W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

"Ludzie i Klimat", czyli jak powinna przebiegać sprawiedliwa transformacja

03.07.2019

"Ludzie i Klimat – Solidarność i Sprawiedliwa Transformacja" to temat konferencji zorganizowanej przez Polską Prezydencję COP24. Zainaugurował ją Prezydent RP Andrzej Duda.

Wiceminister środowiska, Prezydent COP24 Michał Kurtyka

Temat solidarnej i sprawiedliwej transformacji pojawia się coraz częściej ze względu na  zachodzące na świecie zmiany, związane z globalną transformacją energetyczną, jaka czeka nas w najbliższych latach. - Począwszy od COP24, podczas którego przedstawiliśmy Deklarację Solidarności i Sprawiedliwej Transformacji, temat zmiany skoncentrowanej na ludziach nabiera rozpędu na scenie międzynarodowej - mówił podczas panelu otwarcia wiceminister środowiska i Prezydent COP24 Michał Kurtyka.

Głos zabrał również Prezydent RP Andrzej Duda. - Zahamowanie skutków zmian klimatycznych wiąże się z koniecznością podjęcia działań, które będą oddziaływać na państwa i społeczeństwa – mówił Prezydent w swoim wystąpieniu. - Transformacji ulec musi sposób wytwarzania energii, ale też zmieni się struktura przemysłu i zatrudnienia. Aby mieć pewność, że zmiany te są skuteczne, konieczne jest uzyskanie dla nich społecznego poparcia. Stąd też idea solidarnej, sprawiedliwej transformacji.

Dyskusja podczas konferencji skupiała na trzech wiodących tematach - przekształcenia rynku pracy, zrównoważonej produkcji i konsumpcji oraz inkluzywnej transformacji. Będzie ona podstawą do stworzenia pakietu strategii do wdrażania idei sprawiedliwej transformacji jako parasola ochronnego dla społeczeństw przechodzących przekształcenia ekonomiczne w kierunku bardziej zrównoważonych.

Sprawiedliwa transformacja, staje się coraz żywszym tematem. Przypomnijmy, że brak dostosowania zmian wynikających z polityki klimatycznej do możliwości i oczekiwań społeczeństwa był przyczyną m.in. protestów żółtych kamizelek we Francji, czy niedawnych demonstracji związkowców IG Metall w Berlinie. Organizowana przez Polską Prezydencję COP24 konferencja umożliwiła podjęcie międzynarodowego dialogu i promocję tej idei jako uniwersalnej dla wszystkich regionów świata, bez względu na konteksty społeczno-gospodarcze.

Zdjęcia (3)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
09.07.2019 11:14 Agata Kubel-Grabau
Pierwsza publikacja:
09.07.2019 11:14 Agata Kubel-Grabau