W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podpisanie porozumienia dotyczącego realizacji programu FEnIKS

14.12.2022

W dniu 14 grudnia 2022 r. w siedzibie Instytucji Zarządzającej programem – Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia dotyczącego realizacji programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko (FEnIKS).

Podpisanie porozumienia dotyczącego realizacji programu FEnIKS

Program FENiKS jest niezwykle istotnym narzędziem realizacji polityki energetycznej, klimatycznej i środowiskowej Polski. Budżet w ramach programu dostępny na realizację tych celów wzrósł o ponad 50% - względem programu na lata 2014-2020 (Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko - POIiŚ) - i wynosi obecnie 9,75 mld euro (ok. 46 mld zł). Zmieniły się również proporcje pomiędzy poszczególnymi obszarami interwencji. Na sektor energetyki, a więc efektywność energetyczną (w tym termomodernizację budynków), OZE (w tym instalacji do produkcji biometanu) oraz infrastruktury elektroenergetycznej i gazowej, przewidziano dwa razy więcej środków, niż miało to miejsce w ramach POIiŚ, mianowicie 6,08 mld euro (ok. 29 mld zł). Jest to wzrost adekwatny do skali wyzwań w tym sektorze wynikających z okoliczności gospodarczych, politycznych i klimatycznych, będących konsekwencją m.in. z wojny na Ukrainie. Również na projekty dotyczące adaptacji do zmian klimatu i ochronę środowiska wygospodarowanych zostało więcej środków finansowych niż w programie na lata 2014 – 2020 i obecnie jest to 3,67 mld euro (tj. ok 17 mld zł);

Minister Klimatu i Środowiska jako Instytucja Pośrednicząca będzie odpowiedzialny za realizację dwóch priorytetów:

Priorytet I: Wsparcie sektorów energetyka i środowisko z Funduszu Spójności (4,62 mld euro):

2.1 Wspieranie efektywności energetycznej i redukcji emisji gazów cieplarnianych

2.4 Wspieranie przystosowania się do zmian klimatu i zapobiegania ryzyku (…)

2.5 Wspieranie dostępu do wody oraz zrównoważonej gospodarki wodnej

2.6 Wspieranie transformacji w kierunku gospodarki o obiegu

2.7 Wzmacnianie ochrony i zachowania przyrody, różnorodności biologicznej oraz zielonej infrastruktury (…)

Priorytet II: Wsparcie sektorów energetyka i środowisko z EFRR (5,13 mld euro):

2.1 Wspieranie efektywności energetycznej i redukcji emisji gazów cieplarnianych

2.2 Wspieranie energii odnawialnej

2.3 Rozwój inteligentnych systemów i sieci energetycznych oraz systemów magazynowania energii poza transeuropejską siecią energetyczną (TEN-E)

2.4 Wspieranie przystosowania się do zmian klimatu i zapobiegania ryzyku (…)

2.5 Wspieranie dostępu do wody oraz zrównoważonej gospodarki wodnej

 

Realizacja programu FEnIKS w sektorach środowiska i energetyki oparta będzie na dwóch instytucjach wdrażających, które będą odpowiadały za nabór, ocenę i rozliczanie projektów: Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz Instytut Nafty i Gazu – Państwowy Instytut Badawczy (INiG-PIB). Posiadają one wieloletnie doświadczenie i zasoby potrzebne do realizacji tak dużego programu.

 

{"register":{"columns":[]}}