W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Kurtyka o gospodarce olejami zużytymi

30.07.2020

Gospodarka olejami zużytymi - założenia reformy i propozycja ustawy to główny temat śniadania prasowego, które odbyło się 30 lipca 2020 r., w Ministerstwie Rozwoju. W wydarzeniu uczestniczył minister klimatu Michał Kurtyka.

wicepremier Jadwiga Emilewicz oraz minister klimatu Michał Kurtyka

„W ostatnich latach resort klimatu (wcześniej środowiska) wprowadził nowe, kluczowe rozwiązania prawne nastawione na wyeliminowanie nieprawidłowości w gospodarce odpadami. Niemniej jednak wciąż analizujemy i przyglądamy się sytuacji na rynku. Jesteśmy otwarci na sugestie i rozwiązania proponowane przez inne resorty, przedstawicieli branży gospodarki odpadami czy organizacje pozarządowe” – powiedział minister klimatu Michał Kurtyka.

Okazją do spotkania było także przedstawienie raportu „Gospodarka olejami zużytymi - założenia reformy i propozycja ustawy”, zawierający projekt zmiany ustawy i przedstawienie rozwiązań, które ograniczą nielegalne spalanie olejów zużytych oraz przyczynią się do zmniejszenia szarej strefy w branży olejowej.

Istotą opracowanego projektu, we współpracy, Inicjatywy ONZ - UN Global Compact Network Poland (GCNP), administracji rządowej - Ministerstw Rozwoju, Klimatu oraz Finansów i URE, a także organizacji pozarządowych oraz przedstawicieli branży paliwowej jest uszczelnienie funkcjonującego systemu zagospodarowania olejów odpadowych i zapobieganie procederowi nielegalnego spalania przepracowanych olejów.

„Wierzę, że działania te, również przez umożliwienie skutecznej egzekucji nałożonych obowiązków, przyczynią się do maksymalnego ograniczenia występującego na tym rynku zjawiska szarej strefy. Mam również nadzieję, że skutkiem naszych działań będzie zwiększenie świadomości Polaków w tym obszarze. Zależy mi także, aby wprowadzone zmiany przyniosły wymierne skutki w poprawie stanu środowiska” – podsumował minister.

Zdjęcia (3)