W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

01.08.2019

W Ministerstwie Środowiska odbyły się obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W uroczystościach wzięli udział członkowie kierownictwa Ministerstwa Środowiska. Honorowymi gośćmi byli kombatanci z Koła Leśników i Drzewiarzy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Powstanie Warszawskie było wielkim pokazem bohaterstwa, okupionym ogromnymi ofiarami, zarówno Powstańców, jak i ludności cywilnej – powiedział wiceminister środowiska Sławomir Mazurek.

Dziś naszym obowiązkiem jest pamięć dla bohaterów Powstania Warszawskiego za wolność, jaką możemy się dziś cieszyć. Nie ma jednak takich słów, którymi można w pełni wyrazić wdzięczność dla Powstańczych Żołnierzy. Jestem jednak przekonany, że wolna Polska jest najlepszym świadectwem sensu ich poświęcenia – dodał wiceminister.

O heroicznych czynach podczas sierpniowych wydarzeń 1944 roku i walce o niepodległość ojczyzny opowiedzieli świadkowie historii - kombatanci AK.

Jestem dumny, że nasza przelana krew, nie poszła na marne. Dzięki temu dziś możemy już żyć w wolnym kraju i cieszyć się niepodległą ojczyzną – mówił ze wzruszeniem w głosie płk Mieczysław Orzełek.

Czcząc z należytą godnością pamięć o bohaterskich powstańcach obecni na uroczystości przedstawiciele resortu środowiska wraz z kombatantami złożyli wieńce pod tablicą pamiątkową w Ministerstwie Środowiska.

W ramach tegorocznych obchodów 75. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, wiceminister Sławomir Mazurek oraz pracownicy ministerstwa wzięli również udział w Biegu o Zdobycie PAST’y. Wydarzenie upamiętniło walki powstańcze o zdobycie budynku PAST-y. Po zakończeniu biegu wiceminister Sławomir Mazurek wraz z pracownikami Ministerstwa Środowiska, oraz kombatantami z Koła Leśników i Drzewiarzy ŚZŻAK, złożyli kwiaty przed budynkiem PAST'y.

W trakcie oficjalnych obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego wiceministrowie Małgorzata Golińska oraz Sławomir Mazurek złożyli wieńce pod pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego oddając hołd Powstańcom.

Z kolei wiceminister Małgorzata Golińska złozyła w imieniu Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego wieniec przy tablicy upamiętniajacej podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela "Montera" rozkazu rozpoczecia Powstania Warszawskiego.

Cześć i chwała Bohaterom! 

Zdjęcia (6)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
01.08.2019 16:50 Bartłomiej Traczyk
Pierwsza publikacja:
01.08.2019 16:50 Bartłomiej Traczyk