W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

43. Sesja UNESCO z udziałem wiceminister Golińskiej

03.07.2019

W azerbejdżańskim Baku trwa 43. Sesja UNESCO, podczas której Komitet Światowego Dziedzictwa przyjął pozytywną dla polskiej strony decyzję w sprawie Puszczy Białowieskiej. Obiekt ten nie został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu. Na posiedzeniu polską delegację reprezentuje m.in. wiceminister środowiska Małgorzata Golińska.

wiceminister Małgorzata Golińska podczas szczytu UNESCO w Baku

Komitet zadecydował również, że w całej Puszczy możliwe jest usuwanie drzew zagrażających bezpieczeństwu wzdłuż określonych dróg i szlaków (w odległości 50 m po obu stronach). Dodatkowo w strefie czynnej ochrony dopuszczalne jest prowadzenie cięć w celu przebudowy drzewostanów i aktywnej ochrony cennych siedlisk. Jest to zbieżne z obecnie obowiązującym Planem Zadań Ochronnych dla Puszczy jako obszaru Natura 2000.

UNESCO domaga się odwołania aneksu z marca 2016 r. do obowiązującego planu urządzenia lasu dla Nadleśnictwa Białowieża, co jest zbieżne z działaniem strony polskiej - trwają prace nad nowym aneksem, który uchyli obecnie obowiązujący. 

Ponad Polska wraz z Białorusią mają czas do lutego 2020 roku, aby przedłożyć do Centrum Światowego Dziedzictwa zaktualizowany wspólny raport o stanie ochrony Obiektu.

Szereg spotkań bilateralnych na rzecz Puszczy

Wiceminister Małgorzata Golińska w Baku spotkała się również z przedstawicielami Centrum Światowego Dziedzictwa (WHC) i Światowej Unii na Rzecz Ochrony Przyrody (IUCN) w celu omówienia bieżącej sytuacji w Obiekcie i planów Strony Polskiej w odniesieniu do Puszczy. Eksperci WHC i IUCN z zadowoleniem przyjęli przedstawione przez Stronę Polską informacje.

Treść decyzji będzie dostępna na stronie Centrum Światowego Dziedzictwa: whc.unesco.org

Zdjęcia (2)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
03.07.2019 17:03 Jolanta Żuk
Pierwsza publikacja:
03.07.2019 17:03 Jolanta Żuk