Komisja do spraw Mikroorganizmów i Organizmów Genetycznie Zmodyfikowanych
Komisja opiniodawczo-doradcza Ministra Klimatu i Środowiska w zakresie GMM i GMO.
Podstawa działania
Komisja ds. GMM i GMO utworzona została na podstawie art.12 ustawy o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych jako organ opiniodawczo-doradczy Ministra Środowiska w zakresie GMM i GMO. Komisja liczy 21 członków, powoływanych przez Ministra na okres 4 lat. W skład Komisji wchodzą:
1) po jednym przedstawicielu wskazanym przez:
a) ministra właściwego do spraw zdrowia,
b) ministra właściwego do spraw rolnictwa,
c) Ministra Obrony Narodowej,
d) ministra właściwego do spraw gospodarki,
e) ministra właściwego do spraw transportu,
f) ministra właściwego do spraw nauki,
g) ministra właściwego do spraw wewnętrznych,
h) ministra właściwego do spraw środowiska,
i) Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
j) Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów;
2) siedmiu przedstawicieli nauki o uznanym autorytecie i kompetencjach w dziedzinach ochrony środowiska, ochrony zdrowia, bezpieczeństwa biologicznego, biotechnologii, hodowli roślin oraz etyki, powoływanych po zasięgnięciu opinii ministra właściwego do spraw nauki, ministra właściwego do spraw zdrowia i ministra właściwego do spraw rolnictwa;
3) przedstawiciel przedsiębiorców związanych z biotechnologią, powoływany po zasięgnięciu opinii ministra właściwego do spraw gospodarki i organizacji pracodawców;
4) dwaj przedstawiciele pozarządowych organizacji ekologicznych, zgłoszeni przez te organizacje;
5) przedstawiciel organizacji konsumenckich.
Przewodniczącego Komisji, zastępców przewodniczącego i sekretarza Komisji, powołuje i odwołuje minister spośród członków Komisji.
Wydatki związane z działalnością Komisji pokrywane są z budżetu państwa, z części, której dysponentem jest minister (podstawa prawna - Art. 12 ust. 8 ustawy o GMM i GMO).
Zadania Komisji
Do zadań Komisji należy:
1) opiniowanie wniosków w sprawach wydawania zgód lub zezwoleń, o których mowa w art. 10 pkt 1 i 2;
2) wydawanie opinii w sprawach przedstawianych przez ministra właściwego do spraw środowiska w zakresie jego uprawnień wynikających z ustawy;
3) opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących GMM lub GMO oraz bezpieczeństwa biologicznego.
Szczegółowy sposób funkcjonowania Komisji, jej strukturę organizacyjną oraz tryb jej pracy określa wewnętrzny regulamin nadawany przez ministra właściwego do spraw środowiska w drodze zarządzenia.
Członkowie Komisji ds. GMM i GMO - VI kadencja (lata 2023-2027)
Prof. dr hab. Bogdan Banecki
Prof. dr hab. Ewa Bartnik
Dr Marta Gajewska
Prof. dr hab. Rafał Gierczyński
Pan Łukasz Janeczko
Prof. dr hab. Piotr Jaroszyński
Prof. dr hab. Janusz Kocik
Pan Marek Krysta
Pani Magdalena Kulczycka
Dr Dorota Metera
Pani Wiesława Molik
Pani Ewa Mrówka
Dr Marek Posobkiewicz
Dr hab. Krzysztof Skowronek
Prof. dr hab. Ryszard Słomski
Dr Sławomir Sowa
Dr hab. Izabela Sówka
Elżbieta Szadzińska
Prof. dr hab. Iwona Traczyk
Pani Małgorzata Woźniak
Płk lek. wet. Tomasz Zajączkowski
Pan Karol Zieliński
- Pierwsza publikacja:
- 01.10.2025 10:50 Joanna Spiller
- Wytwarzający/ Odpowiadający:
- Joanna Rybak
| Tytuł | Wersja | Dane zmiany / publikacji |
|---|---|---|
| Komisja do spraw Mikroorganizmów i Organizmów Genetycznie Zmodyfikowanych | 2.0 | 03.11.2025 14:49 Joanna Spiller |
| Komisja do spraw Mikroorganizmów i Organizmów Genetycznie Zmodyfikowanych | 1.0 | 01.10.2025 10:50 Joanna Spiller |
Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP