W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zasadzenie 3 miliardów nowych drzew

Na zdjęciu widzimy dłonie trzymające sadzonkę młodego dębu

Artykuł 13 NRL zobowiązuje państwa członkowskie do zasadzenia 3 miliardów drzew do 2030 roku. Celem jest nie tylko ograniczenie skutków zmian klimatu, ale również poprawa kondycji lasów, wzmocnienie obszarów wiejskich oraz zazielenienie miast.

Sukces w osiągnięciu tego celu wymaga oddolnej aktywności. Każdy może się włączyć do akcji, zasadzić drzewo i je zarejestrować. Europejska Agencja Środowiska opracowała specjalną platformę o nazwie „Map My Tree”, za pośrednictwem której drzewa są rejestrowane i liczone.

Aby zarejestrować drzewo, musi zostać ono zasadzone po 20 maja 2020 r., czyli po wdrożeniu unijnej strategii na rzecz bioróżnorodności. Rejestrować można tylko dodatkowe drzewa – drzewa zasadzone w ramach dotychczasowych planów nasadzeń nie liczą się – i muszą przynosić korzyści dla różnorodności biologicznej i klimatu.

Żadne zasadzone drzewo nie może być obcym gatunkiem inwazyjnym. Sadzić można dowolne gatunki rodzime, o ile są one przystosowane do zakładanych warunków klimatycznych, glebowych i hydrologicznych. Wyjątkowo można także sadzić gatunki nierodzime, dostosowane do lokalnych warunków glebowych, klimatycznych, ekologicznych i siedliskowych, które odgrywają rolę we wspieraniu zwiększonej odporności na zmianę klimatu.

 

{"register":{"columns":[]}}