W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Kurtyka o walce ze zmianami klimatu po pandemii COVID-19

20.11.2020

Walka ze zmianami klimatu w kontekście pandemii COVID-19 to główny temat debaty „Diplomacy can deliver: Europe in the fight against climate change”, zorganizowanej przez European Council on Foreign Relations. W wydarzeniu, które odbyło się 19 listopada 2020 r. udział wziął minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Minister klimatu i środowiska podczas debaty „Diplomacy can deliver: Europe in the fight against climate change”

„Pandemia wystawia na próbę naszą determinację polityczną, ale planujemy trzymać się naszej długofalowej wizji niskoemisyjnej gospodarki Polski” – zaznaczył minister Kurtyka.

W trakcie spotkania szef resortu klimatu i środowiska wskazał, że nowa polityka energetyczna Polski opiera się na 3 filarach: sprawiedliwej transformacji, zeroemisyjnym systemie energetycznym i dobrej jakości powietrza.

„Jak każdy kraj, Polska musi zapewnić bezpieczną produkcję taniej i czystej energii, aby zmniejszyć zależność od paliw kopalnych. Musimy wykorzystać wszystkie dostępne technologie, takie jak energia jądrowa, energia słoneczna, wiatr i wodór, aby zbudować za 20 lat system czystej energii o wydajności porównywalnej z obecnym systemem konwencjonalnym. Inwestycje w rozwój nowych źródeł energii są obecnie potrzebne bardziej niż kiedykolwiek” – powiedział.

Minister Kurtyka podkreślił także rolę odnawialnych źródeł energii w budowaniu systemu energetycznego.

„Morskie farmy wiatrowe odegrają kluczową rolę. Moc zainstalowana morskich farm wiatrowych w Polsce osiągnie 11 GW w 2040 roku. Wspieramy również rozwój odnawialnych źródeł energii na poziomie lokalnym. Rynek prosumencki rozwija się, tylko w ciągu ostatnich 6 miesięcy w gospodarstwach domowych zainstalowano 100 000 PV” – dodał.

Podczas debaty minister klimatu i środowiska  zwrócił także uwagę, że bardzo ważna jest sprawiedliwa transformacja i uzyskanie społecznej akceptacji dla kluczowych decyzji ministerstwa.

„Pamiętając o tych wszystkich aspektach, zapewniam, że nie poddamy się i do 2050 roku przyczynimy się do neutralności klimatycznej Unii Europejskiej” – podsumował.

Zdjęcia (2)