W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ogólnopolska Narada o Lasach

Zaczynamy szeroki dialog o tym, jak zmienić filozofię myślenia o lasach. Możliwe jest zwiększenie ochrony najcenniejszych przyrodniczo i społecznie lasów, a jednocześnie zapewnienie polskiemu przemysłowi odpowiedniej ilości drewna. Angażujemy społeczeństwo obywatelskie w dialog, aby wspólnie wypracować nową formułę dla funkcjonowania lasów w Polsce.

Ogólnopolska Narada o Lasach. Partnerstwo: Środowisko dla klimatu

Dialog o lasach: Ogólnopolska Narada o Lasach. Jak chronić lasy cenne przyrodniczo i społecznie?

  • 22-23 kwietnia 2024 r. odbędzie się inauguracyjna sesja Ogólnopolskiej Narady o Lasach.
  • Tematem inauguracyjnej sesji będzie wypracowanie wytycznych i rekomendacji dla procesu wzmocnienia ochrony lasów o szczególnych walorach przyrodniczych i społecznych.
  • Inicjatywa opiera się na otwartym dialogu oraz dyskusji na merytoryczne argumenty.
  • Będzie realizowana w ścisłej współpracy ze wszystkimi interesariuszami i podmiotami zainteresowanymi transformacją gospodarki leśnej.

Materiały

Lista interesariuszy zaproszonych na Ogólnopolską Naradę o Lasach, 22-23.04.2024 r.
lista​_ONoL.pdf 0.10MB
Formularz do zgłaszania propozycji (będzie aktywny w dniach konferencji)

Wideo

Jak chronić lasy cenne przyrodniczo i społecznie - pierwsze spotkanie 22-23 kwietnia 2024 r.

Tematem pierwszego spotkania, będzie wypracowanie wytycznych i rekomendacji dla procesu wzmocnienia ochrony lasów o szczególnych walorach przyrodniczych i społecznych.

Proponowane tematy do dyskusji podczas pierwszego spotkania Ogólnopolskiej Narady o Lasach

  • kryteria wyboru obszarów o szczególnych walorach przyrodniczych i społecznych;
  • organizacja procesu wyznaczania obszarów o szczególnych walorach;
  • kierunkowe zasady prowadzenia i monitorowania gospodarki leśnej na obszarach o szczególnych walorach, jak również zapewnienie udziału społeczeństwa w podejmowaniu decyzji oraz podział odpowiedzialności;
  • identyfikacja zagrożeń oraz potencjalnych skutków ekonomicznych i gospodarczych, niezbędne działania ograniczające negatywne skutki oraz działania osłonowe;
  • niezbędne działania gwarantujące trwałość rozwiązań, przede wszystkim zmiany legislacyjne, założenia dotyczące systemu finansowania działań ochronnych oraz działań wzmacniających funkcje społeczne;
  • organizacja i harmonogram wdrażania działań na rzecz wzmocnienia ochrony obszarów o szczególnych walorach oraz wskazanie ewentualnych priorytetowych potrzeb ochronnych wymagających szybkiego procedowania lub tymczasowego zabezpieczenia kluczowych obszarów.

Wypracowane wytyczne zostaną wykorzystane do identyfikacji i wyboru lasów cennych przyrodniczo i ważnych społecznie w skali całej Polski, jak również trwałego wdrożenia lokalnych koncepcji wzmocnienia ochrony zidentyfikowanych obszarów.

{"register":{"columns":[]}}