W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) (ang. IAEA)

International Atomic  Energy Agency, IAEA stanowi wyspecjalizowaną agendę Organizacji Narodów Zjednoczonych, powołaną w 1957 r. będącą centrum współpracy w dziedzinach związanych z bezpiecznym wykorzystaniem energii jądrowej dla celów pokojowych. Polska jest członkiem założycielem MAEA od 1957 r., kiedy to ratyfikowała Statut organizacji (Dz.U. 1958, nr 41, poz. 187). We współpracy z MAEA uczestniczą głównie Ministerstwo Energii, Ministerstwo Spraw Zagranicznych– w tym poprzez Stałe Przedstawicielstwo przy Narodach Zjednoczonych i organizacjach międzynarodowych w Wiedniu oraz Państwowa Agencja Atomistyki.

Celem MAEA, określonym w Statucie, jest dążenie do rozszerzenia wkładu energii jądrowej na rzecz, zdrowia i dobrobytu ludzkości, oraz zapewnienie możliwie najszerszej kontroli, aby energia jądrowa wykorzystywana była jedynie w celach pokojowych. Promocja energii jądrowej odbywa się w dwóch obszarach działalności MAEA: pierwszy dotyczy energetyki jądrowej i związanych z nią technologii cyklu paliwowego oraz unieszkodliwiania odpadów, drugi – zastosowań promieniowania jonizującego w przemyśle, medycynie, rolnictwie, badaniach naukowych oraz rozwijania odpowiednich technologii jądrowych.

Członkostwo w MAEA umożliwia udział w szkoleniach i spotkaniach organizowanych przez MAEA.  Polska korzysta także ze  Programu Współpracy Technicznej MAEA.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
28.03.2018 10:01 Jan Masalski
Pierwsza publikacja:
08.05.2018 11:14 Ilona Bartkowska
{"register":{"columns":[]}}