W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Lasy dla klimatu: Jak nauka pomaga lasom” – polsko-chilijski akcent na sesji negocjacyjnej w Bonn

24.06.2019

Podczas pięćdziesiątej sesji negocjacyjnej polska i chilijska Prezydencje przygotowały wydarzenie specjalne „Lasy dla klimatu: Jak nauka pomaga lasom” będące częścią realizacji priorytetów obu państw. Spotkanie odbyło się 24 czerwca 2019 r. w Bonn.

Uczestnicy konferencji

Celem wydarzenia było stworzenie międzynarodowej przestrzeni do wymiany wiedzy i doświadczeń oraz podkreślenie roli nauki i badań nad zwiększaniem efektywności zarządzania obszarami leśnymi, zgodnie z postanowieniami Katowickiej Deklaracji Ministerialnej „Lasy dla Klimatu”. Uczestnicy mieli okazję nie tylko wysłuchać prezentacji o praktykach w Polsce, Chile, Chinach,  Mozambiku i Wielkiej Brytanii, ale i podjąć aktywną dyskusję z prelegentami.

W trakcie spotkania przedstawiciele polskiej Prezydencji zaznaczali, że Polska połączyła siły z Chile w celu stworzenia w ramach UNFCCC specjalnej przestrzeni do rozmów o nauce, lasach i klimacie.

Z kolei przedstawiciele chilijskiej Prezydencji podkreślali, że dla Polski i Chile znaczenie lasów jest kluczowe do osiągnięcia proponowanych celów Porozumienia paryskiego i dlatego prezydencje postanowiły zorganizować spotkanie, na którym kraje miały możliwość porozmawiania o roli nauki w zwiększaniu roli lasów w łagodzenie zmian klimatycznych.

Katowicka Deklaracja Ministerialna „Lasy dla Klimatu”

Deklaracja wzywa Strony do zachowania i zwiększenia zasobów węgla w rezerwuarach gazów cieplarnianych do 2050 r. oraz wskazuje kluczową rolę lasów, jako pochłaniaczy, w osiągnięciu celu Porozumienia paryskiego. Dotychczas 80 Stron poparło Katowicką deklarację ministerialną "Lasy dla klimatu".

Lasy odgrywają znaczącą rolę w łagodzeniu  zmian  klimatu, jako  pochłaniacze  i  rezerwuary  gazów cieplarnianych. Są naszą nadzieją na osiągnięcie równowagi między antropogenicznymi emisjami gazów cieplarnianych i ich usuwaniem.

Zdjęcia (2)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
26.06.2019 10:16 Agata Kubel-Grabau
Pierwsza publikacja:
26.06.2019 10:16 Agata Kubel-Grabau
{"register":{"columns":[]}}