spotkania z Państwem. My też długo czekaliśmy na to spotkanie” – mówił Andrzej Duda.

Polski przywódca podkreślał, że Polska ma to szczęście, że nigdy nie była kolonizatorem, nigdy nie wyzyskiwała – Relacje Polski z krajami afrykańskimi od zawsze opierały się na szacunku i zrozumieniu wzajemnych interesów. Nie obciąża nas kolonialna przeszłość ani historia opresyjnych relacji. Mieliśmy zawsze dobre relacje z narodami i krajami z Afryki. To dobry fundament do budowy silnych relacji w duchu obopólnych korzyści.”

Następnego dnia Prezydent Andrzej Duda udał się na wizytę w Centrum Szkolenia Pożarniczego i Ratowniczego w Kiambu. To miejsce, w którym polscy i kenijscy eksperci wymieniają się doświadczeniami, prowadzą szkolenia z zakresu pożarnictwa i ratownictwa oraz testują nowe, innowacyjne rozwiązania technologiczne.

Centrum FIRETRACK zostało wybudowane przez Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej w latach 2018-2020 dzięki funduszom z programu pomocy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Dzięki polskiej pomocy rozwojowej została tu stworzona profesjonalna kenijska straż pożarna. Dziś ponad 60% terytorium Kenii jest obsługiwane przez profesjonalnych strażaków.
Na budynkach Centrum Szkoleń Strażackich i Ratunkowych są polskie i kenijskiej flagi. To miejsce, z którego możemy być dumni jako z pomocy świadczonej drugiemu człowiekowi znajdującemu się w potrzebie

Zdjęcia (15)

{"register":{"columns":[]}}