W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wspólna wizyta przedstawicieli Ambasad Grupy Wyszehradzkiej i Delegatury UE w fabryce orzechów macadamia

17.02.2021

Fabryka działa pod egidą lokalnej organizacji TenSensesAfrica, partnera lokalnego w ramach projektu wzmocnienia produkcji orzechów nerkowca i macadamia w kenijskich hrabstwach Lamu, Kilifi i Kwale. Inicjatywa ta realizowana jest wspólnie przez państwa członkowskie Grupy Wyszehradzkiej i Unię Europejską z Funduszu Powierniczego UE dla Afryki (EUTF).

Wspólna wizyta przedstawicieli Ambasad Grupy Wyszehradzkiej i Delegatury UE w fabryce orzeszków macadamia w Athi River prowadzonej przez organizację Ten Senses Africa (zdjęcia dzięki uprzejmości Slovak Aid)

W dn. 16 lutego 2021 r. przedstawiciele mających siedzibę w Nairobi placówek dyplomatycznych Czech, Słowacji, Węgier i Polski oraz Delegatury Unii Europejskiej w Nairobi udali się do fabryki przetwórstwa orzechów macadamia w Athi River, prowadzonej przez kenijską organizację TenSensesAfrica, odpowiedzialną za wdrażanie pierwszego w historii wspólnego projektu rozwojowego Grupy Wyszehradzkiej ukierunkowanego na wzmocnienie produkcji lokalnej orzechów nerkowca i macadamia w położonych na wybrzeżu hrabstwach Kilifi, Kwale oraz Lamu.

W ramach koordynowanej przez Slovak Aid, a finansowanej ze środków Funduszu Powierniczego UE dla Afryki inicjatywy, kenijscy rolnicy są szkoleni oraz doposażani w sadzonki orzechów, które dają im możliwość dynamizacji produkcji. W długoterminowej perspektywie projekt przyczyni się więc do wzrostu zatrudnienia w sektorze rolniczym, a także pozwoli Kenii powiększyć wolumen eksportu orzechów nerkowca i macadamia. Powyższe nabiera szczególnego znaczenia w kontekście wybuchu pandemii COVID-19 i związanego z nią kryzysu socjoekonomicznego, który dotknął wielu państw i gospodarstw domowych w Afryce.

Wspomniany projekt dobiega końca we wrześniu br.

Do spotkania przedstawicieli placówek dyplomatycznych Grupy Wyszehradzkiej i Unii Europejskiej z TenSensesAfrica doszło w dzień po obchodzonej w dn. 15 lutego 2021 r. 30. rocznicy powstania tej organizacji. Do końca czerwca br. rotacyjną prezydencję w V4 sprawuje strona polska.

Zdjęcia (14)

{"register":{"columns":[]}}