W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

IEA. Poland 2022. Energy Policy Review – tłumaczenie

27.12.2022

W maju tego roku Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) opublikowała raport pn. „Poland 2022. Energy Policy Review”, będący wynikiem kompleksowej analizy polskiego sektora energetycznego. Ministerstwo Klimatu i Środowiska we współpracy ze Stałym Przedstawicielstwem RP przy OECD oraz MAE przygotowało polskie tłumaczenie tego raportu pn. „Polska 2022. Przegląd polityki energetycznej”.

MAE przeprowadza przeglądy polityk energetycznych poszczególnych państw członkowskich, co pięć lat począwszy od 1976 r. Proces wzajemnej weryfikacji krajów członkowskich wspiera rozwój polityk energetycznych i zachęca do wymiany najlepszych praktyk. Poprzez obserwację tego, co sprawdziło się - lub nie - w realnym świecie, przeglądy te pomagają w określeniu polityk, które przynoszą konkretne rezultaty.

Raport „Polska 2022. Przegląd polityki energetycznej” zawiera przede wszystkim analizę polskich polityk energetycznych oraz opis działania rynków energii m.in. w sektorach:  energii odnawialnej, ropy, gazu, węgla czy efektywności energetycznej.

Zdaniem IEA Polska poczyniła w ostatnich latach poważne postępy w zakresie poprawy bezpieczeństwa i zrównoważenia swojego systemu energetycznego. Autorzy raportu podkreślają, że od ostatniego przeglądu energetycznego w 2016 r., znacznie zdywersyfikowano dostawy gazu i dokonano imponujących postępów w zakresie odnawialnych źródeł energii. W rezultacie Polska ma jeden z najszybciej rozwijających się rynków fotowoltaicznych w Europie i planuje uruchomienie rozległego wachlarza morskich projektów wiatrowych.

Natomiast wysiłki podjęte w ostatnich latach w celu dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego powinny umożliwić Polsce przetrwanie przerw w dostawach z Rosji w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę. Udział Rosji w polskim imporcie gazu spadł już z 90% w 2010 roku do 55% w 2020 roku dzięki inwestycjom w terminale LNG i połączenia gazociągowe z innymi krajami UE.

Według MAE kluczowym wyzwaniem dla Polski jest przyspieszenie transformacji w kierunku czystej energii, aby rozwiązać problem emisji wynikających z dominującej roli węgla w sektorze energetycznym. Paliwa kopalne nadal stanowią 85% całkowitych dostaw energii. W rezultacie intensywność emisji dwutlenku węgla w polskim sektorze energetycznym jest obecnie druga pod względem wysokości wśród członków IEA.

Ponadto IEA zaleca m.in. aby Polska poszła dalej w swoich działaniach na rzecz liberalizacji krajowych rynków energii. W polskim sektorze energetycznym dominującą rolę odgrywają spółki kontrolowane przez państwo, a ceny na niektórych rynkach są nadal regulowane. Konsumenci mają prawo do zmiany dostawcy energii elektrycznej, jednak wskaźniki zmiany dostawców zarówno w przypadku gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorstw są znacznie poniżej średniej UE.

Zachęcamy do zapoznania się z polską wersją raportu.

Materiały

Polska 2022. Przegląd polityki energetycznej
Poland2022​_IDR​_Polish(2).pdf 3.61MB
{"register":{"columns":[]}}